Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronom amator odkrywa nowiu Jowisza

Z ponad 70 oficjalnie uznanymi księżycami Jowisz jest dobrze zamkniętą gigantyczną planetą. Nie przeszkadza to jednak astronomom w dalszym ich odkrywaniu, w tym astronomom amatorom. W rzeczywistości astronom amator, który w zeszłym roku znalazł cztery brakujące księżyce Jowisza, stał się pierwszym astronomem amatorem, który odkrył nieznanego dotąd naturalnego satelitę. Kaylee Zgłoś odkrycie w Mała lista mailingowa na świecie 30 czerwca i zgłosić do publikacji w imieniu Mały obieg elektroniczny na planecie Ziemia.

Badania Ly były kontynuacją wczesnej identyfikacji zdjęć niedawno odkrytych satelitów Jowisza, w tym Valetudo, Ersy i Pandii, podczas badania danych wykonanych w 2003 roku za pomocą teleskopu Kanady, Francji i Hawajów (CFHT) o długości 3,6 metra. David Jewett i Scott Sheppard (University of Hawaii) kierowali grupą, która wykorzystała te zdjęcia do odkrycia 23 księżyców w nowiu. Zdjęcia pozostały dostępne online, a Lee pomyślał, że w zestawie danych z 2003 roku może czaić się więcej nieodkrytych księżyców.

Chory i skrupulatny pościg

Po zaplanowaniu majowych poszukiwań, Lee rozpoczęła na początku czerwca badanie zdjęć wykonanych w lutym 2003 roku, kiedy Jowisz znajdował się w opozycji, a jego księżyce były najjaśniejsze. Astronomowie przebadali trzy zdjęcia pokrywające ten sam obszar nieba w różnych porach w nocy 24 lutego i odkryli trzy możliwe naturalne satelity poruszające się z prędkością 13 do 21 sekund kątowych na godzinę w nocy. Lee nie był w stanie śledzić dwóch możliwych księżyców w inne noce, ale znalazł trzeci księżyc, wstępnie oznaczony jako EJc0061, oglądany od 25 do 27 lutego oraz zdjęcia wykonane teleskopem Subaru od 5 do 6 lutego. Utworzyło się to na 22 łukach, co wskazuje, że obiekt jest powiązany z Jowiszem.

Jowisz ma 79 znanych księżyców Centrum Małej Planety Z Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Większość zaawansowanych (fioletowych i niebieskich) księżyców planety krąży stosunkowo blisko Jowisza, podczas gdy słabnące (czerwone) księżyce krążą dalej. Wyjątkiem jest Valetudo (zielony), poruszający się obiekt, który został odkryty w 2018 roku i również się obraca. © Roberto Molar Candanosa

Ly miała więc wystarczająco dużo informacji, aby śledzić orbitę księżyca na obrazach obserwacyjnych od 12 marca do 30 kwietnia. ” Stamtąd jakość orbity i kalendarzy była na tyle przyzwoita, że ​​mogłem zacząć szukać zabytków po 2003 roku. – wyjaśnia mi. On i jego zespół znaleźli księżyc w pobliżu oczekiwanej lokalizacji na późniejszych zdjęciach z międzyamerykańskich obserwatoriów Subaru, CFHT i Cerro Tololo wykonanych na początku 2018 roku. Księżyc ma od 23,2 do 23,5.

READ  Co to jest „czarny grzyb”, który zaraża pacjentów zakażonych wirusem?

Końcowym rezultatem był łuk 76 obserwacji w ciągu 15,26 lat (5574 dni), wystarczający, aby jego orbitę można było uznać za bezpieczną przez dziesięciolecia. Dane śledzą księżyc – wstępnie oznaczony jako S/2003 J 24 – wersja zawieszona – przez prawie osiem okrążeń Jowisza sprzed prawie ośmiu lat, mówi David Thoulin (Uniwersytet Hawajski), więcej niż wystarczająco, aby udowodnić, że jest to księżyc. Thulin nie zweryfikował materiału, ale powiedział, że dowody wydają się mocne: Byłoby prawie niemożliwe, aby artefakty przystosowały się do przerażającej orbity w tak wiele różnych nocy przy użyciu różnych kamer. ».

Księżyc należy do karmelitów

« Z dumą mogę powiedzieć, że jest to pierwszy księżyc planetarny odkryty przez astronoma amatora! Powiedz mi. Ale przyznają To tylko typowy członek grupy karmelitów wstecznych Ta grupa obejmuje 22 inne małe księżyce, które krążą wokół Jowisza w przeciwnym kierunku do jego obrotu w odstępach około dwóch lat.Ich orbity są na tyle podobne, że wszystkie były częścią jednego zderzenia.Te kawałki pochodzą prawdopodobnie od Carme, pierwszego odkrytej grupy o średnicy 45 kilometrów, która jest zdecydowanie największa.

Retrogradacja Karema Księżyca Jowisza .
Obserwacje w bliskiej podczerwieni pokazują karmelitański księżyc Jowisza, największy z grupy satelitów karmelitów wstecznych. Ostatni obraz przedstawia złożenie wszystkich zdjęć ułożonych w stos, aby pokazać księżyc pośrodku. © IPAC Archiwum Nauki w Podczerwieni / NASA / JPL-Caltech

Małe księżyce Jowisza w stylu retro można znaleźć w większej liczbie. W zeszłym roku Edward Ashton, Matthew Bowdoin i Brett J. Gladman (Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie) zauważyli około czterdziestu obiektów o średnicy 800 metrów, które wydają się krążyć wokół Jowisza. Nie podążali za nim wystarczająco długo, aby udowodnić, że obiekty są księżycami Jowisza, ale na podstawie wstępnych obserwacji zasugerowali, że Jowisz może zawierać około 600 satelitów o średnicy co najmniej 800 metrów. Rozwój większych i czulszych teleskopów utoruje drogę nowym odkryciom.