Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska dostarczy samoloty do Kijowa, ponawia odmowę Waszyngtonu

Polska dostarczy samoloty do Kijowa, ponawia odmowę Waszyngtonu

Ta strona nie będzie już aktualizowana. Nasze relacje z wojny na Ukrainie można znaleźć tutaj.

  • 18:14: Biały Dom mówi, że rozmowa Zełenskiego z G była „bardzo dobrą rzeczą”.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że rozmowa między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a prezydentem Chin Xi Jinpingiem była „bardzo dobrą rzeczą”.

Zapewniając, że Stany Zjednoczone od dawna „zachęcają” do takich kontaktów, powiedział: „Uważamy, że bardzo ważne jest, aby Chińczycy wysłuchali punktu widzenia Ukraińców, a nie tylko (Władimira) Putina”.

  • 17:43: Waszyngton mówi „nic nie można zmienić” w sprawie odmowy USA dostarczenia samolotów z Polski na Ukrainę

Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział, że zaprzeczanie przez USA zbliżającej się dostawy myśliwców na Ukrainę „nic nie zmienia”.

„To nie zmienia naszej analizy. (…) Nie ma tego na stole” – powiedział dziennikarzom w wywiadzie, przypominając publiczny sprzeciw prezydenta Joe Bidena wobec dostawy myśliwców na Ukrainę.

  • 16:17: Patriarcha Moskwy potępia przejęcie klasztoru „kolebki” rosyjskiego prawosławia

Rosyjski prawosławny patriarcha Cyryl wezwał do ogłoszonej ekskomuniki oddziałuSobór Społeczność ukraińska była do niedawna związana z Patriarchatem Moskiewskim, symbolicznym klasztorem w Kijowie określanym jako „kolebka” rosyjskiego prawosławia.

Ukraińskie władze zażądały w zeszłym tygodniu, aby mnisi okupujący słynną Kijowską Ławrę Jaskini opuścili to miejsce przed 29 marca.

„Ten klasztor jest źródłem wspólnego duchowego i monastycznego dziedzictwa narodów rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego. Jest kolebką naszej cywilizacji i kultury narodowej” – powiedział patriarcha Cyryl.

>> Czytaj więcej: Patriarcha Cyryl jest wysokim przywódcą politycznym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego

  • 16:02: Chiny wzywają Ukrainę i Rosję do wznowienia rozmów pokojowych „tak szybko, jak to możliwe”

Chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang wezwał Kijów i Moskwę do wznowienia rozmów pokojowych „tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Pekin.

„Chiny obawiają się, że kryzys może się pogłębić i wymknąć spod kontroli” – powiedział chiński minister w rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Koulebą, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez jego ministerstwo. Pod koniec lutego Chiny opublikowały 12-punktowy dokument, który już zachęcił Moskwę i Kijów do rozmów pokojowych.

  • 15:49: Rosyjski dysydent Jewgienij Roizman skazany na 14 dni więzienia

Jewgienij Roizman, protestujący przeciwko atakowi na Ukrainie, został w czwartek skazany na 14 dni więzienia, jak donosiło kilka rosyjskich mediów, w całkowitym rozprawieniu się z ostatnimi krytycznymi głosami w Rosji.

Według agencji Ria-Novosti został skazany w maju 2022 roku pod zarzutem udostępnienia na portalu społecznościowym VKontakte – rosyjskim odpowiedniku Facebooka – wideo z logo fundacji antykorupcyjnej. Wróg Aleksiej Nawalny trafił do więzienia. Organizacja została uznana za „ekstremistyczną” i rozwiązana w 2021 roku.

  • 14:43: Według ECFR Europa jest „bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek” we wspieraniu Ukrainy

Według sondażu Europejskiej Rady ds. Stosunków Międzynarodowych (ECFR) opublikowanego w czwartek, coraz więcej Europejczyków uważa, że ​​Ukraina powinna zwrócić całe swoje terytorium.

READ  Hybrydy i elektryczność, Toyota zwiększa swoje zasoby w Polsce

W styczniu 2023 r. 38% respondentów w 10 krajach europejskich uważało, że Ukraina powinna odzyskać całe swoje terytorium „nawet jeśli wojna będzie trwała i więcej Ukraińców zginie lub zostanie wysiedlonych”. I odwrotnie, w maju 2022 r. 35% ankietowanych przez ogólnoeuropejski think tank opowiedziało się za „jak najszybszym zakończeniem wojny, nawet jeśli Ukraina będzie musiała pójść na ustępstwa terytorialne wobec Rosji”.

