autorstwa Marka Strzeleckiego
WARSZAWA (Reuters) – Polska zdecydowała się zakończyć porozumienie z Rosją w sprawie gazociągu Jamał-Europa – poinformowała w poniedziałek na Twitterze polska minister klimatu Anna Moskowa.
Minister napisał, że agresja Rosji na Ukrainę podkreśliła wagę dążenia Warszawy do całkowitej niezależności od rosyjskiego gazu.
Powiedziała, że rozwiązanie umowy było logiczną kontynuacją wstrzymania rosyjskich dostaw do Polski w zeszłym miesiącu, co jest sprzeczne z warunkami umowy.
Jak powiedziała polskiej agencji PAP, rozwiązanie umowy nie miało wpływu na przepływ gazu z Niemiec do Polski przez sam gazociąg.
Polska wielokrotnie zapowiadała, że nie zamierza przedłużać kontraktu długoterminowego, który miał wygasnąć z końcem 2022 roku. W 2019 roku polski koncern gazowy PGNiG poinformował Gazprom o zamiarze rozwiązania kontraktu w dniu jego wygaśnięcia.
Chociaż polski odcinek gazociągu jamalskiego, łączący Rosję z Europą Zachodnią, należy do joint venture Gazpromu i polskiej spółki PGNiG, eksploatuje go polski państwowy Gaz-System.
Piotr Nemsky, minister bezpieczeństwa energetycznego Polski, powiedział w poniedziałek w państwowym radiu, że rząd przyjął 13 maja decyzję o zakończeniu kontraktu z 1993 roku na dostawy do Polski rosyjskiego gazu. Oficjalne zawiadomienie w poniedziałek.
(Sprawozdanie Anny Cooper, Paula Florkevicha i Marka Strzeleckiego; Wersja francuska: Valentine Baldassare; Redakcja Kate Enteringer)
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce