Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Azerbejdżan ogłasza schwytanie armeńskich żołnierzy na granicach obu krajów

Napięcia między Armenią a Azerbejdżanem są nadal wysokie. Erywań ogłosił w czwartek 27 maja, że ​​przeprowadziło to sześciu żołnierzy „Prace inżynieryjne” Armia azerbejdżańska zajęła region Gujarkunik na granicy.

Region Guegharkounik znajduje się we wschodniej Armenii, na granicy Kelbadjar, nad którym siły azerbejdżańskie odzyskały kontrolę tej jesieni po prawie trzech dekadach pozostawania pod kontrolą Armenii.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu oświadczyło w oświadczeniu „Le 27 maja (…) Grupa zwiadowczo-dywersyjna armeńskich sił zbrojnych próbowała wkroczyć na nasze terytorium. „ Zanim został złapany. Baku o tym decyduje„Stacjonowanie kilku jednostek sprzętu wojskowego wroga, w tym czołgów”., Zostało zaobserwowane na tym terenie w czwartek rano.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Armenia-Azerbejdżan: zwycięstwo Baku zmienia sytuację w regionie

Stałe napięcie

Napięcia graniczne nasiliły się już na początku tego miesiąca między dwiema byłymi republikami radzieckimi na Kaukazie. We wtorek w starciu z siłami azerbejdżańskimi zginął armeński żołnierz, który w środę oskarżył armeńskie siły zbrojne o ostrzeliwanie ich armii od poniedziałku na granicy obu krajów. Azerbejdżan, który twierdzi, że nie poniósł żadnych strat, twierdzi, że nie odpowiedział.

Prowincja Kelbadjar i inne utworzyły lodowiec wokół Górskiego Karabachu, przeważnie ormiańskiego regionu kontrolowanego przez Erewan od upadku Związku Radzieckiego.

Armenia i Azerbejdżan walczyły ze sobą w krótkiej wojnie, w wyniku której jesienią 2020 roku zginęło 6000 osób dla tej enklawy, a konflikt zakończył się klęską Ormian. Od tego czasu siły azerbejdżańskie zostały przeniesione na ponownie zajęte tereny przygraniczne, powodując napięcia.

Le Monde z AFP i Reuters

READ  Piłka nożna Anglia - Chelsea: Objawienie miliarda euro w erze Abramowicza