Euro 2024: Austria wraca do grupy D, a Polska spada

Zaktualizowano

Euro 2024Austria odbija się w grupie D, a Polska spada

Po porażce z Francją w pierwszym meczu Austria odpowiedziała pokonując Polskę (3:1). Zespół Roberta Lewandowskiego spodziewa się eliminacji.

Austria dobrze negocjowała podczas swojego drugiego meczu Grupy D na Euro 2024 z Polską, który odbył się w piątek w Berlinie.

Agence France-Presse

Po poniedziałkowej porażce z Francją (0:1) Austria odzyskała prowadzenie z Polską (3:1) w piątek w Berlinie, aby utrzymać swoje szanse na zakwalifikowanie się do 1/8 finału Mistrzostw Europy 2024.

W tej grupie D Holandia i Francja – obaj zwycięzcy swoich pierwszych meczów – zmierzą się ze sobą wieczorem z nadzieją na awans na ósme miejsce, jeśli odniosą kolejny sukces. Z drugiej strony, sytuację Polski komplikuje remis po dwóch meczach. Gdyby Francja nie przegrała z Holandią, Robert Lewandowski i jego koledzy z drużyny nie byliby w stanie zająć miejsca w pierwszej dwójce. We wtorek na zakończenie fazy grupowej zaplanowano mecz Francja-Polska.

Lewandowski wszedł na mecz

Gdy minęła godzina po opuszczeniu meczu z Holandią (1:2), polska gwiazda Robert Lewandowski, który przed mistrzostwami Europy doznał kontuzji uda, nie był już w stanie zrobić różnicy. Lewy siedział na ławce bezradny i obserwował, jak Austria otwiera wynik. Obrońca Gernot Trauner odciął doskonałe dośrodkowanie Philippe’a Moeniego z bliskiego słupka i głową skierował piłkę w górny róg (9).

W obliczu dominującej Austrii Polska potrafiła zareagować bardzo szybko. Były napastnik Genui i Milanu Krzysztof Piątek, obecnie napastnik Stambułu Basaksehir, wykorzystał mieszaną nawierzchnię i wyrównał (30).

W 60. minucie na boisko wszedł długo oczekiwany polski strzelec Lewandowski (35 l.) i, jak na ironię, niedługo potem mecz odwrócił się na korzyść Austriaków.

Chesney jest zarówno wybawicielem, jak i sprawcą

Po podaniu Alexandra Brasa Arnautovic sprytnie przepuścił piłkę między nogami, pozwalając Christophowi Baumgartnerowi, który był w lepszej pozycji, na skierowanie strzału płaską prawą nogą. Polski bramkarz Wojciech Szczęsny (66 l.) jest nie do zatrzymania.

Polska nieśmiało próbowała odrobić straty po dobrym strzale Karola Świderskiego, który został zablokowany przez Patricka Bentza (69), ale Austria nadal naciskała. Znakomitą obroną Szczęsny jako pierwszy zabezpieczył szanse swojej drużyny po wspaniałym niskim strzale Patricka Wimmera (75. minuta). Jednak w międzyczasie bramkarz Juve popełnił faul w polu karnym, przytrzymując Marcela Sabitzera: rzut karny, żółta kartka i konwersja Arnautovica (78. minuta). Gol 3:1, gol po nokaucie, bilans mógłby być wyższy, gdyby Szczęsny nie był w stanie sparować strzału Stefana Boscha w górny róg (83. minuta).

Druga porażka z rzędu stawia Polskę w bardzo niefortunnym położeniu.