Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badacze martwią się nową francuską strategią

Opublikowano w środę 29 grudnia 2021 o 01:31

Sześćdziesięciu badaczy obawia się we wtorek na forum na świecie, że nowa francuska strategia kosmiczna przedstawiona przez Bruno Le Maire „odchodzi” od badań naukowych na rzecz jedynego wymiaru przemysłowego.

Latem 2020 r. nadzór nad francuskim sektorem kosmicznym przeniósł się z Ministerstwa Nauki do Ministerstwa Gospodarki, „po raz pierwszy od sześćdziesięciu lat”, wspomina ta grupa sześćdziesięciu badaczy z członków Akademii Nauk. w tym klimatolog Jean Goesel i astrofizyk Françoise Coombs, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki Serge Harush i paleontolog Yves Coppins.

Na tym stanowisku Bruno Le Maire zaprezentował na początku grudnia nową strategię kosmiczną Francji, przy wsparciu 1,5 mld euro z planu inwestycyjnego „Francja 2030”. Minister gospodarki ogłosił chęć „przywrócenia pewnej konkurencji do świata kosmosu” poprzez opracowanie europejskiej wyrzutni wielokrotnego użytku, aby „dogonić” amerykański program Space X oraz stworzyć więcej miejsc dla małych firm i rozpocząć UPS-y.

Wizja, według sygnatariuszy forum w Le Monde, „wydaje się sprzeciwiać badaniom naukowym w kosmosie i nowym komercyjnym zastosowaniom kosmosu”.

„Ten projekt nie odniesie sukcesu w dłuższej perspektywie, jeśli państwo odejdzie od badań kosmicznych pod pretekstem zachęcania do innowacji przemysłowych” – mówią naukowcy.

„Rozwój francuskiego sektora kosmicznego nie może odbywać się kosztem badań naukowych. Jednak od pierwszego roku pod nowym nadzorem, środki przeznaczone na misje naukowe CNES (Francuskiej Agencji Kosmicznej, przyp. red.) zostały upublicznione. aby wszystkie zaplanowane projekty, które zostały zaplanowane, mogły zostać odwołane. Miało się to nagle rozpocząć w ciągu najbliższych czterech lat” – kontynuują.

Aby uniknąć „utraty zaufania do naszych zagranicznych partnerów” i „wysuszenia francuskiej tkanki naukowej”, domagają się, aby część kosmicznego komponentu planu odbudowy była „otwarta na projekty badań naukowych”.

READ  Wojna na Ukrainie: Fortnite zbiera 50 milionów dolarów na pomoc humanitarną