Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Awarie Ariane 5 mogą opóźnić start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Awarie Ariane 5 mogą opóźnić start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Chociaż myśleliśmy, że oś czasu James Webb Space Observatory została zamrożona i miała zostać wystrzelona 31 października, wyrzutnia Ariane 5 może nie być gotowa w tym dniu! Wynika to z anomalii napotkanych podczas poprzednich dwóch misji, które zmusiły Arianespace do zawieszenia lotów.

Podczas premiery w lutym i sierpniu 2020 r. Czapki Wyrzutnia Ariane 5 Nominalnie nie oddzielił się, powodując Wibracje Powyżej dopuszczalnych limitów. Jeśli ten błąd nie ma Losowa się Na satelitach rozmieszczonych na orbicie ArianeGroup, Ruag (który buduje owiewki) i Arianespace bardzo poważnie podchodzą do tego problemu. Od czasu ostatniego startu Ariane 5 został zamrożony na ziemię na czas śledztwa. Jak dotąd nie podano daty lotu powrotnego. Arianespace odmówił podania harmonogramu następnych startów Ariane 5, ale wskazał, że przed wystrzeleniem pocisku planowano dwa loty.Spatial Observation – James Webb (JWST).

W oczekiwaniu na wydanie Jamesa-Webba ten „problem” jest wyraźnie źródłem niepokoju i należy do prac wykonywanych w Ruag w celu zrozumienia i rozwiązania tych problemów. AnomalieW tym artykule oceniamy również wpływ, jaki mogą mieć nienormalnie wysokie wibracje na piękne mechanizmy obserwatorium kosmicznego i przyszłych misji. Powinieneś wiedzieć, że ze względu na rozmiar pliku Lustro Standardowy dla JWST (6,5 metra), ten ostatni nie mógł być zbudowany z jednego elementu, ponieważ żadna działająca wyrzutnia nie mogła pomieścić tak dużego lustra. Dlatego zdecydowano się zaprojektować składane lustro w trzech sekcjach, które zostanie rozłożone, gdy teleskop znajdzie się w kosmosie! Nadmierne wibracje mogą uszkodzić lub nawet wyłączyć mechanizm tnący.

JWST nie jest już spóźniony o kilka tygodni lub miesięcy

Wygląda więc na to, że data premiery 31 października będzie trudna do utrzymania i że możemy spodziewać się dodatkowego opóźnienia, może od kilku tygodni do maksymalnie kilku miesięcy.

READ  przestrzeń. Chińska platforma rakietowa ma runąć na ziemię... ale nie wiemy gdzie

W przeciwieństwie do misji planetarnych, takich jak misje na Marsa, nie jest konieczne uruchamianie JWST wewnątrz Okno Strzelanina, która będzie otwarta tylko przez kilka dni lub tygodni w roku (na przykład co 26 miesięcy w marcu). Aby wystrzelić Obserwatorium Kosmiczne w kierunku jego lokalizacji, w Lagrange Point nr 2, 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, ArianeSpace ma prawie codzienne możliwości wystrzelenia. Brak daty 31 października nie stanowi więc problemu dla programu, tym bardziej, że spóźnił się on o prawie 15 lat od pierwotnego harmonogramu – JWST miał wystartować w 2007 roku – spóźniliśmy się zaledwie o kilka tygodni i miesięcy.

Obecna sytuacja jest ironiczna, ponieważ w przypadku wielu prac nad JWST Ariane 5 uznano za najmniej ryzykowny aspekt programu, który kosztował blisko 10 miliardów dolarów.

Interesuje Cię to, co właśnie przeczytałeś?