Każdego poranka, stolice Odszyfrowuje informacje dla Ciebie w całej Europie
>> Możesz zapisać się do naszego newslettera Tutaj
Zofio
Korupcja w Bułgarii, Stany Zjednoczone nakładają sankcje. Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA Ukarał trzech Bułgarów za korupcję w Bułgarii, a także ich sieci 64 podmiotów. Administracja uważa, że korupcja podważa rządy prawa, osłabia gospodarkę i wzrost gospodarczy, podważa instytucje demokratyczne, utrwala konflikt i pozbawia niewinnych cywilów podstawowych praw człowieka. Dzisiejsza akcja (2 czerwca) – największa do tej pory wymierzona w korupcję – jest dowodem nieustannych wysiłków Ministerstwa Skarbu na rzecz pociągnięcia do odpowiedzialności osób zamieszanych w korupcję. Na . (Krasin Nikołow, EURACTIV Bułgaria)
instytucje europejskie
Sztuczna inteligencja, Blockchain: UE musi zainwestować 10 miliardów euro, aby nadrobić zaległości. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) opublikował we wtorek (1 czerwca) nowy raport, w którym powołuje się na brak inwestycji Unii Europejskiej w sztuczną inteligencję (AI) i blockchain w obliczu amerykańskich i chińskich potęg. Przeczytaj artykuł. (Mateusz Polit, EURACTIV Francja)
Przeczytaj także: Posłowie do PE biją na alarm w związku z projektem masowej inwigilacji w Belgradzie w Chinach
Przeczytaj także: Pandemia: tylko 48% Europejczyków jest zadowolonych ze środków UE
Przeczytaj także: Unia Europejska zatwierdziła budżet w wysokości 14,16 mld euro na pomoc kandydatom do członkostwa
Berlin
Napięcia w Niemczech rosły wraz ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Komisarz rządu ds. nowych regionów Marko Wanderwitz (CDU) podniósł napięcie między zachodnimi regionami kraju a byłymi regionami NRD, mówiąc w zeszłym tygodniu, że niektórzy mieszkańcy NRD nie zrozumieli jeszcze w pełni demokracji przed zaplanowanymi wyborami lokalnymi. 6 czerwca w Saksonii-Anhalt, gdzie skrajnie prawicowa Alternatywa AfD ma uzyskać ponad 20% głosów. Czytaj więcej…(Mikołaj J. Cormayer, EURACTIV Niemcy)
Paryż
„Europa stawia ludzi w konkurencji” Według Fabiena Roussela, kandydata komunistów w wyborach prezydenckich w 2022 r. W rozmowie z EURACTIV FrancjaSekretarz krajowy Francuskiej Partii Komunistycznej Fabien Roussel powiedział, że chce „odzyskać głowy i serca”, ponieważ zamknął drzwi do sojuszu z France Insoumise, w przeciwieństwie do poprzednich wyborów w 2012 i 2017 roku. Przeczytaj artykuł. (Mateusz Polit, EURACTIV Francja)
Przeczytaj także: prezydencki. Urzędnicy coraz chętniej głosują na Marine Le Pen
Przeczytaj także: Wywiad. Michel Barnier: „Nie czas na wybory prezydenckie”
Bruksela
Wezwanie do zniesienia ograniczeń wiekowych dla szczepień. Od 1 lipca Belgia powinna znieść wszelkie ograniczenia wiekowe i umożliwić ludziom wybór, kiedy otrzymać szczepienie, aby uniknąć pustych przestrzeni w sezonie letnim, powiedział Jan Stroptants, szef ośrodka szczepień w Antwerpii. (Aleksandra Brzozowski, EURACTIV.pl)
Wiedeń
Austriacki prokurator kończy śledztwo w sprawie epicentrum epidemii Ischgl. Prokuratorzy zakończyli śledztwo w sprawie tyrolskiego kurortu zimowego Ischgl, jednej z największych epidemii Covid-19 w Europie podczas pierwszej fali zeszłego roku. Chociaż nie ogłosił jeszcze, czy złoży skargę, pięciu lokalnych urzędników – w tym burmistrz Ischgl i komisarz regionalny – jest oskarżonych o narażanie ludzi na choroby zakaźne. (Oliver Noyan, EURACTIV Niemcy)
Luksemburg
Luksemburg wyda 367 mln euro na pojazdy wojskowe. W środę (2 czerwca) rząd podjął decyzję o wymianie i utrzymaniu floty opancerzonych pojazdów wojskowych, starając się wywiązać ze zobowiązań do zwiększenia wydatków na wspólną obronę NATO. .
