Gwiazda nadal nabiera prędkości i zbliża się do Słońca. W ten sposób staje się jaśniejsza do tego stopnia, że niewątpliwie możemy ją zobaczyć z Ziemi za pomocą małego teleskopu lub lornetki.
Nazywa się ją „Diabelską Kometą” ze względu na dwa rogi tworzące jej włosy. Kometę trzykrotnie większą od Mount Everestu można obecnie zobaczyć z półkuli północnej. Jest to fakt rzadki, gdyż ostatni raz pojawił się w 1954 roku, a jego kolejna wizyta na krańcu Ziemi nastąpi dopiero w roku 2095.
W rzeczywistości 12P/Pons-Brooks porusza się po swojej orbicie co 71,3 lat i 21 kwietnia osiągnie peryhelium, czyli najbliższe podejście do Słońca.
Coraz więcej blasku
Jak wspomniano StróżNaukowcy uważają, że jest to zimna kometa wulkaniczna i dlatego emituje pył, gaz i lód, gdy ciśnienie wewnątrz komety wzrasta pod wpływem ciepła. Dlatego w miarę zbliżania się do Słońca staje się coraz bardziej widoczny.
Co więcej, w zeszłym roku nastąpił gwałtowny wzrost aktywności, dzięki któremu było sto razy jaśniej. 29 lutego kometa ponownie była świadkiem spektakularnych wybuchów lodu i teraz jest łatwo rozpoznawalna.
Naukowcy ostrzegają jednak, że aby móc ją dobrze zobaczyć, potrzebny będzie mały teleskop lub dobra lornetka.
Trzymaj się z dala od zanieczyszczeń świetlnych
Aby to zrobić, musisz udać się w miejsce jak najdalej od zanieczyszczeń świetlnych, a zatem z dala od miast, na początku nocy bez chmur i mgły oraz bez dużej ilości światła pochodzącego z księżyca. Następnie powinieneś spojrzeć na północny zachód.
Aby zobaczyć przejście komety, musisz zlokalizować konstelację Andromedy. W szczególności można skorzystać z aplikacji mobilnych, które kierując aparat smartfona w stronę nieba, ujawniają nazwy ciał niebieskich. Kometa Szatan będzie nad konstelacją.
„W szczególności 31 marca 12P/Pons-Brooks będzie znajdować się zaledwie 0,5 stopnia od jasnej gwiazdy zwanej Hamal” – powiedział The Guardian Paul Strom, astrofizyk z Uniwersytetu w Warwick.
Według Nicolasa Bivera, przewodniczącego Komitetu ds. Komet Francuskiego Towarzystwa Astronomicznego (SAF) i astrofizyka z Obserwatorium Paryskiego: Na Actu.fr „Tydzień 11-17 marca będzie bardzo dobrym czasem” na obserwację tej komety.
Najczesciej czytane
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!