Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktywa dużych firm koreańskich stanowią 17,7% bogactwa narodowego

SEOUL, 20 maja (Yonhap) – Udział aktywów 100 największych firm południowokoreańskich w majątku narodowym wynosi 17,7%, czyli znacznie mniej w porównaniu z czterema potęgami gospodarczymi, takimi jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy. agencja rządowa. Analiza opublikowana przez Federację Przemysłu Koreańskiego (FKI) w czwartek.

Według tego badania porównawczego aktywów 100 największych firm i bogactwa narodowego w pięciu wyżej wymienionych krajach, Wielka Brytania odnotowała najwyższy poziom 44,9%, następnie Niemcy (27,7%), Francja (23,1%) i Włochy (19,5%). ). %) I Korei Południowej (17,7%).

Jeśli chodzi o ewolucję tego udziału, w Korei Południowej w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił spadek o 2,5 punktu procentowego, w porównaniu z 20,2% 10 lat temu. Włochy odnotowały w tym samym okresie 1,5 punktu procentowego, a Francja 0,3 punktu, podczas gdy Wielka Brytania i Niemcy odnotowały wzrost po 11 punktów i 1,3 punktu.

Stosunek aktywów 100 największych firm z Korei Południowej do ogółu spółek w kraju odnotował spadek o 15,9 punktu procentowego między 1985 r. (47,5%) a 2019 r. (31,6%).

Ponadto udział dużych firm w ogólnej liczbie przedsiębiorstw w Korei Południowej wynosi zaledwie 0,08%. Wśród państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Korea Południowa zajmuje 33. miejsce na 34 kraje ogółem. Na pierwszym miejscu znalazła się Szwajcaria z 0,83%, podczas gdy kraje bez wzrostu PKB, takie jak Litwa (20), Polska (21 miejsce) i Turcja (26 miejsce) wyprzedziły Koreę Południową.

FKI zauważył, że koncentracja potencjału gospodarczego w kierunku dużych firm nie jest wysoka w kraju, podczas gdy jest to bardzo niska w porównaniu z innymi konkurującymi krajami. Organizacja Pracodawców wezwała do zmiany polityki rządu mającej na celu ograniczenie koncentracji siły ekonomicznej wśród dużych firm.

READ  Netflix ogłasza globalną premierę kilku gier mobilnych dla swoich subskrybentów