Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kreml: Polska i kraje bałtyckie „skłonne do ekstremizmu”

Kreml: Polska i kraje bałtyckie „skłonne do ekstremizmu”

AA / Moskwa / Jelena Tesłowa

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał we wtorek Polskę i kraje bałtyckie – Estonię, Łotwę i Litwę – „europejskimi krajami skłonnymi do ekstremizmu”.

Na konferencji prasowej w Moskwie Pieskow powiedział, że cztery kraje, które zdecydowanie potępiły wojnę Rosji z Ukrainą, która rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku, mają „bardzo agresywny stosunek” do Rosji i są „gotowe zrobić wszystko, by zachęcić do nowego konfliktu” z Moskwą.

„W tych warunkach bardzo godne ubolewania jest to, że przywódcy głównych krajów europejskich, które są motorem wszystkich procesów unijnych, niestety nie pełnią roli przeciwwagi i nie dochodzą do „zrównoważenia” pozycji niektórych krajów. ekstremizmu” – powiedział rzecznik.

Prezydent Litwy Kitanas Nausėda wezwał wcześniej kraje zachodnie do wyposażenia się w nowoczesne myśliwce i rakiety dalekiego zasięgu.

Pieskow zwrócił uwagę na zwiększone zaangażowanie Zachodu w konflikt na Ukrainie, które Rosja odnotowała, ale które „nie zmieni biegu rzeczy”.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone ogłosiły, że dostarczą Ukrainie 31 czołgów Abrams, podczas gdy Niemcy zadeklarowały, że dostarczą 14 czołgów Leopard 2; Ponadto upoważniła inne kraje do transferu czołgów produkcji niemieckiej na Ukrainę z ich własnych zapasów.

Norwegia, Słowacja, Wielka Brytania, Francja i Polska również ogłosiły, że dostarczą Ukrainie pojazdy opancerzone.

Odnosząc się do wypowiedzi byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w wywiadzie dla BBC, powiedział, że nigdy nie zamierzał realizować porozumień mińskich (mających na celu zakończenie konfliktu z rosyjskojęzycznymi na wschodzie Ukrainy) i nazwał to podstępem. Dmitrij Pieskow, aby zyskać czas na rozbudowę wojskową Ukrainy, powiedział, że Poroszenko powtórzył dawne przywództwo niemieckie i francuskie.

„Oznacza to, że dla Ukrainy, podobnie jak dla Francji i Niemiec, porozumienia mińskie są niczym więcej niż zasłoną dymną, za którą ukrywają zamiar przygotowania Ukrainy do siłowego rozwiązania problemu Donbasu”.

READ  Kraków: Cała kuchnia polska w Bad Baranem | Blog Gillesa Budlovsky'ego

„To jeszcze raz podkreśla, że ​​(prezydent Rosji Władimir) Putin miał całkowitą rację, podejmując decyzję o rozpoczęciu„ specjalnej operacji wojskowej ”w celu ratowania ludzi mieszkających w Donbasie” – podkreślił Pieskow.

Wyjaśnił, że w latach 2014-2021 Rosja monitorowała to, co dzieje się na Ukrainie, ale nie rozważała udzielenia pomocy wojskowej regionowi Donbasu.

*Przetłumaczone z angielskiego przez Mourad Belhaj


Tylko część depesz, które Agencja Anadolu nadaje swoim abonentom za pośrednictwem Wewnętrznego Systemu Nadawczego (HAS), jest emitowana w skróconej formie na stronie internetowej AA. Skontaktuj się z nami, aby subskrybować.