Argentyna i Polska zakwalifikowały się do 1/8 finału

Jakie są kwalifikacje do rundy pucharowej mistrzostw świata? Zdobył najwięcej punktów w fazie grupowej? Lepsza różnica bramek? Więcej zdobytych bramek? Może również zwiększyć liczbę żółtych kartek otrzymywanych przez drużynę w meczu. Podczas finału grupy C edycji 2022 w środę, 30 listopada, długo zastanawiano się nad regulaminem i tym szóstym i ostatnim kryterium, by rozstrzygnąć z idealną równością między Polską a Meksykiem. Ich walka na odległość. Przewijamy.

Dwie drużyny, które zwyciężyły w grupie przed ostatnim dniem, zmierzyły się na stadionie 974 w Doha, kiedy Meksyk zmierzył się z Arabią Saudyjską: Robert Lewandowski z Polski i Lionel Messi z Argentyny. Albiceleste wiedział, że porażka oznaczałaby eliminację… i ostatni mundial dla 35-latka, który zdobył siedmiokrotną Złotą Piłkę.

W pierwszym dniu meczu argentyńscy piłkarze, którzy ponieśli porażkę z Arabią Saudyjską, zdobyli 3 punkty przeciwko Meksykowi i nie wykazali się dużą pewnością siebie w grze.

Trener Lionel Scaloni dokonał mocnych wyborów, zwłaszcza bez swojego głównego napastnika, Lautaro Martíneza (obrońca Interu Mediolan) na rzecz młodego Juliana Alvareza (22 lata, rezerwowy w Manchesterze City). W porównaniu z wygraną z Meksykiem trener dokonał też dwóch zmian w obronie – Nahuel Molina za Gonzalo Monteila i w Keel Christian Romero za Lisandro Martineza – oraz kolejną w pomocy – Enzo Fernandez za Guido Rodrigueza. .

Bardzo entuzjastycznie nastawiona od początku meczu, której gospodarzem był stadion, Argentyna zdominowała jednostronny mecz (14 prób, przeciwko 1 na korzyść Polski, w pierwszej tercji). w wieku 37 latmi Minutę później na trybunach rozległ się ryk, gdy sędzia wskazał na rzut karny w polu karnym Polski. Bramkarz Wojciech Szczęsny został ukarany przez Danny’ego Mackaya za spóźniony atak na Lionela Messiego po skorzystaniu z pomocy wideo.

READ  IT Logistics finalizuje przejęcie Spedimax w Polsce » Biuletyn Gospodarczy i Polityczny PACA

Argentyńczyk z numerem 10 sam wykonał rzut karny… ale jego strzał odbił się od końcówki rękawicy Wojciecha Szczęsnego, który wyśmienicie trenował, już w dwóch etapach wykorzystał rzut karny przeciwko Arabii Saudyjskiej (2:0) w poprzednim meczu. Jednak to nie wystarczyło, aby podkopać morale Argentyny.

Od pierwszych chwil drugiej tercji pomocnik Alexis McAllister otworzył bramkę po niskim dośrodkowaniu Nahuela Moliny (1:0, 46).mi) bardziej aktywny Julián Alvarez dał mu wtedy najwięcej szans na zdobycie gola, podkręcając strzał w górny róg (2-0, 67mi) Argentyna miała kwalifikacje w kieszeni, gdy Polsce zagroził Meksyk, który w tym samym czasie prowadził 2:0 w drugim meczu grupy.

W idealnej równości Polaków i Meksykanów dzieli ostatnie kryterium przed równością normatywną: klasyfikacja dyscyplinarna. Pod tym względem podopieczni Czesława Micniewicza otrzymali od początku rozgrywek mniej żółtych kartek niż meksykańscy. W tym momencie wieczorem i przez długie minuty ich kwalifikacje do 1/8 finału zależały od tej odrobiny dodatkowej mądrości.

Ostatecznie gol Arabii Saudyjskiej po dogrywce położył kres tym kalkulacjom, uwalniając Polskę, która po raz pierwszy od edycji z 1986 roku wspięła się poza pierwszą rundę mistrzostw świata. W 1/8 finału drużyna Lionela Messiego zmierzy się z Australią w sobotę 3 grudnia, a drużyna Roberta Lewandowskiego z Francją w niedzielę o 16:00. Dla Meksyku i Arabii Saudyjskiej na tym kończy się przygoda z Katarem.