Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ambasada Maroka w Warszawie na pierwszym planie!

Finance News Hebdo: Wybuch wojny między Ukrainą a Rosją wymagał pilnej reakcji odpowiednich władz, aby skutecznie ewakuować, a następnie zwrócić obywateli Maroka, w tym studentów. Jak przebiegał ten proces?

Abdel Rahim Atmoun: Zgodnie z wzniosłym królewskim zarządzeniem ambasada Maroka w Polsce, podobnie jak inne ambasady i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, została zmobilizowana, aby zapewnić bezpieczeństwo i ewakuację naszych obywateli uciekających przed wojną na Ukrainie. Ponad 1800 osób przekroczyło granicę z Polską, a nasza misja im pomogła. Wraz z Jednostką Kryzysową powołaną przez Departament Stanu ściśle nadzorowaliśmy tę operację i udaliśmy się na granice, aby zapewnić sprawny przebieg operacji. Korzystając z okazji, dziękuję polskim władzom, a także Polakom za gościnność i hojność wobec naszych obywateli, a także zespołom Ambasady, które również wykonały wyjątkową pracę. Jeśli jesteśmy w stanie odnieść sukces w tym zadaniu, to przede wszystkim dzięki siłom witalnym marokańskiej dyplomacji.

FNH: Podobnie jak inne ambasady Królestwa, jakie środki zostały rozmieszczone na przejściach granicznych między Polską a Ukrainą, aby ułatwić to trudne zadanie?

AA: Od początku wojny na Ukrainie ambasada bardzo szybko opracowała plan działania. Cztery osoby zostały natychmiast wysłane na granicę, a następnie skierowano do ośmiu przejść granicznych otwartych przez władze Polski i Ukrainy. Dwie osoby zostały wysłane na przejście graniczne Medica, które było największym napływem uchodźców. Ci ludzie mają za zadanie pomagać wszystkim Marokańczykom w przekraczaniu granicy i zapewniać im w razie potrzeby. Z tej okazji zmobilizowano czarterowane autobusy, aby zapewnić powrót tych obywateli na granicę. Wreszcie ustanowiliśmy pomoc medyczną, prawną i psychologiczną dla wszystkich naszych obywateli.

FNH: Między obowiązkami a prośbami i skargami, jak zorganizowaliście się, aby odnieść sukces w tym delikatnym zadaniu, aby spełnić wszystkie prośby? A z jakimi ograniczeniami musiałeś się zmierzyć?

AA: Szybko utworzyliśmy jednostkę kryzysową, aby odpowiedzieć na wszystkie liczne prośby. Jednocześnie skontaktowałem się z polskimi władzami w celu uzyskania ich wsparcia w celu ułatwienia przejazdu naszym obywatelom marokańskim. Założyliśmy całodobową linię telefoniczną, adres e-mail i konto WhatsApp. Wszyscy pracownicy ambasady rotują, aby zapewnić ciągłość służby oprócz ciągłego kontaktu z naszymi współobywatelami. Za każdym połączeniem, wiadomością lub e-mailem kryje się określony status, z określonymi ograniczeniami. Naszą rolą było zapewnienie niezbędnego wsparcia na poziomie administracyjnym i nie tylko. Utrzymywaliśmy również kontakt z rodzinami, z których część nie ma już żadnych wieści o swoich krewnych na Ukrainie.

READ  Ceny gazu rosną na dźwięk rosyjskich butów na wschodniej granicy Ukrainy

FNH: W piątek, 25 lutego 2022 r., dziesiątki marokańskich studentów pozostawionych na Ukrainie mogło wjechać na terytorium Polski przez lądową granicę. Jakie masz wspomnienia z tej chwili, zwłaszcza odkąd tam byłeś?

AA: Tego ranka odebraliśmy pierwsze telefony od studentów marokańskich, którzy udali się na polską granicę. Jechałem do polskiego MSZ, aby omówić tę kwestię i poprosić o ułatwienie dostępu obywatelom marokańskim, zanim się tam pilnie udam. W miniony piątek granicę Polski przekroczyło 100 000 osób. Większość z nich to Ukraińcy i około 1000 osób obcej narodowości, w tym 10 Marokańczyków.

Franklin D. Roosevelt: Czy możemy powiedzieć, że stosunki dwustronne między dwoma krajami w dużym stopniu przyczyniły się do sukcesu tej misji ewakuacyjnej?

AA: naturalnie ! Przyjaźń między Polską a Marokiem pokazała, że ​​jest silna i zjednoczona. Również, aby zaświadczyć o tej relacji, otrzymywałem wiele wezwań do wsparcia, a nawet propozycji pomocy od polskich firm, które ostatnio zainteresowały się Królestwem.

FNH: Ahmed Rahwa, Przewodniczący Komisji Konkurencji oraz Thomas Krustny, Szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK), omówili środki, które zostaną wprowadzone w maju w celu wzmocnienia kontaktów dwustronnych w celu jego zakończenie. Umowa bliźniacza między obiema instytucjami. co powiesz na ?

