Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośredni. Wojna na Ukrainie: we Francji zaplanowano kilka parad na rzecz Kijowa

09:59

1388 dzieci zginęło lub zostało rannych

Według najnowszego raportu prokuratury od początku konfliktu zginęło 461 dzieci, a 927 zostało rannych. Ponadto celem bombardowań było 3126 szkół, a 438 szkół zostało zniszczonych.

09:41

Papież otrzymał metalową bransoletkę Azovstal

Papież Franciszek przyjął prezent i nosi teraz bransoletę wykonaną z metalu pochodzącego z dawnego obozu Azovstal, gdzie w okresie od marca do kwietnia 2022 r. zginęły setki ukraińskich żołnierzy.

09:31

Ukraina wydała znaczek pocztowy z kopią muralu Banksy’ego

Ukraina wydała znaczek pocztowy z kopią muralu Banksy’ego, na którym chłopiec pokonuje dorosłego mężczyznę w judo z okazji pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji. Namalowany przez brytyjskiego artystę ulicznego na zburzonej ścianie w miejscowości Borodyanka, na północny zachód od Kijowa. Obraz jest inspirowany rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, znanym z czarnego pasa w judo i przedstawia młodego judokę reprezentującego Ukrainę powalającego dorosłego mężczyznę. W lewym dolnym rogu nowego znaczka dodano napis „Zaginiony Putin”.

Francja Agencja prasowa

09:16

Japonia nałożyła nowe sankcje na Rosję

W ślad za Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i Kanadą rząd japoński zdecydował o rozszerzeniu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej w związku z sytuacją na Ukrainie. Nowe ograniczenia będą się wiązać z zamrożeniem aktywów rosyjskich osób, organizacji i instytucji finansowych.

08:44

Biden odrzuca pomysł pośrednictwa Chin na Ukrainie

Joe Biden publicznie odrzucił pomysł odgrywania przez Chiny roli mediatora w rozmowach pokojowych między Ukrainą a Rosją. „Pomysł, że Chiny będą negocjować wynik wojny, która jest całkowicie niesprawiedliwa dla Ukrainy, nie jest racjonalny” – powiedział.

08:41

Wygląda na to, że Rosja wyczerpała swoje obecne zapasy irańskich UAV

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony wydaje się, że Rosja wyczerpała swoje zapasy irańskich dronów. „Od około 15 lutego 2023 r. na Ukrainie nie było żadnych doniesień o użyciu irańskich dronów do ataku jednokierunkowego (OWA-UAV)” – poinformowało ministerstwo. Wcześniej Siły Zbrojne Ukrainy informowały o zestrzeleniu co najmniej 24 samolotów Shahed-136 OWA-UAV między końcem stycznia a początkiem lutego 2023 r. Rosja prawdopodobnie uzna je za przydatne przynęty, które mogą odwrócić uwagę ukraińskiej obrony powietrznej od bardziej skutecznych rosyjskich pocisków manewrujących”.

READ  Władimir Putin mówi, że Rosja może rozważyć prewencyjny atak nuklearny w celu rozbrojenia wroga

08:37

Wybuchy słyszano w obwodach Nikopola, Krzywego Rogu, Chersoniu, Doniecka i Dniepropietrowska.

08:32

Cała Ukraina została postawiona w stan pogotowia przed atakiem lotniczym

08:18

Wizyta prezydenta Białorusi Łukaszenki w Chinach w przyszłym tygodniu

Chińskie MSZ poinformowało, że prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka od wtorku do czwartku uda się do Chin z oficjalną wizytą.

Łukaszenko jest bliskim sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina i wspierał rosyjską inwazję na Ukrainę, od której Białoruś jest zależna finansowo i politycznie.

Już we wrześniu ubiegłego roku Xi Jinping i Aleksander Łukaszenko ogłosili strategiczne partnerstwo.

08:15

Poważne uszkodzenia w nocy w rejonie Nikopola

Siły rosyjskie ostrzeliwały w nocy okolice Nikopola. Uszkodzony został gazociąg, linie przesyłowe energii elektrycznej i wiele elementów infrastruktury. Według lokalnej administracji, oprócz budynku administracyjnego, dwóch prywatnych firm i magazynu, poważnie ucierpiały trzy instytucje edukacyjne. To samo dotyczy 10 budynków mieszkalnych i 11 domów jednorodzinnych. Nie zidentyfikowano żadnych ofiar.

08:07

Dodatkowe 10 miliardów dolarów pomocy

Stany Zjednoczone ogłosiły dodatkowe 10 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. W komunikacie prasowym sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że pakiet obejmuje wsparcie budżetowe dla ukraińskiego rządu oraz pomoc energetyczną dla Ukraińców „cierpiących z powodu rosyjskich ataków”. Pakiet obejmuje 250 milionów dolarów, które zostaną wydane na „najpilniejsze potrzeby”, takie jak wyposażenie sieci energetycznej. W oświadczeniu dodano, że Waszyngton zaczął wypłacać 9,9 miliarda dolarów na wsparcie dodatkowego budżetu ukraińskiego rządu za pośrednictwem mechanizmu wydatków publicznych na zdolności administracyjne (PEACE) Banku Światowego.

08:03

Rok wojny w obiektywie naszego fotografa

07:58

Stany Zjednoczone zareagują, jeśli Chiny dostarczą Chinom śmiercionośną broń

Prezydent Joe Biden powiedział w rozmowie z ABC, że nie oczekuje, że Chiny udzielą Rosji znaczącej pomocy w postaci broni, która pomoże Moskwie w wojnie z Ukrainą. Ostrzegł jednak, że takie działanie spowoduje reakcję USA. „Nie spodziewam się wielkiej inicjatywy ze strony Chin w zakresie dostaw broni do Rosji” – powiedział, dodając, że jeśli tak się stanie, „odpowiemy” sankcjami.

READ  Kijów twierdzi, że ponad 100 rosyjskich ofensyw zostało odpartych wzdłuż wschodniej linii frontu

07:42

Zełenski planuje spotkać się z chińskim prezydentem

„Mam zamiar spotkać się z Xi Jinpingiem. Będzie to ważne dla światowego bezpieczeństwa. Prezydent Ukrainy powiedział w piątek, że Chiny szanują swoją integralność terytorialną i muszą zrobić wszystko, aby Rosja opuściła terytorium Ukrainy.

Dwa dni temu pytaliśmy o możliwość odejścia Pekinu od neutralności w obliczu konfliktu ukraińskiego. Znajdź nasz artykuł.

07:24

Nowe zachodnie sankcje

W piątek Waszyngton i jego sojusznicy z G7 ogłosili nową serię sankcji wymierzonych w Rosję, a także europejskie firmy i biznesmenów podejrzanych o dostarczanie Moskwie sprzętu wojskowego. Blokowany przez jakiś czas przez Warszawę, przyjęto też nowy pakiet europejskich sankcji, który uznał ten ostatni pociąg za „zbyt słaby”.

07:11

Wiele wieców poparcia dla Ukrainy

Na zaproszenie wielu stowarzyszeń od wczoraj we Francji i na świecie odbywają się wiece poparcia dla Ukrainy. W najbliższą sobotę przez cały dzień w kilku miastach Francji, takich jak Paryż, Lyon, Lille i Marsylia, odbędą się parady, rok po inwazji Rosjan na kraj.

07:00

Dzień dobry !

Witam w tej bezpośredniej dedykacji dla wojny na Ukrainie, która od wczoraj wkroczyła w drugi rok.