Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Amerykańskim chirurgom udało się przeszczepić ludzkie serce świni

Operacja wykazała po raz pierwszy, że serce zwierzęcia może nadal funkcjonować w człowieku bez natychmiastowego odrzucenia.

Amerykańscy chirurdzy z powodzeniem przeszczepili ludzkiemu pacjentowi genetycznie zmodyfikowane serce świni, jako pierwsze tego rodzaju na świecie, ogłosiła w poniedziałek (10 stycznia) University of Maryland School of Medicine.

Fundacja podała w oświadczeniu, że operacja została przeprowadzona w piątek i po raz pierwszy wykazała, że ​​serce zwierzęcia może nadal funkcjonować w człowieku bez natychmiastowego odrzucenia.

57-letni David Bennett, który otrzymał serce świni, został uznany za niekwalifikującego się do przeszczepu od człowieka. Obecnie jest dokładnie monitorowany przez lekarzy, aby upewnić się, że nowy narząd działa prawidłowo. „To była albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. Wiem, że to był strzał w dziesiątkę, ale to była moja ostatnia opcjaWedług szkoły medycznej mieszkaniec Maryland powiedział dzień przed operacją. „Nie mogę się doczekać, kiedy wstanę z łóżka, gdy będę zdrowaPodążył za Davidem Bennettem, który przez ostatnie kilka miesięcy był przykuty do łóżka i przywiązany do maszyny, która utrzymywała go przy życiu.

modyfikowany genetycznie

Amerykańska Agencja Leków (FDA) dała zielone światło dla operacji sylwestrowej.”Jest to duży przełom w chirurgii i przybliża nas o krok do rozwiązania problemu niedoboru narządów.skomentował to Bartley Griffith, który dokonał przeszczepu.

Świnia, od której pochodzi serce, została genetycznie zmodyfikowana, dzięki czemu nie produkuje już cukru występującego naturalnie we wszystkich komórkach świń, który powoduje natychmiastowe odrzucenie narządu. Ta edycja genu została wykonana przez firmę Revivicor, która dostarczyła również nerkę świni, którą chirurdzy z powodzeniem podłączyli do naczyń krwionośnych pacjenta z martwym mózgiem w Nowym Jorku w październiku.

READ  Chorwacja potępia brak reakcji NATO po zestrzeleniu drona nad Zagrzebiem

Obecnie około 110 000 Amerykanów znajduje się na liście oczekujących na przeszczep narządów, a ponad 6000 osób potrzebujących przeszczepu umiera każdego roku w kraju. Ksenografty – od zwierzęcia do człowieka – nie są niczym nowym. Lekarze podejmowali próby przeszczepów międzygatunkowych od co najmniej XVII wieku, przy czym pierwsze eksperymenty koncentrowały się na naczelnych. W 1984 roku niemowlęciu przeszczepiono serce małpy, które otrzymało przydomek „Mały”Dziecko FayPrzeżył tylko 20 dni.