Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stwierdzono, że potencjalna szczepionka testowana w Burkina Faso była skuteczna w 77%.

W walce z malarią odradza się nadzieja. Stwierdzono, że szczepionka opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Burkina Faso jest skuteczna w 77% w badaniach fazy II. Choroby pasożytnicze przenoszone przez zakażone komary zabijają ponad 400 000 ludzi rocznie, w większości dzieci, w Afryce Subsaharyjskiej.

Badanie zostało opublikowane 20 kwietnia 2021 w czasopiśmie medycznym Skalpel Obsługiwana jest przez Światową Organizację ZdrowiaZ udziałem 450 dzieci z Burkina Faso. Szczepionka R21 / Matrix-M będzie teraz testowana na większą skalę.

To zespół Uniwersytetu Oksfordzkiego, który zaprojektował szczepionkę AstraZeneca przeciwko Covid-19, była źródłem tego wielkiego przełomu. Chociaż przez lata testowano wiele szczepionek przeciw malarii, żadna z nich nie osiągnęła jeszcze 75% celu WHO w zakresie skuteczności.

„Mamy nadzieję, że uda nam się zmniejszyć liczbę 400 000 zgonów rocznie do kilkudziesięciu tysięcy w ciągu następnych pięciu lat, co jest absolutnie zdumiewające”.

Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jennera, jest profesorem genetyki człowieka na Uniwersytecie w Oksfordzie

Do Agence France-Presse

W 2019 roku według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie odnotowano około 229 milionów przypadków malarii. Jednym z celów badań medycznych jest znalezienie skutecznej szczepionki przeciw malarii. Badania rozpoczęte ponad sześćdziesiąt lat temu, w których wiele zespołów naukowych złamało zęby.

Inna szczepionka, opracowana przez brytyjskiego giganta GSK, została podana od 2019 roku około 650 000 dzieci w Malawi, Ghanie i Kenii w ramach eksperymentalnego programu uruchomionego przez Światową Organizację Zdrowia. Ale nie jest zbyt skuteczny, ponieważ zapobiega tylko trzem na dziesięć przypadków ciężkiej, zagrażającej życiu malarii.

Siatki nasączone środkami owadobójczymi i lekami przeciwmalarycznymi zmniejszyły liczbę ofiar śmiertelnych o 1 milion. „Ta szczepionka mogłaby ostatecznie wyeliminować malarię, która pozostaje jedną z głównych przyczyn śmiertelności niemowląt na świecie”.Adrian Hill z Oxford University argumentuje

Próby wejdą teraz w fazę III i obejmie 4800 dzieci z kilku krajów afrykańskich. Uniwersytet Oksfordzki i Indian Serum Institute nawiązały już współpracę, aby wyprodukować 200 milionów dawek po 3 dolary za sztukę. Niezależny. Zespół naukowców liczy na przyspieszenie procedur walidacji szczepionki, tak aby była dostępna od 2023 roku, jeśli potwierdzi jej skuteczność.

READ  Lepiej dla zdrowia? Opinia dietetyka