Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktywa dużych firm koreańskich stanowią 17,7% bogactwa narodowego

SEOUL, 20 maja (Yonhap) – Udział aktywów 100 największych firm południowokoreańskich w majątku narodowym wynosi 17,7%, czyli znacznie mniej w porównaniu z czterema potęgami gospodarczymi, takimi jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy. agencja rządowa. Analiza opublikowana przez Federację Przemysłu Koreańskiego (FKI) w czwartek.

Według tego badania porównawczego aktywów 100 największych firm i bogactwa narodowego w pięciu wyżej wymienionych krajach, Wielka Brytania odnotowała najwyższy poziom 44,9%, następnie Niemcy (27,7%), Francja (23,1%) i Włochy (19,5%). ). %) I Korei Południowej (17,7%).

Jeśli chodzi o ewolucję tego udziału, w Korei Południowej w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił spadek o 2,5 punktu procentowego, w porównaniu z 20,2% 10 lat temu. Włochy odnotowały w tym samym okresie 1,5 punktu procentowego, a Francja 0,3 punktu, podczas gdy Wielka Brytania i Niemcy odnotowały wzrost po 11 punktów i 1,3 punktu.

Stosunek aktywów 100 największych firm z Korei Południowej do ogółu spółek w kraju odnotował spadek o 15,9 punktu procentowego między 1985 r. (47,5%) a 2019 r. (31,6%).

Ponadto udział dużych firm w ogólnej liczbie przedsiębiorstw w Korei Południowej wynosi zaledwie 0,08%. Wśród państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Korea Południowa zajmuje 33. miejsce na 34 kraje ogółem. Na pierwszym miejscu znalazła się Szwajcaria z 0,83%, podczas gdy kraje bez wzrostu PKB, takie jak Litwa (20), Polska (21 miejsce) i Turcja (26 miejsce) wyprzedziły Koreę Południową.

FKI zauważył, że koncentracja potencjału gospodarczego w kierunku dużych firm nie jest wysoka w kraju, podczas gdy jest to bardzo niska w porównaniu z innymi konkurującymi krajami. Organizacja Pracodawców wezwała do zmiany polityki rządu mającej na celu ograniczenie koncentracji siły ekonomicznej wśród dużych firm.

READ  Rishi Sunak obiecuje Brytyjczykom powrót do polityki oszczędności w budżecie