Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

MAEA uważa, że ​​Polska jest gotowa do rozpoczęcia programu nuklearnego

MAEA uważa, że ​​Polska jest gotowa do rozpoczęcia programu nuklearnego

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zakończyła się wraz z Państwowym Urzędem Energii Atomowej (PAA). [1]) został przygotowany i regulacje były zgodne ze standardami MAEA. Polski program energetyki jądrowej zakłada budowę elektrowni jądrowych o mocy od 6 do 9 GW do 2043 roku.

W połowie września Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła zakończenie prac Zintegrowanej Służby Przeglądu Regulacji (IRRS). Ta usługa MAEA umożliwia krajom poprawę skuteczności ich ram regulacyjnych w obszarach energii jądrowej, ochrony przed promieniowaniem, gospodarki odpadami i transportu. W 2013 r. w ramach pierwszego zadania przeprowadzono już analizę systemu i przedstawiono pewną liczbę sugestii i zaleceń. Dziś MAEA ocenia „ Organ regulacyjny jest kompetentny i gotowy do uruchomienia krajowego programu nuklearnego „.

Przypominamy, że polski program nuklearny zakłada budowę mocy jądrowych o mocy od 6 do 9 GW w dwóch lub trzech lokalizacjach. Na pierwsze trzy mieszkania wybrano Westinghouse, a EDF wskazało, że podtrzyma swoją niezamówioną ofertę.

Dobre praktyki i rekomendacje

MAEA zwraca uwagę na trzy dobre praktyki stosowane w Polsce: (1) przeszkolenie 300 osób w zakresie informowania społeczeństwa o radonie (naturalnie występującym gazie radioaktywnym w glebie); (2) komunikacja z zainteresowanymi stronami, w tym z konfliktami na Ukrainie; Wreszcie (3) dodatkowa instalacja 30 radiolatarni monitorujących promieniowanie.

Jeśli chodzi o wyzwania, zespół IRRS podkreślił potrzebę zapewnienia niezależności Komisji Obrony i dobrej alokacji zasobów. Ponadto MAEA zaleca rządowi, aby „ Zapewnienie dostępności środków finansowych na terminową likwidację reaktorów badawczych „, ale również” Promowanie koordynacji i współpracy między różnymi organami regulacyjnymi „. IRRS zaleca ponadto przekazanie uprawnień organom ds. bezpieczeństwa” Zmiana licencji na prowadzenie działalności bez udokumentowanej zgody operatora „.

„Chcielibyśmy podziękować zespołowi IRRS za ciężką pracę wykonaną w ciągu ostatnich dwóch tygodni, której wyniki pomogą poprawić efektywność naszego systemu regulacyjnego”.Poinformował o tym Andrzej Głowacki, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa. „Zalecenia i zalecenia MAEA są cenne dla każdego kraju zaangażowanego w energię jądrową, a identyfikacja dobrych praktyk może zapewnić, że będziemy w pełni zaangażowani w rozwój naszych zdolności”.

Rozpoczęcie produkcji pierwszego betonu pierwszego bloku zaplanowano na rok 2026, a rozpoczęcie produkcji nastąpi w roku 2033. ■

READ  Polska wzmacnia obecność wojskową na granicy z Rosją i Białorusią