Czy projekty wiatrowe na lądzie zostaną przyspieszone? We Francji profesjonaliści z branży chcą wierzyć, biorąc pod uwagę obecny kontekst, w ostry spadek dostaw rosyjskiego gazu do Europy i wzrost cen paliw kopalnych. Zwracają również uwagę na opóźnienie Francji pod względem udziału energii odnawialnej w Europie w porównaniu z miksem energetycznym, który będzie w ostatnim z dwudziestu siedmiu, z Polską.
Ustawa o wieloletnim programowaniu energii (PPE) przewiduje tempo instalacji 1,9 GW rocznie w latach 2020-2028. Daleko nam do tego, mając tylko dodatkowe 1,3 GW w 2020 r., 1,2 GW w 2021 r. i prawdopodobnie podobną ilość w 2022 r. , czyli reprezentuje nieco ponad 400 nowych maszyn. „Za trzy lata jesteśmy już rok w tyle” mówi Michel Gioria, delegat generalny France Energie éolienne (FEE). Generacja wiatrowa odpowiada za 7,7% zużycia energii elektrycznej o mocy nieco ponad 20 gigawatów.
Dodatkowe dochody dla państwa
Energia wiatrowa stała się ważnym zasobem budżetowym państwa. W rzeczywistości ceny energii elektrycznej osiągnęły szczyt na rynkach hurtowych i są znacznie wyższe niż taryfy gwarantowane uzgodnione z państwem, co skłania operatorów do zapłacenia części różnicy, tj. 7,6 mld euro w tym roku i tyle samo w 2023 r., jeśli ceny pozostać na tym poziomie.
„Energetyka wiatrowa finansuje do 75% tarczy taryfowej dla energii elektrycznej i do 2024 roku zwróci państwu wszystkie otrzymane dotacje” Michel Gioria pamięta. Ale dziś 4,5 GW projektów zostanie zakazanych. „Istnieje dla nich do 2,5 GW wypełnionych 2000 stron akt, które tylko czekają na mandat gubernatora w zakresie ochrony środowiska. W ciągu roku mogą ujrzeć światło dzienne” Pomyślał delegat generalny FEE.
Pod koniec września rząd wysłał okólnik do prefektów, prosząc ich o to „Wykonaj wszystkie wymagane procedury” Przyspieszenie przetwarzania wszystkich realizowanych projektów energii odnawialnej, w tym lądowej energii wiatrowej.
Niejasna strategia rządu
Jednak profesjonaliści zachowują ostrożność, biorąc pod uwagę bardzo zmienione stanowisko Prezydenta RP w tym temacie. W 2020 roku w Bao dał jasno do zrozumienia, że konsensus w sprawie lądowej energetyki wiatrowej jest coraz mniejszy, a w lutym ubiegłego roku w Belfort ogłosił zmniejszenie o połowę tempa instalacji.
„Konserwatyści nie wiedzą już, jaką pozycję zająć, a gdy mają wątpliwości, wielu woli blokować pliki” – powiedział. Matthias Vandenbolke, dyrektor ds. strategii w France Energie éolienne, potwierdza, że twierdzi również, że nie ma personelu cywilnego, który mógłby kierować projektami.
Operatorzy wiatrowi uważają, że ustawa, której celem jest szybszy rozwój energetyki odnawialnej, nad którą debatuje się w Senacie na początku listopada, również nie rozwiąże problemów. „Ona nie trafia w cel” Matthias Vandenbolke potwierdza. Chociaż jego celem jest skrócenie o połowę czasu opracowywania projektu, zaoszczędzi to średnio tylko trzech do czterech miesięcy czasu nauczania.
Sprzeciw wobec mieszkańców i wybieranych urzędników
Pozostaje również stawić czoła wrogości lokalnych mieszkańców, z których wielu jest przeciwnych instalowaniu turbin wiatrowych obok swoich domów. W parlamencie dyskusja nad ustawą o przyspieszeniu OZE również zapowiada zamieszanie, a rząd raczej nie będzie mógł głosować nad nią w obecnej formie, ze względu na brak większości.
Niektórzy parlamentarzyści kwestionują również rzekome francuskie opóźnienie w transformacji energetycznej, zauważając, że najważniejszą rzeczą w tej dziedzinie jest zawartość dwutlenku węgla.2 Elektryczność, która dzięki energetyce jądrowej stawia Francję na czele. Wskazują, że odcięcie odnawialnych źródeł energii oznacza, że istnieją łatwiejsze w zarządzaniu elektrownie cieplne lub jądrowe. W Senacie i Zgromadzeniu przeciwnicy energetyki wiatrowej zamierzają wygłosić swój głos, w szczególności wzywając do zwiększenia uprawnień wybieranych urzędników do sprzeciwiania się projektom.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce