Pasja do kina Béatrice Mallej Dufresne przenosi od 15 września miasto Celestino na południowy zachód od Warszawy w czasy kina francuskiego, dzięki stowarzyszeniu GRAND ÉCRAN 2001 z siedzibą w Clapiers koło Montpellier. Jest to festiwal filmów lustrzanych: w Polsce festiwal prezentuje kino francuskie, a we Francji kino polskie. Béatrice Malige-Dufrenne opowiada o tej drugiej edycji, której mieszkańcy i organizatorzy miasta Celestynów, po przerwie spowodowanej kryzysem zdrowotnym, z niecierpliwością wyczekiwali.
Lepetitjournal.com/varsovie: Jak narodził się pomysł stworzenia festiwalu filmowego między Francją a Polską?
Béatrice Malige-Dufrenne: Pomysł był w mojej głowie, ponieważ kocham polskie kino, a Clapiers, miasto, w którym mieszkam niedaleko Montpellier, jest miastem partnerskim z Celestynow w Polsce. J’en avais parlé au consul de Pologne à Montpellier, et en 2019, l’Institut de Pologne à Paris, en la personne d’un responsable de département Histoire et Mémoire nous a sollicités pour la projection de 5 movies ayant feature à la Seconde Wojna światowa. Bez wahania pozwoliłem na to w Clapiers i Montpellier, gdzie miałem możliwości zawodowe, odkąd po raz trzeci interweniowałem w stowarzyszeniach i na Uniwersytecie, aby analizować filmy pod kątem filmów informacyjnych i historycznych. Tak odbył się pierwszy festiwal w dniach 14-17 grudnia 2019 roku.
Jak zorganizowałeś się podczas pandemii COVID?
Druga edycja zaplanowana na grudzień 2020 r., za sprawą Covida, niegdyś ciszy, odbyła się w dniach 26-29 maja 2021 r. z filmami Paula Pawlikowskiego i Andrzeja Wajdy, ale także ku czci Pauli Negri (przyp. red. Amerykańska aktorka urodzona Barbara Apolonia Cawupek, Polska).
A w grudniu tego samego roku wyprodukowaliśmy trzecią edycję z programem, do którego dodaliśmy wywiad z kierownikiem łódzkiej szkoły oraz wybór filmów z tej samej szkoły, łącząc nowe i stare produkcje.
Po spotkaniu z Polakami z Celestino postanowiliśmy wyjść z inicjatywą i zorganizować w ich mieście festiwal filmów francuskich. Burmistrz Witold Kwiatkowski i jego zespół entuzjastycznie przyjęli tę propozycję, nawiązano partnerstwo i we wrześniu 2021 r. odbył się Premier 3F (Festiwal Filmów Francuskich) z udziałem burmistrza Clappiers Erica Pinsowa i konsula RP, którzy poparli tę propozycję. przygoda i towarzyszyła nam.
Co odróżnia Twój festiwal od tego, co już istnieje?
Naszą koncepcją jest promowanie wysokiej jakości filmów francuskich z co najmniej jednym filmem nakręconym w naszym regionie, w Oksytanii. Przede wszystkim towarzyszące widowiska, z analizami filmowymi uwypuklającymi kinematografię wybranych reżyserów i zapewniającymi widzowi rozwinięcie ducha krytycznego poprzez umiejętność odróżnienia arcydzieła od „dobrego” filmu lub komercyjnej rozrywki. Festiwal jest więc także pretekstem do hodowli na zdjęciu.
Opowiedz nam o stowarzyszeniu GRAND ÉCRAN 2001, które wspiera projekty i selekcję filmów…
Realizujące projekty stowarzyszenie GRAND ÉCRAN 2001 otrzymuje pomoc finansową od gminy Clabert, Rady Okręgu Hérault i Metropole Mediterranee Montpellier. Ale obawa jest wielka, bo 2023 obiecuje znaczne cięcia budżetowe…
Filmy są dobierane według moich ulubionych filmów, chęć dzielenia się uczuciami z filmami. Jako montażysta, reżyser i krytyk pokazuję dostępne dla szerokiego grona odbiorców filmy siódmej sztuki oraz filmy autorów, określane mianem „trudnych”, należące zarówno do starożytności, jak i współczesności.
Jakie są twoje najmilsze wspomnienia z festiwalu?
Na poziomie osobistym jednym z moich najmilszych wspomnień jest odkrycie Pauli Negri, którą znałem tylko z imienia, ale odkryłem jej ogromny talent w kot górski, autorstwa Ernsta Lubbitcha, gdzie pod okiem mistrza jest wyjątkowo dynamiczny i zabawny. I to, co dotyka podczas tych spotkań, to świadectwa Francuzów polskiego pochodzenia, którzy mogli się wypowiedzieć, przywołując swoich rodziców i dziadków, którzy przybyli schronić się we Francji i dla niektórych brali udział w ruchu oporu w czasach Drugiego Świata. wojna. Warto również zwrócić uwagę na entuzjazm wielu miłośników kina, którzy śledzą te festiwale.
Co nowego w wersji 2022?
Dobre odczucia mają dopiero nadejść, bo w wersji 3F we wrześniu 2022 roku dodaliśmy do programu spotkanie z dziećmi z Przedszkola Celestynow, którym pokażemy specjalnie wyselekcjonowane filmy animowane wyprodukowane we Francji oraz spotkanie z Planowane są także licealiści z Otwocka, którym wraz z filmem zaprezentujemy sztukę Jacka Wakacje pana Hulotakawałek humoru.
Zwiastun festiwalu
Zapytaj o program!
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”