Minister obrony Francois Bausch powiedział w komunikacie prasowym, że ministrowie rządu premiera Xaviera Bettela zdecydowali się na zakup 80 lekkich pojazdów opancerzonych dla armii luksemburskiej, oprócz ich kosztów logistycznych w ich 15-20-letnim cyklu życia. (Annę Damiani, EURACTIV Francja)
Londyn
Rybołówstwo po Brexicie: porozumienie UE i Wielkiej Brytanii. Unia Europejska i Wielka Brytania w środę (2 czerwca) osiągnęły porozumienie ustalające limity połowowe dla wspólnie zarządzanych zasobów rybnych na 2021 r., pierwsze coroczne porozumienie w ramach nowej umowy handlowej między Londynem a Brukselą. (Benjamin Fox, EURACTIV.pl)
Rzym
Według Komisji włoska gospodarka może ulec pogorszeniu po wsparciu pandemii. Włoska gospodarka nadal cierpi z powodu „nadmiernej nierównowagi makroekonomicznej” z powodu wysokiego zadłużenia, niskiej wydajności i złych kredytów – problemy, które mogą się pogłębić w przypadku wycofania środków wsparcia po pandemii, ostrzegła Komisja Europejska w opublikowanych wiosennych zaleceniach. W środę (2 czerwca). (Daniela Letig, EURACTIV Włochy)
Madryt
Dane dotyczące bezrobocia w Hiszpanii poprawiają się wraz ze stopniowym ożywieniem gospodarczym. Bezrobocie w Hiszpanii znacznie wzrosło w maju, a liczba osób poszukujących pracy spadła o 129 378, co stanowi najlepszą oficjalną liczbę od 1996 roku.EuroEFE)
Przeczytaj także: Carles Puigdemont tymczasowo chroni immunitet posła do Parlamentu Europejskiego
Warszawa
Działacze mniejszości polskiej zostali zwolnieni na Białorusi. Irina Bernaca, Maria Tskovska i Anna Paniziowa, zatrzymane przez władze białoruskie za udział w upamiętnieniu żołnierzy Wojska Polskiego w czasie i po II wojnie światowej, bezpiecznie przebywają w Polsce od 25 maja. Dzięki staraniom polskich środowisk dyplomatycznych Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło w tym tygodniu. Czytaj więcej… (Anna Walska, EURACTIV Polska)
Praga
Czeski rząd prawdopodobnie przeżyje wotum nieufności. Głosuj przeciwko buncie przeciwko rządowi mniejszościowemu premiera premiera Andreja Babiša w komnacie dołka Parlement Jeudi (3 czerwca) echouera prawdopodobieństwa, samochód Parti Komunistycznej Aurait decydował mercredi (2 czerwca) nie pasował do ruchu la i te Place. (Ondiga Blivaca, EURACTIV Czechy)
Budapeszt
Protest Uniwersytetu Chińskiego odbędzie się w Budapeszcie pomimo ograniczeń. Już ponad 4000 osób wyraziło chęć wzięcia udziału w demonstracji przeciwko projektowi chińskiego Uniwersytetu Fudan, która odbędzie się w sobotę na placu przed węgierskim parlamentem (5 czerwca), co potwierdzili organizatorzy. Miejsce. Pomimo ograniczeń. (Włagisław Makszimow, EURACTIV.pl z teleksem)
Bratysława
Słowacja wystąpiła przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka za to, że nie pomagała firmom podczas pandemii. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzy skargę przeciwko Słowacji za brak rekompensaty dla firm, które zostały zmuszone do zamknięcia podczas epidemii Covid-19, potwierdziła firma, która pozwała kraj. (Michael Hodic, EURACTIV Słowacja)
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce