Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Amazon inwestuje 120 milionów dolarów w fabrykę satelitów

Amazon inwestuje 120 milionów dolarów w fabrykę satelitów

Internetowy gigant handlu detalicznego ma zamiar zainwestować 120 milionów dolarów w zakład montażu satelitów na Florydzie. Amazon chce konkurować ze SpaceX i jego grupą satelitarną Starlink.

Grupa ogłosiła w piątek, że Amazon zainwestuje 120 milionów dolarów w budowę zakładu montażu satelitów zlokalizowanego w NASA Kennedy Space Center na Florydzie.

Ten nowy sprzęt powinien pozwolić gigantowi sprzedaży internetowej konkurować ze SpaceX i jego konstelacją satelitów Starlink, z własną konstelacją ponad 3200 satelitów na niskiej orbicie, zwaną „Projekt Kuiper”.

Grupa powiedziała w swoim komunikacie prasowym, że ta grupa „zapewni szybki i tani dostęp do Internetu populacjom, które nie mają go na całym świecie”.

„Mamy ambitny plan, aby rozpocząć produkcję na pełną skalę Projektu Kuiper i przeprowadzić pierwsze próby u klientów na początku przyszłego roku. Ta fabryka będzie dużą częścią tego” — powiedział w oświadczeniu wiceprezes ds. operacji produkcyjnych firmy Kuiper, Steve Metayer.

Umieszczony na niskiej orbicie dzięki Blue Origin

Grupa ma już kolejną lokalizację w Kirkland w stanie Waszyngton (NW), gdzie produkcja ruszy pod koniec roku.

Satelity zostaną następnie przetransportowane na Florydę w celu ostatecznego dostosowania, zanim zostaną umieszczone na niskiej orbicie za pomocą wyrzutni firmy Blue Origin, również założonej przez Jeffa Bezosa i United Launch Alliance (ULA).

SpaceX, założony przez Elona Muska, zaczął wdrażać swoją konstelację ponad 3700 satelitów Starlink w 2019 roku i jest obecnie zdecydowanie głównym graczem na tym rynku, z brytyjskim operatorem OneWeb, który próbuje konkurować.

Wiele rządów chce również dołączyć do wyścigu o konstelacje o niższych orbitach, na przykład Chiny, które chcą mieć własną konstelację GuoWang, planowaną z 13 000 satelitów.

Unia Europejska chce wystrzelić 170 satelitów w ramach projektu Iris, podczas gdy amerykańska Agencja Rozwoju Lotnictwa i Kosmonautyki, działająca przy Departamencie Obrony, planuje wystrzelenie od 300 do 500 satelitów.

READ  Grypa i Covid-19: Nowe testy mogą wykryć oba wirusy jednocześnie

Najważniejsze elementy