Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Album Oliver Latry: Live From Vienna

W kwietniu 2019 roku orkiestra dęta Phil Blech Wien po raz pierwszy współpracowała z Olivierem Latry, tworząc nową i niepowtarzalną bryłę wokalną pod dyrekcją Antona Mittermayra. Koncepcja tego niezwykłego doświadczenia odsłuchowego wymagała ponad roku pracy: wyznaczonym celem nie było zwykłe zestawienie, ale raczej fuzja dwóch akustycznych światów, osiągnięta dzięki aranżacjom puzonisty Marka Galla. Po niezwykle udanym pierwszym występie z nowym Organ Eule w całkowicie sprzedanym Kulturpalast Dresden z nowym Organ Eule, koncert został ponownie nagrany i nagrany tydzień później w Wielkiej Sali Musikverein w Wiedniu. Olivier Latry na organach Rieger, z 6138 lampami i 17 muzykami Phila Blecha Wien, tworzą atmosferę, piękno i moc akustyczną zwykle kojarzoną z dużymi orkiestrami.

Phil Blech Wien to zespół złożony z muzyków z szeregów Vienna Philharmonic Orchestra, Staatskapelle Dresden, NDR Radiophilharmonie, Volksoper Vienna, Tonku¨nstler Orchestra, Hannover State Opera i Mozarteum Orchestra Salzburg. Zadebiutowali znakomitym występem w filmie Intermission dla Vienna Philharmonic Orchestra z 2013 r. Muzycy grają na trąbce z zaworem obrotowym, wiedeńskim rogu, puzonie, tubie i wiedeńskich kotłach, zapewniając w ten sposób niezrównane, harmonijne i zaokrąglone wiedeńskie brzmienie. . Ich debiutancki album został wydany przez Deutsche Grammophon i skoncentrowany wokół Wagnera i Verdiego – 2013 był rokiem jubileuszowym obu kompozytorów. Phil Blech Wien szybko ugruntował swoją pozycję i występował już za granicą w Chinach, Rosji, Francji, Niemczech i na Węgrzech. Dążąc do zachowania wiedeńskiej tradycji instrumentów dętych blaszanych i perkusyjnych, szerokie perspektywy grupy zaowocowały niezwykłą współpracą z polskim wokalistą Piotrem Beczalą – oraz chórami: The Vienna Boys Choir i Chorus Viennensis na uznany przez krytyków drugi album zespołu Christmas, również wydany przez Deutsche Gramofon.

Olivier Latry, Honorowa Orkiestra Notre Dame w Paryżu, Honorowa Orkiestra Orchestre Nationale de Montreal, występując w najwspanialszych salach świata, gość największych orkiestr pod dyrekcją słynnych dyrygentów orkiestrowych, nagrywał dla wielkich wytwórni i był pierwszy zaprezentował zadziwiającą ilość kompozycji. Były uczeń Gaston Litaize, obecnie wykłada w Conservatoire National Supérieur de Paris i otrzymał wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień, w tym przyznany przez Fondation Del Duca (Institut de France – Académie des Beaux-Arts) w 2000 roku. 2010 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu McGill w Montrealu w Kanadzie. Jako pierwszy globalny ambasador swojego instrumentu pełnił funkcję organisty-rezydenta w nowych organach Eule w Kulturpalast Dresden w sezonie koncertowym 2017/18, a od 2019 do 2022 r. na William T. University of Kansas w Lawrence.

READ  Ayem Noor: Nagie ramiona, brzuch w górze, wyglądający gorąco w Roland-Garros: Pokaz slajdów