Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aby obniżyć poziom cukru we krwi, jest to najlepsza pora dnia na ćwiczenia

Aby obniżyć poziom cukru we krwi, jest to najlepsza pora dnia na ćwiczenia

Jeśli chcesz obniżyć poziom cukru we krwi, jest to obszar, który powinieneś wybrać (a nie gdzie indziej).

Regularna aktywność fizyczna pozwala zachować zdrowie serca, mięśni, narządów, wagi, snu i zdrowia psychicznego. Mniej znane jest to, że ćwiczenia pomagają również regulować poziom cukru we krwi, tj. poziom cukru we krwi. Według hiszpańskich badaczy, których badanie zostanie opublikowane w czasopiśmie Obesity, robienie tego o określonej porze dnia będzie szczególnie skuteczne w jego zmniejszeniu. Przypominamy, że przewlekły wysoki poziom cukru we krwi, nawet jeśli jest niski, prowadzi do długotrwałych powikłań, takich jak udar, problemy ze wzrokiem i niewydolność nerek.

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie obserwowali 186 dorosłych (50% kobiet) o średnim wieku 47 lat i średnim wskaźniku masy ciała (BMI) wynoszącym 32,9 kg/m2. Wszyscy mieli nadwagę lub otyłość i przynajmniej raz mieli słaby metabolizm (wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, wysoki obwód talii, cholesterol itp.). Naukowcy zmierzyli poziom aktywności fizycznej (umiarkowanej do intensywnej) i przeanalizowali krzywe poziomu cukru we krwi uczestników w okresie 14 dni. Następnie podzielono ich na 5 grup ze względu na codzienną aktywność fizyczną:

READ  Morza węglowodorowe Tytana tworzą fale milimetrowe

► Grupa „Nieaktywna” (w ciągu dnia nie była wykonywana żadna czynność),

► grupa „Poranne ćwiczenia” (ponad połowa aktywności wykonywana była w godzinach od szóstej rano do południa),

► grupa „ćwiczenia popołudniowe” (ponad połowa zajęć realizowana była w godzinach 12:00–18:00),

► Grupa „Wieczorne ćwiczenia” (ponad połowa aktywności miała miejsce pomiędzy godziną 18:00 a północą)

► Grupa „Mieszana” (żaden z podanych okresów nie obejmował więcej niż połowy aktywności).

Średni poziom aktywności fizycznej uczestników wynosił 21 minut dziennie. Wyniki wykazały, że wykonywanie ponad 50% całkowitej dziennej aktywności fizycznej wieczorem – między 18:00 a północą – najskuteczniej obniżało poziom cukru we krwi: -1,10 mg/dl w przypadku poziomu cukru we krwi w ciągu dnia, -2,16 mg/dl. dla poziomu glukozy we krwi w nocy i -1,26 mg/dl dla całkowitego poziomu glukozy we krwi w porównaniu z grupą „nieaktywną”. Wyniki te dotyczyły zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Poziom cukru we krwi spadł bardziej u uczestników z problemami regulującymi poziom cukru we krwi, takimi jak cukrzyca typu 2.W praktyce klinicznej specjaliści zajmujący się sportem i medycyną muszą rozważyć optymalną porę dnia, aby zoptymalizować skuteczność przepisanych przez nich programów ćwiczeń i aktywności fizycznej”, ocenia Jonathan R. Ruiz, profesor aktywności fizycznej i zdrowia, współautor książkiZostań.

Często odradzamy ćwiczenia wieczorem, gdyż mogą one zakłócać sen. Szczególnie intensywna aktywność fizyczna podnosi temperaturę ciała i utrudnia sen. Z drugiej strony delikatne zajęcia, takie jak siłownia czy pilates, nie opóźniają snu. Pracownicy służby zdrowia na ogół zalecają odczekanie co najmniej dwóch godzin między ćwiczeniami a pójściem spać i zakończenie wieczornej sesji kilkoma minutami relaksu i rozciągania. Moment jest zgodny z wynikami tego badania, które wymagają potwierdzenia na szerszą skalę.