Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pentagon nie planuje zniszczyć wymykającego się spod kontroli chińskiego pocisku

Pentagon nie planuje zniszczyć wymykającego się spod kontroli chińskiego pocisku

Szef Pentagonu Lloyd Austin potwierdził w czwartek, 6 maja, że ​​nie ma planów zniszczenia chińskiego pocisku, który ma ponownie wejść w niekontrolowane wejście w atmosferę w ten weekend, jednocześnie krytykując Pekin za utratę nad nim kontroli. „Według najnowszych szacunków, jakie widziałem, powinna to być ósma lub dziewiąta”. Sekretarz obrony USA powiedział na konferencji prasowej w maju. „W tej chwili nie mamy planów zniszczenia rakiety”., on dodał. „Mamy nadzieję, że znajdują się w miejscu, w którym nikomu nie szkodzą, w oceanie lub w podobnym miejscu, mamy taką nadzieję”.

W zeszłym tygodniu Chiny wystrzeliły ze swojej stacji kosmicznej „CSS” pierwszy z trzech komponentów, napędzany pociskiem Long March 5B. To właśnie korpus tego pocisku wyląduje w ciągu najbliższych kilku dni i nikt nie wie gdzie. Po oddzieleniu modułu kosmicznego operator zaczął okrążać planetę po nieregularnej ścieżce, powoli tracąc wysokość, przez co wszelkie przewidywania dotyczące punktu wejścia w atmosferę, a tym samym punktu opadania, były prawie niemożliwe.

Mógłby się rozłożyć po wejściu do atmosfery, pozostawiając do rozbicia tylko ograniczone szczątki. A jeśli pozostanie w całości, a planeta zawiera 70% wody, istnieje duża szansa, że ​​pocisk zostanie uszkodzony na morzu, ale bez pewności. W ten sposób może zderzyć się z zaludnionym obszarem lub na statku.

Nie wymieniając chińskich władz po imieniu, Lloyd Austin zasugerował, że chińskie wystrzelenie rakiety nie było dokładnie zaplanowane. „Świadczy to o tym, że ci z nas, którzy pracują w kosmosie, mają – lub powinni – mieć obowiązek działać w sposób bezpieczny i przemyślany oraz brać to wszystko pod uwagę przy planowaniu operacji”., on dodał.

To nie pierwszy raz, kiedy Chiny utraciły kontrolę nad statkiem kosmicznym po jego powrocie na Ziemię. W kwietniu 2018 r. Laboratorium kosmiczne Tiangong-1 rozpadło się po powrocie do atmosfery, dwa lata po wycofaniu z eksploatacji. Chińskie władze zaprzeczyły, że laboratorium wymknęło się spod ich kontroli.

READ  Na żywo – Wojna na Ukrainie: Państwa NATO zgadzają się udzielać Kijowowi pomocy o wartości 40 miliardów euro rocznie