  • 14:38: Śledczy ONZ ignorują ludobójstwo na Ukrainie

ONZ Śledczy nie zaobserwowali ludobójstwa na Ukrainie od czasu inwazji rosyjskiej, poinformowali w czwartek, ale zalecili przeprowadzenie dalszych badań w tej sprawie.

„Nie stwierdziliśmy, że na Ukrainie doszło do ludobójstwa” – powiedział dziennikarzom Eric Moss, jeden z trzech komisarzy prowadzących śledztwo, choć podkreślił, że „niektóre aspekty mogą budzić wątpliwości co do tej zbrodni”.

  • 14:04: Rosyjska polityka relokacji ukraińskich dzieci to zbrodnia wojenna, mówi ONZ

Przekazywanie przez Rosję ukraińskich dzieci do kontrolowanych przez Rosję części Ukrainy i jej własnej jest „zbrodnią wojenną” – powiedział zespół śledczych.ONZWskazuje również na potencjalne zbrodnie przeciwko ludzkości.

W swoim pierwszym raporcie od czasu rozpoczęcia przez Rosję ofensywy przeciwko Ukrainie 24 lutego 2022 r., komisja śledcza ONZ stwierdziła, że ​​„zbadane przez nią okoliczności dotyczące przekazywania i deportacji dzieci odpowiednio na Ukrainie i do Federacji Rosyjskiej stanowią naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i zbrodni wojennej”.

Według Kijowa do końca lutego do Rosji deportowano 16 221 dzieci, czego komisja nie mogła zweryfikować. Wskazuje jednak na środki prawne i polityczne podjęte przez rosyjskie władze w sprawie przekazywania ukraińskich dzieci oraz dekret prezydencki z maja 2022 r. o nadaniu obywatelstwa rosyjskiego niektórym dzieciom.

  • 13:31: Warszawa w najbliższych dniach przekaże Ukrainie 4 myśliwce MiG-29

Warszawa przekaże Ukrainie w najbliższych dniach cztery radzieckie myśliwce MiG-29 – zapowiedział prezydent RP. „Pierwszym krokiem jest przekazanie Ukrainie w ciągu najbliższych dni czterech w pełni sprawnych samolotów (…)” – powiedział dziennikarzom Andrej Duda.

  • 13:24: Waszyngton publikuje zdjęcia swojego drona przechwyconego przez Rosjan

Wojsko USA opublikowało materiał filmowy z przechwycenia drona przez rosyjskie wojsko wcześniej tego dnia na Morzu Czarnym, pokazujący myśliwiec rozpylający paliwo nad samolotem.

READ  Rosyjskie zagrożenie militarne zaniepokoiło Polskę i Litwę

Odtajnione nagranie, transmitowane do bazy Dowództwa Sił Zbrojnych USA w Europie, trwa około czterdziestu sekund i pokazuje, jak rosyjski Suchoj 27 zbliża się do drona od tyłu, a następnie dwukrotnie go przelatuje.

>> Czytaj więcej: Czym jest Reaper MQ-9, dron „zabójca terrorystów”, który denerwuje Moskwę?

Podczas pierwszego przelotu nie było widocznego wstrząsu między dwoma urządzeniami ani niczego, co wydawałoby się usprawiedliwiać upadek drona. Manewr „zakłóca transmisje wideo”, komentuje amerykańska baza wojskowa w Europie, zauważając, że śmigło drona jest „widoczne i nienaruszone”. Podczas drugiego przelotu nie ustalono, czy to ten sam myśliwiec, czy drugi samolot, choć manewr jest podobny, samolot zbliża się do drona. Wtedy transmisja obrazów zostaje przerwana. Po ponownym uruchomieniu „śmigło było ponownie widoczne, a jedna z łopat była uszkodzona” – komentują Siły Powietrzne USA.

  • 11:22: Ukraina „nie ma zamiaru wycofywać się z Bagmouth”

Denis Bushilin, przywódca wspieranej przez Rosję Donieckiej Republiki Ludowej, powiedział w czwartek, że Ukraina nie jest gotowa do wydania rozkazu wycofania swoich sił z ukraińskiego miasta Bagmouth.

Od miesięcy rosyjskie siły dowodzone przez prywatne myśliwce Wagnera próbują okrążyć i zdobyć miasto na wschodniej Ukrainie, które Rosja nazywa Artemowsk, swoją nazwę z czasów sowieckich. „Sytuacja w Artiomowsku jest złożona i trudna” – powiedział Denis Bushilin w wywiadzie dla telewizji państwowej.

  • 11:21: Rosja obiecuje, że „nie będzie zagrożeniem” dla Finlandii i Szwecji, które chcą wstąpić do NATO

Rosja obiecała, że ​​nie stanowi „zagrożenia” dla Finlandii i Szwecji, dwóch krajów, które mają przystąpić do NATO, ale jej członkostwo było dotychczas blokowane przez Turcję.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podjął decyzję w sprawie członkostwa Finlandii po prawie rocznym impasie, powiedział Helsinki w środę, chociaż nie podano daty podjęcia decyzji.

„Wielokrotnie potępialiśmy ten ruch przeciwko członkom Finlandii i Szwecji i wielokrotnie powtarzaliśmy, że Rosja nie stanowi żadnego zagrożenia dla tych krajów” – powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Według niego oba kraje nie różnią się od Rosji.

  • 10:15.: Rosyjski dysydent Roizman ponownie aresztowany

Rosyjski dysydent Jewgienij Roizman, prominentny były burmistrz Jekaterynburga na Uralu, został aresztowany w zeszłym roku na podstawie wpisu w sieciach społecznościowych, w którym zaprzeczał, że jest nauczycielem, powiedział jego prawnik.

Jewgienij Roizman został już aresztowany przed zwolnieniem warunkowym w sierpniu w oczekiwaniu na proces oskarżony o „dyskredytowanie wojska” poprzez krytykę ofensywy Moskwy przeciwko Ukrainie.

READ  Prezydent Ukrainy w Polsce rozmawia ze swoim polskim prezydentem

60-letni Evgeny Roseman, szef fundacji nazwanej jego imieniem i ostatni pozostający na wolności działacz opozycji, powiedział, że zostanie „zabrany na komisariat”, a władze zdecydują, czy zostanie umieszczony w areszcie administracyjnym. Prokurator Vladislav Idamjapov był cytowany przez agencje informacyjne Tass i Ria Novosti.

Według mediów został aresztowany, ponieważ w maju 2022 roku udostępnił na rosyjskim portalu społecznościowym VK publikację antykorupcyjnej fundacji uwięzionego wroga. Aleksiej Nawalny, Wyznaczona jako organizacja „ekstremistyczna” i rozwiązana przez władze w 2021 r.

  • 10:08: Olaf Scholes mówi, że „szybka” dostawa amunicji na Ukrainę jest „niezbędna”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek uznał za „szczególnie ważne” dla Ukrainy „szybkie” dostarczenie amunicji potrzebnej do odparcia rosyjskiej inwazji.

„Razem z naszymi europejskimi partnerami wspólnie ustalimy nowe środki, które zapewnią lepsze i ciągłe dostawy amunicji” – zadeklarował podczas wystąpienia przed przedstawicielami Bundestagu na przyszłotygodniowym szczycie europejskim. Dodał, że Niemcy są „gotowe otworzyć (swoje) plany dystrybucyjne na inne państwa członkowskie UE”.

  • 09:43: Polska twierdzi, że zlikwidowała rosyjską siatkę szpiegowską

Polska poinformowała w czwartek (15 marca), że całkowicie zlikwidowała rosyjską siatkę szpiegowską, która wspierała atak Moskwy na Ukrainę.

„Cała sieć została zdemontowana” – powiedział w rozmowie z PR1 polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszak. „To jest grupa wywiadowcza, grupa, która zbiera informacje dla tych, którzy zaatakowali Ukrainę” – dodał. „Zagrożenie jest realne” – podkreślił minister, nie omawiając szczegółów.

  • 4:41: Rosja chce odzyskać amerykańskiego drona na Morzu Czarnym, Waszyngton prowadzi dochodzenie

Rosja powiedziała, że ​​chce łowić ryby Amerykański dron, o który jest oskarżony, rozbił się w Morzu Czarnym I to świadczy o zaangażowaniu USA w działania na Ukrainie. Waszyngton ogłosił, że bada motywy Moskwy w incydencie.

W środę wieczorem minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że jedną z przyczyn incydentu było „wzmocnienie” operacji wywiadowczych USA. „Przyczyny tego incydentu zostały ustalone w wyniku nieprzestrzegania przez Stany Zjednoczone strefy zakazu lotów ogłoszonej przez Rosję oraz prowadzenia specjalnych operacji wojskowych (na Ukrainie), a także wzmożenia operacji wywiadowczych przeciwko Ukrainie. interesów” – powiedział minister w komunikacie prasowym swojego ministerstwa. „Rosji nie podoba się rozwój wydarzeń, ale teraz będzie działać proporcjonalnie do każdej prowokacji” – dodaje tekst.

Z AFP i Reutersem