Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Air: Vestas otworzy dwie fabryki w Polsce

Air: Vestas otworzy dwie fabryki w Polsce

Po ogłoszeniu otwarcia w 2025 roku zakładu montażu gondoli w Szczecinie, duński producent turbin kontynuuje uruchomienie projektu fabryki łopatek na 2026 rok w dużym polskim mieście Odra, niedaleko granicy z Niemcami.

Duński producent turbin Vestas stawia na Polskę. 11 stycznia 2024 roku ogłosił plany otwarcia fabryki ostrzy w Szczecinie, w północno-zachodniej części Polski, przy granicy z Niemcami. Oczekuje się, że wyprodukuje łopaty do nowej, gigantycznej turbiny wiatrowej V236-15,0 MW o mocy 15 MW, która właśnie uzyskała certyfikat. Zlokalizowany na gruntach zakupionych prawie rok temu rozpocznie działalność w 2026 roku, tworząc bezpośrednio ponad 1000 miejsc pracy.

W tej stolicy województwa zachodniopomorskiego Vestas ma już swoją siedzibę. Jest także w trakcie tworzenia zakładu montażu gondoli, który do 2025 roku będzie zatrudniał 700 osób. Nils de Baar, prezes Vestas na Europę Północną i Środkową, powiedział, że firma chce skorzystać z „wysoko wykwalifikowanej siły roboczej”. Przemysł, który mógłby stać się hubem morskim dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Fabryki te naprawdę muszą sprostać popytowi europejskiemu i światowemu.

Turbina wiatrowa V236-15.0 MW o rocznej zdolności produkcyjnej 80 GWh ma średnicę wirnika 236 metrów. Utrzymywał się wiatr o prędkości 3 m/s (10,8 km/h) i porywach do 31 m/s (111,6 km/h). Złożono zamówienia na kilka projektów wiatrowych, m.in. zainstalowaną farmę wiatrową He Dreiht EnBW w Niemczech (900 MW) czy pływający park MunmuBaram w Korei Południowej (Shell i Hexicon AB) z mocą 1,3 GW.

© Artykuł redakcji Mer et Marine. Powielanie zabronione bez zgody autora.

READ  Marine Le Pen jedzie do Polski w poszukiwaniu „swoich sojuszników”.