Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczepionki donosowe, mam nadzieję na ograniczenie przenoszenia wirusa

Szczepionki donosowe, mam nadzieję na ograniczenie przenoszenia wirusa

Opublikowano w piątek, 17 września 2021 o 23:46

Wymiana igły ze szczepionką na strzykawkę donosową: klucz do wyeliminowania Covid-19? Pracując nad początkowym miejscem infekcji, kilka testów wykazuje obiecujące działanie przeciwko chorobie i jej przenoszeniu, chociaż nadal nie są one potwierdzone u ludzi.

Na początku września Inrae i Uniwersytet w Tours, po obiecujących wynikach na zwierzętach, złożyli wniosek patentowy na kandydata na szczepionkę donosową.

Według kierownika badań BioMAP, Isabelle Demiere-Poisson, testy wykazały „100% przeżywalności” na myszach zaszczepionych, a następnie zakażonych Covid-19, w porównaniu do „100% śmiertelności” w przypadku myszy niebędących szczurami.

„Zaszczepione zwierzęta są w 100% chronione przed objawowymi i a fortiori przed niebezpiecznymi formami wirusa. Mają bardzo mało wirusa, więc nie są już zakaźne, co jest jednym z problemów związanych z drogą nosową” – podkreślił Philippe Maughan, dyrektor generalny Inrae.

Jak wytłumaczymy te zachęcające wyniki? W artykule opublikowanym w lipcu w Science naukowcy Frances Lund i Troy Randall przypominają, że w porównaniu ze szczepionkami domięśniowymi, szczepionki donosowe zapewniają dwie dodatkowe warstwy ochrony.

Pierwszym z nich jest IgA, rodzaj przeciwciała, które odgrywa ważną rolę w funkcji immunologicznej błon śluzowych. Drugi to tworzenie się komórek „B” i „T”, które rezydują w błonach śluzowych dróg oddechowych i tworzą barierę przed infekcją w tych obszarach.


„Kiedy wirus kogoś infekuje, zwykle dostaje się do nosa, a pomysł polega na zamknięciu drzwi wejściowych” – powiedziała Natalie Melkirk, dyrektor ds. Badań w Inserm, która kieruje zespołem w Instytucie Pasteura w Lille, który pracuje nad nosem. szczepionka przeciw krztuścowi.

„Dzięki szczepionkom domięśniowym jesteśmy w stanie wywołać odpowiedź immunologiczną w błonach śluzowych, ale nie za długo i nie za silną, ciekawsze jest to, że szczepienie odbywa się na poziomie nosa” – dodaje immunolog Morgan Pomsel. dyrektor ds. badań w Narodowym Centrum Badań Naukowych w Cochin. Instytut.

READ  Rosja zdecydowała się nakręcić film w kosmosie, co niepokoi naukowców

– „Jak + booster +” –

W obliczu wirusa Covid-19 dostępne obecnie na rynku szczepionki zapewniają silną ochronę przed ciężkimi przypadkami choroby, mniej niż ryzyko przeniesienia.

Poprzez szczepienie w nos chodzi o walkę z wirusem, ale także przeciwko jego rozprzestrzenianiu się. „Mamy mniej wirusów, które później infekują płuca, a zatem mniej niebezpiecznych form, ponieważ miano wirusa jest mniejsze, a ryzyko przeniesienia na inne osoby, z którymi możemy się krzyżować, jest mniejsze” – wyjaśnia Natalie Melkirk.

Ale te szczepionki donosowe pozostają, w większości jeszcze nie zbadane u ludzi, nawet jeśli były już stosowane w Stanach Zjednoczonych przeciwko grypie sezonowej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia osiem szczepionek donosowych jest obecnie poddawanych ocenie klinicznej, czyli w testach na ludziach, a najbardziej zaawansowana z nich jest ta opracowana przez grupę chińskich uniwersytetów i firm.

Istnieją również dziesiątki szczepionek w fazie przedklinicznej.

We Francji Instytut Pasteura związany z Theravectys Biotechnology, po pojawieniu się Covid-19, opracował szczepionkę, która koduje antygen Spike, białko umożliwiające SARS-CoV-2 wnikanie do komórek.

„Wypróbowaliśmy kilka dróg podania i zaobserwowaliśmy w badaniach przedklinicznych, że po wstrzyknięciu donosowym udało nam się całkowicie wyeliminować wirusa u zwierząt” – zauważa Laleh Majlesi, dyrektor ds. badań w Joint Laboratory.

Kolejna zaleta tego zastrzyku przez nos: zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa w mózgu.

Wreszcie, będzie skuteczny przeciwko nawet najbardziej odległym genetycznie wariantom SARS-CoV 2 (np. beta, gamma, delta, brazylijskiemu, południowoafrykańskiemu…), według Laleh Majlessi.

Jednak laboratoria potrzebują funduszy na rozwój badań nad tymi szczepionkami.

Jeśli większość populacji w bogatych krajach otrzymała już szczepionki pierwszej generacji, naukowcy podkreślają wartość wzmocnienia za pomocą tych donosowych zastrzyków.

„Widzimy, że odporność stworzona przez pierwsze szczepionki nie trwa i zamierzamy oferować naszą szczepionkę jako booster+” – mówi Laleh Majlesi. Ponieważ umożliwiają ograniczenie przenoszenia wirusa, „może to pozwolić na powrót do życia sprzed epidemii, bez gestów dystansu społecznego i bez masek”, chce nawet wierzyć Isabelle Demiere Poisson.

READ  Szef kuchni James Martin schudł trzy kilogramy, jedząc tę ​​bogatą w białko żywność dwa razy dziennie