Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Cancer Research donosi, że przerwanie snu spowodowane przez obturacyjny bezdech senny sprzyja rozwojowi raka. Jak dobry sen naprawdę nie jest stratą czasu!
Oprócz tego, że wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, chorób układu krążenia i cukrzycy, badania pokazują, że zły sen zwiększa również ryzyko niektórych rodzajów raka. Na przykład osoby, które śpią mniej niż sześć godzin na dobę, mają o 50% większą częstość występowania polipów jelita grubego (główny czynnik ryzyka raka jelita grubego) niż osoby, które śpią dłużej niż siedem godzin.
Starsi mężczyźni, którzy mają problemy ze snem, mają również znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty, szczególnie w przypadku bardziej agresywnych rodzajów choroby. Z tego samego powodu kobiety po menopauzie cierpiące na bezsenność są bardziej narażone na raka tarczycy, ale brak snu nie wydaje się zwiększać ryzyka raka piersi.
Bezdech senny zwiększa ryzyko raka i chorób serca
Potrzebujesz wystarczająco dużo snu, aby zapobiec rakowi, ale jakość tego snu jest równie ważna. Na przykład osoby z obturacyjnym bezdechem sennym znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, nawet jeśli spędzają więcej niż dziewięć godzin w łóżku.
Te epizody bezdechu są wynikiem mimowolnego rozluźnienia mięśni języka i gardła, co utrudnia przepływ powietrza do płuc i powoduje kilkusekundową przerwę w oddychaniu. Wynikające z tego niedotlenienie poprzez odwrócenie prowadzi do chwilowego przebudzenia (najczęściej nieprzytomnego) oraz zwiększonego tętna i ciśnienia krwi, co tłumaczy zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u osób cierpiących.
Równolegle niedotlenienie związane z powtarzającym się bezdechem prowadzi również do aktywacji niektórych białek wrażliwych na hipoksję, w szczególności czynnika indukowanego hipoksją (HIF), prowadzącego do wzrostu angiogenezy i czynników rakotwórczych, takich jak VEGF, które promują progresję nowotworu.
bezdech senny sprzyja przewlekłemu zapaleniu
Badając rozwój guzów komórek nowotworowych wszczepionych do modeli, zespół badawczy z University of Chicago zaobserwował, że częste zakłócenia snu są związane z szybszym wzrostem guzów, zarówno pod względem ich wielkości, jak i zdolności do naciekania tkanek.
Badanie mikroskopowe tych guzów wskazuje, że fragmentacja snu jest związana z masową rekrutacją komórek zapalnych (makrofagów) w pobliżu komórek nowotworowych, a komórki te wydzielają wiele cząsteczek zapalnych, które stymulują wzrost komórek nowotworowych.
Tak więc słaba jakość snu nie jest zwykłym „dyskomfortem”, który utrudnia nam dni z powodu zwiększonego zmęczenia. W rzeczywistości jest to poważna nierównowaga w organizmie, tworząca klimat stanu zapalnego
Przewlekły zdolny do podtrzymania rozwoju raka.
Jak zmniejszyć bezdech senny?
Nadwaga i otyłość to główne przyczyny bezdechu sennego, dlatego osoby z BMI powyżej 25 powinny zwracać szczególną uwagę na niektóre objawy złej jakości snu (głośne chrapanie, skrajne zmęczenie, bóle głowy i drażliwość).
Utrata kilku zbędnych kilogramów, ćwiczenia fizyczne, przygotowywanie się do snu poprzez unikanie wysoce stymulujących czynności oraz zmniejszenie spożycia alkoholu i bogatych pokarmów podczas kolacji to zmiany, które mogą pomóc w zasypianiu.
W poważniejszych przypadkach konieczna może być interwencja medyczna z użyciem nocnych respiratorów, aby przywrócić jakość snu, podnieść jakość życia, a tym samym zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci.
źródło
Hakim P i in. Przerwany sen przyspiesza wzrost i progresję guza poprzez rekrutację makrofagów związanych z nowotworem i sygnalizację TLR4. Cancer res. 74: 1329-37.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!