Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Waszyngton popiera podnoszenie patentów na szczepionki przeciwko Covid

Opublikowano w czwartek, 6 maja 2021 r. O godzinie 00:45

Stany Zjednoczone ogłosiły w środę, że popierają zniesienie patentów na szczepionki przeciwko wirusowi Covid, wyjątkową pozycję, jaką zajęły w czasach, gdy biedne kraje poważnie cierpią z powodu niedoboru cennych dawek, które są jedyną bronią przeciwko trwająca epidemia. Szczególnie w Indiach.

Amerykańska przedstawicielka ds. Handlu Catherine Tay powiedziała: „To jest globalny kryzys zdrowotny, a wyjątkowe okoliczności epidemii Covid-19 wymagają podjęcia wyjątkowych środków”, podkreślając pilność sytuacji.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus pochwalił na Twitterze „historyczną decyzję”.

„Administracja mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale aby położyć kres tej epidemii, popiera podnoszenie patentów na szczepionki przeciwko wirusowi Covid” – powiedziała pani Tai, dodając, że Waszyngton „aktywnie” uczestniczy w negocjacjach. Światowej Organizacji Handlu, aby zezwoliła na zniesienie tych patentów.

Ngozi Okonjo-Iweala, dyrektor generalna Światowej Organizacji Handlu, uczyniła dostęp do szczepionek priorytetem dla swojej organizacji.

Obecnie laboratoria amerykańskie posiadają głównie patenty, które generalnie są przeciwne zgłaszaniu, ponieważ według nich zostałyby pozbawione nieoczekiwanych korzyści finansowych w zamian za kosztowne innowacje.

Na prośbę Agence France-Presse, Johnson & Johnson, Pfizer i Moderna nie współpracowały bezpośrednio z reklamą w USA.

Jednak Międzynarodowa Federacja Przemysłu Farmaceutycznego (IFPMA) uznała to ogłoszenie za „rozczarowujące”.

„W pełni zgadzamy się z celem, jakim jest szybkie i sprawiedliwe udostępnianie szczepionek przeciwko Covid 19 na całym świecie. Ale jak nadal mówimy, zawieszenie jest prostym, ale złym rozwiązaniem złożonego problemu” – wyjaśniła.

Stephen Opel, prezes Amerykańskiej Federacji (PhRMA), podkreślił, że ta decyzja może „jeszcze bardziej osłabić i tak już napięte łańcuchy dostaw i zachęcić do rozpowszechniania fałszywych szczepionek”.

Zamiast tego, powiedział, należy zająć się problemem „ograniczonej” dystrybucji i dostępności surowców.

Ogłoszenie z Waszyngtonu pojawia się, gdy powiększa się przepaść między krajami upośledzonymi a najbogatszymi, ponieważ kampanie szczepień – które wkrótce zostaną rozszerzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie dla nastolatków i 12-latków – pozwalają na stopniowe znoszenie ograniczeń zdrowotnych.

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do solidarności w tej dziedzinie, gdy członkowie G7 (Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy) dyskutowali w Londynie o sposobach zwiększenia ich pomocy finansowej lub podzielenia się przedawkowaniem w celu uzyskania pomocy. biedne kraje.

Indyjski minister spraw zagranicznych Subrahmaniyam Gishankar został narażony na możliwe przypadki Covid-19 i został faktycznie zmuszony do udziału w tym spotkaniu.

– Miliardy dolarów uwolnione w Indiach –

Indie, które przeżywają drugą niszczycielską falę, spowodowały 3780 zgonów i 382000 dodatkowych obrażeń w ciągu 24 godzin, ponad 222 000 zgonów i łącznie prawie 20,3 miliona przypadków, co według niektórych ekspertów zostało niedoszacowane do ogromnego limitu.

Sytuację tę przypisuje się głównie zgromadzeniom religijnym i spotkaniom politycznym, a także bezczynności rządu Narendra Modi.


Szpitale są przepełnione, brakuje im tlenu, lekarstw i łóżek, pomimo napływającej pomocy międzynarodowej.

W szczególności Indie i Republika Południowej Afryki wzywają do tymczasowego zniesienia patentów na szczepionki, aby móc przyspieszyć produkcję, ale niektóre kraje, w tym Francja, są temu przeciwne.

Zamiast tego Paryż prosi o darowizny na rzecz biednych krajów.

W tym kontekście Kathryn Tay zdaje sobie sprawę, że negocjacje w WTO „będą wymagały czasu ze względu na konsensualny charakter instytucji i złożoność bieżących kwestii”.

W Indiach bank centralny ogłosił 6,7 miliardów dolarów w postaci tanich pożyczek dla chorego systemu opieki zdrowotnej, który boryka się z napływem pacjentów, z których niektórzy umierają u bram szpitala.

Jeśli chodzi o Malezję, która również stoi w obliczu nowej fali, ograniczenia w jej stolicy, Kuala Lumpur, zaostrzą się, ponieważ tylko niezbędne sklepy pozostaną otwarte.

– Kovacs –

Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7, którzy spotkali się w Londynie od poniedziałku na pierwszym spotkaniu twarzą w twarz od dwóch lat, wznowili rozmowy w celu osiągnięcia bardziej sprawiedliwej dystrybucji szczepionek.

Kovacs, system partnerstwa z biednymi krajami, który zasadniczo zaopatruje się w szczepionki AstraZeneca, już słabnie: dostarczył tylko 49 milionów dawek w 121 krajach i terytoriach, wobec 2 miliardów w 2021 roku.

Pandemia zabiła ponad 3,2 miliona ludzi na całym świecie, odkąd biuro WHO w Chinach ogłosiło pojawienie się COVID-19 pod koniec grudnia 2019 r., Wynika z raportu Agence France-Presse w środę.