Podczas gdy Unia Europejska zawiesiła cła na wszystkie produkty importowane z Ukrainy na około rok, kraje sąsiednie potępiają destabilizację ich rynku rolnego.
Miara jest oceniana „gorszący” przez Unię Europejską. Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły w sobotę 15 kwietnia i poniedziałek 17 kwietnia tymczasowy zakaz importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy, oskarżając w szczególności o destabilizację krajowego rynku rolnego.
>> Śledź najnowsze informacje o wojnie na Ukrainie w naszym Życiu
W Polsce oprócz zbóż zakazem tym objęte jest ukraińskie mięso, mleko, jaja, cukier, owoce i warzywa. Te trzy ostatnie produkty, takie jak wino i miód, są również objęte zakazem importu na Słowację. Na Węgrzech zakaz będzie dotyczył zbóż, nasion oleistych i wielu innych produktów. Dlaczego kraje Europy Środkowej i Wschodniej podejmują tak restrykcyjne środki? Franceinfo wymienia trzy elementy odpowiedzi.
1 Ponieważ te towary zalały rynki krajowe
W maju 2022 roku Unia Europejska zawiesiła na rok cła na wszystkie produkty importowane z Ukrainy. Zorganizowano również 27 stycznia, aby Kijów mógł eksportować swoje zapasy zboża po zablokowaniu dróg przez Morze Czarne w następstwie rosyjskiej inwazji. Ale po tej decyzji sąsiednie kraje europejskie odnotowały gwałtowny wzrost napływu kukurydzy, pszenicy czy słonecznika z Ukrainy, co spowodowało nasycenie silosów i spadek lokalnych cen.
W szczególności ze względu na problemy logistyczne: „Większość zboża trzeba było reeksportować z Unii Europejskiej na Bliski Wschód i do Afryki (…) Ziarno zostało w krajach bliskich Ukrainie ze względu na brak samochodów ciężarowych i pociągów do transportu do sąsiednich portów” Wyjaśnić czasy finansowe (Artykuł w języku angielskim i zarezerwowany dla subskrybentów).
W obliczu napływu tanich produktów dochody rolników w poszczególnych krajach spadły. W proteście przeciwko tej sytuacji rolnicy organizowali demonstracje, m.in Zgłoś to w tweecie Michał Kołodziejczak, szef partii politycznej Agrounia, z Hrubieszowa, Polska.
2 Ponieważ te kraje proszą o więcej europejskiej pomocy
W obliczu tych problemów Unia Europejska zaproponowała 20 marca wycofanie 56,3 mln euro z Europejskiej Rezerwy Rolnej na Kryzys na wsparcie rolników w Polsce, Rumunii i Bułgarii, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Stąd Bruksela planuje przeznaczyć dla Polski 29,5 mln euro, Bułgarii 16,75 mln euro, a Rumunii 10,05 mln euro.konkretny Wyrazić.
Niezwykle niskie odszkodowanie, według kilku stanów. Pod koniec marca o dodatkową pomoc zwróciły się Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria „Wspierać producentów rolnych, którzy ponieśli straty”. „Rozważamy drugi pakiet [d’aides]jest przedmiotem dyskusji”.W poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. Handlu i Rolnictwa Miriam Garcia-Ferrer odpowiedziała.
3 Ponieważ Słowacja potępia obecność zakazanego w Europie pestycydu w ukraińskiej żywności
Kiedy słowacki rząd ogłosił zakaz importu zboża i innych produktów spożywczych z Ukrainy, dał do zrozumienia, że środek ten ma na celu nie tylko ochronę krajowego sektora rolnego, ale także ochronę zdrowia konsumentów.
Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w zeszłym tygodniu, że po analizie próbki zboża z Ukrainy, „Obecność w Unii Europejskiej nieautoryzowanego pestycydu, który ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi”. został wykryty. Bratysława nie skomentowała w tym momencie bardziej szczegółowo natury lub zagrożenia związanego z tym pestycydem.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar