Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, ten japoński dyplomata uratował 40 000 Żydów przed Holokaustem, nieposłuszeństwem wobec swojego kraju

Jej imię nie jest wam znane na pewno, ale Shioni Sugihara jest jednym z wielu nieznanych bohaterów II wojny światowej, znanym jako „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który uratował dziesiątki tysięcy Żydów podczas najbardziej krwawych konfliktów w historii. Ludzkość.

Ryzykując życiem, ten japoński dyplomata umożliwił około 40 tysiącom judaizmu ucieczkę z deportacji do obozów zagłady, wydając im wizy ratujące życie podczas II wojny światowej.

Jego historia, wciąż nieznana i bardzo mało do zapamiętania, jest przykładem odwagi, by służyć dobru.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Chioni Sugihara, „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który uratował ponad 40 000 Żydów

Urodzony w 1900 roku w Yaotsu niedaleko Nagoi (Japonia), Shioni Sugihara był doświadczonym dyplomatą z nienaganną karierą, kiedy przeniósł się na Litwę w 1939 roku, gdzie miał awansować na stanowisko japońskiego wicekonsula w tym małym bałtyckim kraju. Między Polską a Związkiem Radzieckim.

Został wysłany do tymczasowej stolicy Kowna przez rząd Japonii w celu uzyskania informacji o ruchach zbrojnych Armii Czerwonej i Wehrmachtu w czasie, gdy globalny konflikt jeszcze się oficjalnie nie rozpoczął, mimo coraz bardziej alarmujących sygnałów ostrzegawczych.

Były minister spraw zagranicznych Mandżurii – na który najechali Japończycy w 1931 roku, Shioni Sojyara biegle włada rosyjskim, językiem używanym na Litwie we wszystkich sprawach politycznych i administracyjnych. Jest więc idealny do pracy.

Kiedy nazistowskie Niemcy najechały Polskę w 1on jest We wrześniu 1939 r. W Europie zaczyna się wojna i nic nie może powstrzymać nieodpartego rozwoju Hitlera.

Początkowo Litwa przeżyła konflikt i wkrótce stała się miejscem przyjaznym dla uciekających przed nazistowskimi prześladowaniami polskich Żydów, pod okiem czującego się w niebezpieczeństwie Chioni Sujerra.

Trzeba powiedzieć, że jeszcze przed niemieckim natarciem Litwa była już okupowana przez Armię Czerwoną, od czasu podpisania niemiecko-sowieckiego paktu o nieagresji w sierpniu 1939 r. Okupacja, która okazała się straszna, zwłaszcza przy zniesieniu podstawowych wolności. .

READ  Jaką imprezę nakręconą przez „List miłosny do Los Angeles” warto obejrzeć w Disney+?

W środku tej recesji iz dnia na dzień pogarszająca się sytuacja żydowscy uchodźcy, a także Żydzi litewscy – uwięzieni między nazistami a komunistami – nie mieli innego wyjścia, jak tylko uciekać, aby się odnaleźć. Chaos wojny.

Ale bez wizy jest to niebezpieczne, jeśli nie niemożliwe!

Nie mogąc przekonać siebie, by opuściła tych biednych ludzi dla ich smutnego losu, Cheon Sujira – która odmówiła opuszczenia stolicy pomimo rozkazu komunistów – postanowiła wykorzystać swoją wpływową pozycję, aby spróbować uratować jak najwięcej ludzi. .

Wraz ze swoim holenderskim odpowiednikiem Janem Zwatendieckiem – jedynym zagranicznym dyplomatą pozostałym w Kownie – stworzył system uważany za nieomylny, pozwalający Żydom na ucieczkę.

Jego pomysł? Wizy tranzytowe są wydawane, aby uchodźcy mogli bezproblemowo podróżować przez Związek Radziecki do Japonii, gdzie przez Zwartendijk otrzymają pozwolenia na wjazd do holenderskich kolonii na Karaibach.

Niestety, japoński rząd odrzucił liczne prośby Sujihary i publicznie się go wypiera.

Shion Sugihara, „Japanese Schindler”

Ten ostatni dokonuje następnie wyboru nieposłuszeństwa – herezji w Japonii – realizując swój projekt, pomimo zagrożenia, jakie stanowi to dla jego kariery, a zwłaszcza dla rodziny.

Od 18 lipca do 28 sierpnia 1940 r. Wydawał 10-dniowe wizy tranzytowe do Japonii – wbrew radom swojego rządu – Żydom, którym udało się zinfiltrować Japonię. Nie bez jego koneksji udało się przekonać sowieckich urzędników do zezwolenia uchodźcom na podróż koleją transsyberyjską.

Będzie nadal bezlitośnie wydawał wizy, w ilości 300 wiz dziennie, z pomocą żony do 4 września, kiedy będzie musiał natychmiast opuścić kraj.

Przed opuszczeniem stacji w Kownie upewnia się, że jednemu z żydowskich uchodźców wręcza oficjalną pieczęć konsulatu, aby ten mógł wydać więcej wiz.

Kiedy pociąg opuszcza dok, Chiune Sugihara wyrzuci przez okno setki pustych wiz jako ostatni znak odwagi, mając nadzieję, że można je odzyskać i dobrze wykorzystać.

READ  Quinté PMU - Pronostic du PRIX RAUBA CAPEU 1 fevr. 2022

Po wykluczeniu z japońskiego korpusu dyplomatycznego w 1947 r. Porzucił później karierę dyplomatyczną i podjął dorywcze prace, aby utrzymać rodzinę.

Chiune Sugihara przez długi czas trzymał tę historię w tajemnicy i dopiero w latach 60. XX wieku pojawiły się pierwsze zeznania Żydów ocalonych dzięki ich działaniom.

Osoba nazywana „japońskim Schindlerem” – nawiązująca do Oscara Schindlera, który także uratował wielu Żydów przed pewną śmiercią – otrzymała tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” w 1985 roku.

Obecnie szacuje się, że Chiune Sugihara uratował ponad 40 000 ludzi podczas II wojny światowej.