Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aby zdywersyfikować swój sprzęt wojskowy, Warszawa podpisała umowę z Koreą Południową

Aby zdywersyfikować swój sprzęt wojskowy, Warszawa podpisała umowę z Koreą Południową

Wysłane przez:

W obliczu wojny na swoich granicach Polska stara się zmodernizować część swojego sprzętu wojskowego, jednocześnie dywersyfikując źródła uzbrojenia. Po zakupie 32 śmigłowców od włoskiego Leonardo w lipcu Warszawa podpisała szereg umów ramowych z Koreą Południową na dostawę i produkcję ciężkiego sprzętu wojskowego. Są to czołgi bojowe, haubice i samoloty. Polska jest pierwszym krajem europejskim, który używa FA-50, flagowego samolotu Korei Południowej.

Wyprodukowano 48 egzemplarzy FA-50 Koreańczycy z południa We współpracy z amerykańskim Lockheed Martin powinna w tym roku wejść do Marynarki Wojennej RP. Samoloty te są nadal używane przez polskie wojsko w celu zastąpienia radzieckich samolotów MIG-29, ale starzeją się. Dołączą do zamówionych już przez Warszawę samolotów F-16 i F-35 produkcji amerykańskiej.

Wraz z tysiącem czołgów bojowych K2, 650 haubic. Dostawy potrwają do 2026 roku. Kwota kontraktu nie została ujawniona. Prasa południowokoreańska mówi o 14 miliardach dolarów. Rachunek by się podwoił Z wojny na Ukrainie.

Uczymy się z tego, co dzieje się na UkrainiePolski minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował prasę o rosyjskiej inwazji po podpisaniu porozumień z przedstawicielami Korea Aerospace Industries i Hyundai. Czas ucieka, a polska armia musi być wyposażona „, on dodał.

KAI, w której rząd południowokoreański jest większościowym udziałowcem, postrzega współpracę jako okazję do wejścia na rynek europejski ze swoim FA-50. Grupa planuje stopniowo przenosić produkcję samolotów do Polski. Koreańczycy już postrzegają ten kraj jako regionalne centrum swojej produkcji w Europie.

Zaczniemy od produkcji komponentów w Polsce i planujemy rozwijać się po osiągnięciu celów zamówień O działalności grupy w tym kraju – powiedział agencji PAP prezes Korea Aerospace Industries Hyunho Ahn.