Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

A Planet Racing to Doom oferuje możliwość wglądu w koniec Ziemi

Ziemia może nieubłaganie zbliżyć się do Słońca pod wpływem przyciągania grawitacyjnego gwiazdy.

Astronomowie po raz pierwszy wykryli odległą planetę niebezpiecznie blisko swojej starzejącej się gwiazdy, zgodnie z badaniem opublikowanym w poniedziałek, co daje potencjalny wgląd w to, jak może skończyć się Ziemia. Znajdująca się 2600 lat świetlnych od Ziemi Kepler-1658b jest egzoplanetą – czyli planetą poza Układem Słonecznym – wielkości mniej więcej Jowisza.

Ale w przeciwieństwie do tego gazowego olbrzyma znajdującego się dalej od Słońca, Kepler-1658b okrąża swoją gwiazdę zaledwie w jednej ósmej odległości, która dzieli naszą gwiazdę od Merkurego, najbliższej jej planety. to jest „Gorący JowiszObiega swoją gwiazdę w mniej niż trzy dni, a okres ten skraca się o około 131 milisekund rocznie, wynika z badań opublikowanych w Astrophysical Journal Letters.

«W tym tempie planeta zderzy się ze swoją gwiazdą za mniej niż trzy miliony lat.Analiza przeprowadzona przez Shreyasa Vissapragadę z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, głównego autora badania. „Po raz pierwszy zaobserwowano bezpośredni dowód istnienia planety poruszającej się po spiralnej ścieżce wokół starzejącej się gwiazdywyjaśnia astrofizyk AFP. Gwiazda, o której mowa, jest na zaawansowanym etapie swojego cyklu, kiedy zaczyna się wybrzuszać i robić coraz jaśniej.

Orbita Kepler-1658b maleje nieubłaganie pod wpływem grawitacji wywieranej przez gwiazdę, podobnie jak grawitacja wywierana przez Księżyc w różnych punktach na Ziemi. Efekt ten, zwany siłą pływową, może przyciągać dwa obiekty tylko dlatego, że mogą się od siebie oddalać – na przykład Księżyc bardzo powoli oddala się od Ziemi po spiralnej ścieżce.

Ostateczne pożegnanie Ziemi?

Czy nasza planeta doświadczy tego samego procesu rozpadu? „Śmierć planety z powodu gwiazdy to los, który czeka wiele światów i może być ostatecznym pożegnaniem z Ziemią za miliardy lat, gdy nasze Słońce ewoluuje.pisze Centrum Astrofizyki w komunikacie prasowym.

READ  Sorare z dumą ogłasza wydanie kart kolekcjonerskich World Cup

Za około 5 miliardów lat słońce stanie sięczerwony olbrzymKtóra będzie coraz większa, podobnie jak gwiazda macierzysta Kepler-1658b. Podobnie jak egzoplaneta, Ziemia może nieubłaganie zbliżać się do Słońca pod wpływem sił pływowych. Ale efekt ten można również zrównoważyć utratą masy Słońca, precyzuje Shreyas Visapragadhan, podkreślając, że „Ostateczny los Ziemi pozostaje niejasny».

Kepler-1658b była pierwszą egzoplanetą dostrzeżoną przez Kosmiczny Teleskop Keplera w 2009 roku. Przez 13 lat naukowcy obserwowali powolną, ale stałą zmianę orbity planety, gdy przechodzi ona przed gwiazdą macierzystą. Uznając ją za zaskakująco jasną w porównaniu z innymi egzoplanetami, od dawna zakładali, że szczególnie odbija ona światło gwiazd. Teraz uważają, że Kepler-1658b jest gorętszy niż oczekiwano z powodu grawitacji wywieranej przez gwiazdę.