LKomisja Europejska ogłosiła w środę, że po raz kolejny skierowała sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w związku z reformami sądownictwa w Polsce, który tym razem rozpatrywał naruszenie niezawisłości sędziów wobec ustawy, która weszła w życie w lutym 2020 roku.
„Komisja uważa, że konkurencyjne prawo podważa niezależność sądownictwa w Polsce i jest niezgodne z przepisami prawa unijnego” – powiedział reporterom komisarz UE ds. Sprawiedliwości Didier Reinders.
CJU, europejska władza wykonawcza, została poproszona o zawieszenie decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego RP w sprawie uchylenia immunitetu sędziowskiego, w szczególności „środków tymczasowych”.
– Decyzję o wzmocnieniu immunitetu sędziego musi podjąć niezależny organ. W Polsce niezawisłość i bezstronność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie jest gwarantowana – uzasadnił Komisarz Europejski.
„Istnieje ryzyko poważnego i nieodwracalnego uszczerbku dla niezawisłości sądownictwa i praworządności w Polsce” – zaznaczył. „Polscy sędziowie to sędziowie europejscy” – podkreślił.
Ta rekomendacja dla europejskiego wymiaru sprawiedliwości wpisuje się w wszczęte w kwietniu 2020 roku postępowanie w sprawie naruszenia polskiego prawa, które sędziowie nazywają reformę wymiaru sprawiedliwości „pozorowaną” przez przeciwników.
Reformy sądownictwa zapoczątkowane przez Partię Konserwatywnego Nacjonalistycznego Prawa i Sprawiedliwości (PIS), która rządzi w Polsce od 2015 roku, znajdują się w Brukseli na rozdrożu i już doprowadziły do potępienia europejskiego wymiaru sprawiedliwości.
Jednak wiceprzewodniczący komisji ubolewał, że „pomimo licznych prób naprawy sytuacji i sytuacji przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, presja na polskich sędziów nadal rośnie, a ich niezawisłość nadal spada”. Wartości i przejrzystość, Vera Jurova.
W 2017 roku Komisja Europejska wprowadziła również procedurę zwaną „Sekcją 7” Konwencji UE w sprawie Polski. Mechanizm ten, przewidziany w przypadku „poważnego naruszenia” prawa w kraju należącym do Unii, prowadziłby co do zasady do pozbawienia prawa głosu w tym kraju, ale stałby się nieskuteczny w praktyce.
31/03/2021 14:35:23 – Bruksela (AFP) – © 2021 AFP
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE