Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po AstraZeneca Dania rezygnuje z kolejnej szczepionki

Będąc pierwszym krajem w Europie, który zrezygnował ze szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19 w kwietniu, Dania ogłosiła w poniedziałek 3 maja, że ​​zrezygnuje z drugiej szczepionki. Taka jest decyzja firmy Johnson & Johnson, a decyzja ta została podjęta przez władze ze względu na potencjalnie niebezpieczne skutki uboczne. Europejski regulator i Światowa Organizacja Zdrowia dały do ​​użytku swoje zielone światło.

„Duński Krajowy Urząd ds. Zdrowia doszedł do wniosku, że korzyści wynikające ze stosowania szczepionki Johnson & Johnson Covid-19 nie przewyższają ryzyka wywołania potencjalnego efektu ubocznego VITT (bardzo rzadki rodzaj zakrzepicy związany z wstrzyknięciem surowicy).

Dlatego Dania „będzie kontynuować duński kompleksowy program szczepień przeciwko Covid-19 bez szczepionki Johnson & Johnson”, zapowiedział.

Dania, która wraz z tą decyzją wydaje się być jedną z pierwszych na świecie, która ją porzuciła, nigdy nie wydała zezwolenia na szczepionkę, która była sprzedawana w Europie przez Janssen, spółkę zależną J&J. Jego praca była oceniana lub nie od połowy kwietnia.

Decyzja ta spowolni obecną kampanię szczepień w północnym kraju o cztery tygodnie, gdzie epidemię uważa się za „pod kontrolą” i gdzie większość osób zagrożonych i pracowników służby zdrowia została zaszczepiona.

Każdy, kto ukończył 16 lat i chce się zaszczepić, powinien móc się zaszczepić pod koniec sierpnia.

Według najnowszych danych 11,5% z 5,8 miliona Duńczyków zostało całkowicie zaszczepionych, a 23,4% otrzymało pierwszy zastrzyk.

>> Czytaj także – Szczepionka AstraZeneca: Dania pożyczy Niemcom dziesiątki tysięcy dawek

AstraZeneca można zarezerwować dla wolontariuszy

W Unii Europejskiej są obecnie dopuszczone cztery szczepionki: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson – dwie ostatnie szczepionki w określonych warunkach wiekowych w większości krajów europejskich.

W raporcie zastępca dyrektora generalnego duńskiego Urzędu ds. Zdrowia Helen Probst powiedziała: „Należy również wziąć pod uwagę, że w przyszłości będziemy przede wszystkim szczepić młodych i zdrowych ludzi”.

W kwietniu amerykańska agencja regulacyjna tymczasowo zaprzestała stosowania szczepionki Johnson & Johnson po rzadkich przypadkach zakrzepów krwi.

W Europie EMA oszacowała, że ​​skorzystała na korzystnym stosunku korzyści do ryzyka pomimo obecności „bardzo rzadkiego” ryzyka zakrzepów krwi.

Dania zamówiła 8,2 miliona dawek szczepionki, z których pierwszą otrzymano w połowie kwietnia.

Nie zostało jeszcze wskazane, co stanie się z otrzymanymi dawkami, ale w Królestwie Skandynawii trwają dyskusje, aby umożliwić wstrzyknięcie tej szczepionki i szczepionki AstraZeneca komukolwiek zechcą.

Johnson & Johnson jest dystrybuowany w 17 krajach

Władze zdrowotne nie wykluczyły ponownego wprowadzenia szczepionki Johnson & Johnson lub AstraZeneca do programu szczepień w przyszłości.

„Może pojawić się nowa wiedza lub sytuacja w Danii może się zmienić, na przykład pod względem presji epidemiologicznej (…) lub dostępności innych szczepionek” – podał władze.

Według danych AFP Johnson & Johnson był dotychczas używany w 17 krajach, w tym we Francji, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Polsce.

Szczepionka AstraZeneca jest podawana w prawie 160 krajach, a szczepionka Pfizer jest podawana w około 80 krajach, a Modena w około 40 krajach.