Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Béatrice Malige-Dufrenne prezentuje 3F: Celestinow French Film Festival

Pasja do kina Béatrice Mallej Dufresne przenosi od 15 września miasto Celestino na południowy zachód od Warszawy w czasy kina francuskiego, dzięki stowarzyszeniu GRAND ÉCRAN 2001 z siedzibą w Clapiers koło Montpellier. Jest to festiwal filmów lustrzanych: w Polsce festiwal prezentuje kino francuskie, a we Francji kino polskie. Béatrice Malige-Dufrenne opowiada o tej drugiej edycji, której mieszkańcy i organizatorzy miasta Celestynów, po przerwie spowodowanej kryzysem zdrowotnym, z niecierpliwością wyczekiwali.

Lepetitjournal.com/varsovie: Jak narodził się pomysł stworzenia festiwalu filmowego między Francją a Polską?

Béatrice Malige-Dufrenne: Pomysł był w mojej głowie, ponieważ kocham polskie kino, a Clapiers, miasto, w którym mieszkam niedaleko Montpellier, jest miastem partnerskim z Celestynow w Polsce. J’en avais parlé au consul de Pologne à Montpellier, et en 2019, l’Institut de Pologne à Paris, en la personne d’un responsable de département Histoire et Mémoire nous a sollicités pour la projection de 5 movies ayant feature à la Seconde Wojna światowa. Bez wahania pozwoliłem na to w Clapiers i Montpellier, gdzie miałem możliwości zawodowe, odkąd po raz trzeci interweniowałem w stowarzyszeniach i na Uniwersytecie, aby analizować filmy pod kątem filmów informacyjnych i historycznych. Tak odbył się pierwszy festiwal w dniach 14-17 grudnia 2019 roku.

Inauguracja pierwszego festiwalu 3F w grudniu 2019 r. w Clapiers, od lewej do prawej burmistrz Clapiers Eric Pinsow, konsul RP, Daniel Kahn Lakas, przedstawiciel Instytutu Polskiego w Paryżu oraz Beatrice Maleje Dufresne. Zdjęcie 3F

Jak zorganizowałeś się podczas pandemii COVID?

Druga edycja zaplanowana na grudzień 2020 r., za sprawą Covida, niegdyś ciszy, odbyła się w dniach 26-29 maja 2021 r. z filmami Paula Pawlikowskiego i Andrzeja Wajdy, ale także ku czci Pauli Negri (przyp. red. Amerykańska aktorka urodzona Barbara Apolonia Cawupek, Polska).

A w grudniu tego samego roku wyprodukowaliśmy trzecią edycję z programem, do którego dodaliśmy wywiad z kierownikiem łódzkiej szkoły oraz wybór filmów z tej samej szkoły, łącząc nowe i stare produkcje.

Po spotkaniu z Polakami z Celestino postanowiliśmy wyjść z inicjatywą i zorganizować w ich mieście festiwal filmów francuskich. Burmistrz Witold Kwiatkowski i jego zespół entuzjastycznie przyjęli tę propozycję, nawiązano partnerstwo i we wrześniu 2021 r. odbył się Premier 3F (Festiwal Filmów Francuskich) z udziałem burmistrza Clappiers Erica Pinsowa i konsula RP, którzy poparli tę propozycję. przygoda i towarzyszyła nam.

Co odróżnia Twój festiwal od tego, co już istnieje?

Naszą koncepcją jest promowanie wysokiej jakości filmów francuskich z co najmniej jednym filmem nakręconym w naszym regionie, w Oksytanii. Przede wszystkim towarzyszące widowiska, z analizami filmowymi uwypuklającymi kinematografię wybranych reżyserów i zapewniającymi widzowi rozwinięcie ducha krytycznego poprzez umiejętność odróżnienia arcydzieła od „dobrego” filmu lub komercyjnej rozrywki. Festiwal jest więc także pretekstem do hodowli na zdjęciu.

READ  Zobacz, jak zmarły perkusista Megadeth, Nick Menza, prowadził swoją ostatnią klinikę perkusyjną dwa lata przed śmiercią - Marseille News

Opowiedz nam o stowarzyszeniu GRAND ÉCRAN 2001, które wspiera projekty i selekcję filmów…

Realizujące projekty stowarzyszenie GRAND ÉCRAN 2001 otrzymuje pomoc finansową od gminy Clabert, Rady Okręgu Hérault i Metropole Mediterranee Montpellier. Ale obawa jest wielka, bo 2023 obiecuje znaczne cięcia budżetowe…

Filmy są dobierane według moich ulubionych filmów, chęć dzielenia się uczuciami z filmami. Jako montażysta, reżyser i krytyk pokazuję dostępne dla szerokiego grona odbiorców filmy siódmej sztuki oraz filmy autorów, określane mianem „trudnych”, należące zarówno do starożytności, jak i współczesności.

Jakie są twoje najmilsze wspomnienia z festiwalu?

Na poziomie osobistym jednym z moich najmilszych wspomnień jest odkrycie Pauli Negri, którą znałem tylko z imienia, ale odkryłem jej ogromny talent w kot górski, autorstwa Ernsta Lubbitcha, gdzie pod okiem mistrza jest wyjątkowo dynamiczny i zabawny. I to, co dotyka podczas tych spotkań, to świadectwa Francuzów polskiego pochodzenia, którzy mogli się wypowiedzieć, przywołując swoich rodziców i dziadków, którzy przybyli schronić się we Francji i dla niektórych brali udział w ruchu oporu w czasach Drugiego Świata. wojna. Warto również zwrócić uwagę na entuzjazm wielu miłośników kina, którzy śledzą te festiwale.

Co nowego w wersji 2022?

Dobre odczucia mają dopiero nadejść, bo w wersji 3F we wrześniu 2022 roku dodaliśmy do programu spotkanie z dziećmi z Przedszkola Celestynow, którym pokażemy specjalnie wyselekcjonowane filmy animowane wyprodukowane we Francji oraz spotkanie z Planowane są także licealiści z Otwocka, którym wraz z filmem zaprezentujemy sztukę Jacka Wakacje pana Hulotakawałek humoru.

Zwiastun festiwalu

Zapytaj o program!

Festiwal 3FFestiwal 3F