AA: Wizyta pana Rahho przyczyniła się do nawiązania współpracy pomiędzy Komisją Konkurencji a Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK). Celem jest wymiana i dzielenie się dobrymi praktykami na poziomie obu instytucji w zakresie polityki konkurencji i prawa, a także budowania potencjału trenerów, sprawozdawców i badaczy w obu instytucjach. Współpraca ta tylko wzbogaci owocną współpracę między dwoma krajami, zwłaszcza w ramach dynamiki gospodarczej, która rozpoczęła się w ostatnich latach. Rzeczywiście, wymiana gospodarcza i handlowa między obydwoma krajami stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie polskich inwestorów Marokiem. Nie mam wątpliwości, że mnożenie się tego typu inicjatyw wzmocni przyjazne stosunki między naszymi dwoma krajami.

READ  Ukraina, od niepodległości do wojny

FNH: Dzięki reformom zapoczątkowanym przez króla Mohammeda VI w Maroku jest wiele możliwości inwestycyjnych. W tym sensie podpisano memoranda formalizujące chęć inwestowania w południowych prowincjach. Czym są te partnerstwa?

AA: Maroko zapewnia korzystny klimat dla biznesu dzięki poważnym reformom politycznym i gospodarczym dokonanym w ostatnich latach pod wpływem Jego Królewskiej Mości Króla Mohammeda VI, które uczyniły Królestwo ziemią Przyciąga inwestycje zagraniczne, zwłaszcza z Polski. Prowincje południowe odgrywają zasadniczą rolę w konkurencyjności gospodarczej Maroka, zwłaszcza ze względu na jego pozycję jako centrum afrykańskiego. Regiony te posiadają znaczące atuty, które pozwalają im pozycjonować się jako model zrównoważonego rozwoju na poziomie krajowym i regionalnym. Te partnerstwa opierają się na podstawowym wyborze i ekonomicznych rozważaniach dotyczących kosztów i rentowności. Na przykład pod koniec czerwca na południowych województwach powstanie polska firma Oknoplast. Firmy te starają się pozycjonować się jako regionalne centrum, a także oferować nowe możliwości marokańskim inwestorom na nowych rynkach, takich jak Europa Środkowa.

Franklin Roosevelt: Jakie są korzyści z zacieśnienia współpracy politycznej i gospodarczej między dwoma krajami?

AA: Stosunki polityczne polsko-marokańskie są doskonałe. Zawsze byli przyjaźni i naznaczeni wzajemnym szacunkiem między dwoma krajami. Bardzo dobre są również stosunki gospodarcze między Marokiem a Polską. Na płaszczyźnie handlowej Maroko jest wiodącym partnerem handlowym Polski w Afryce i regionie MENA. Rok 2021 przyniósł znaczny wzrost wartości handlu dwustronnego o około 50%, przekraczając tym samym symboliczny poziom 1,5 mld USD (eksport z Maroka wyniósł 890 mln USD, az Polski 650 mln USD). To już drugi rok z rzędu, w którym handel jest korzystny, a bilans jest na korzyść Maroka.

FNH: Zostałeś wybrany dziekanem Afrykańskiego Korpusu Dyplomatycznego w Polsce. Z czego składa się to honorowe stanowisko?

AA: Miałem zaszczyt zostać wybrany w 2021 roku na Dziekana Afrykańskiego Korpusu Dyplomatycznego w Polsce. Ta funkcja to przede wszystkim ochrona interesów oraz spójność afrykańskiej wspólnoty dyplomatycznej. Dziekan jest również bezpośrednim rozmówcą z upoważnionym rządem stanowym. To on wraz z MSZ ustala pierwszeństwo w korpusie dyplomatycznym we wdrażaniu Konwencji wiedeńskiej z 1961 r. Razem z kolegami na co dzień staram się promować kulturę afrykańską i przybliżać Polskę do Afryki na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i poziomy kulturowe. Od początku wojny na Ukrainie kilkakrotnie broniła warunków wjazdu młodych Afrykańczyków do Polski, a także omawiała środki ustanowione w celu ułatwienia ich integracji na polskich uczelniach.

READ  Były zawodowy kolarz Patrice Esno na targu rowerowym Puiseaux w niedzielę

FNH: Oferty pracy w Afryce są świetne. W jaki sposób Maroko może odgrywać ważną rolę jako ważny gracz w gospodarce afrykańskiej?

AA: Przyszłość to Afryka. Od dawna w to wierzyłem i królestwo nie przestaje nam o tym przypominać. To kraina możliwości. Afryka to rynek ponad miliarda konsumentów, z rosnącymi potrzebami we wszystkich dziedzinach i nieograniczonymi możliwościami inwestycyjnymi. Zdając sobie sprawę z tego ogromnego potencjału, Maroko stało się ważnym graczem w afrykańskiej gospodarce. Ta dynamika współpracy, którą Jego Wysokość Król Mohammed VI podniósł do najwyższego poziomu, jest silnie wspierana przez narodową tkankę gospodarczą. Rzeczywiście, największe firmy marokańskie są obecne w wielu krajach afrykańskich, szczególnie w sektorze bankowym (attijariwafa bank, Banque Populaire, Banque Africa). Podobnie jak inne kraje na świecie, Polska jest bardzo zainteresowana Afryką. Jej firmy chętnie otwierają się na nowe rynki. Ponadto Polska jest także potężnym portem do Afryki. Odkąd objąłem stanowisko dziekana Afrykańskiego Korpusu Dyplomatycznego, apelowałem o partnerstwo gospodarcze między Europą i Afryką, które powinno opierać się na obustronnie korzystnej umowie dla obu kontynentów i to z perspektywy celów zrównoważonego rozwoju i rozpowszechnianie kompleksowych inicjatyw.