Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Muzeum w Polsce zaprasza na wycieczkę po historii Apple – 1 czerwca 2022 r.

Muzeum w Polsce zaprasza na wycieczkę po historii Apple – 1 czerwca 2022 r.

„To największa i najobszerniejsza kolekcja Apple na świecie”, 56-letni Jacek Lupina, z zawodu architekt i grafik, interesuje się produktami Apple. Fabryka znajduje się w Norblinie, dawnej fabryce czerwonej cegły z początku XIX wieku, która została przebudowana na centrum handlowo-rozrywkowe w centrum stolicy Polski. Polskie Muzeum Jabłka Wyświetla ponad 1600 produktów związanych z popularną kalifornijską firmą, które zostały zebrane w poszukiwaniu aukcji na całym świecie.

Niedaleko wejścia, z mahoniową obudową, znajduje się replika Apple 1, pierwszego komputera osobistego wprowadzonego na rynek w 1976 roku przez założycieli marki, Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka. Pierwotnie wyprodukowany w około 200 egzemplarzach, Apple 1 sprzedawany był za 666,66 USD, częściowo w formie zestawu. Aby połączyć ze sobą, użytkownik musi dodać obudowę, zasilacz, klawiaturę i wyświetlacz.

„Moją ambicją jest to, jak zaczęli zwiedzający to muzeum, jakie jest stare i bardzo proste: obudowa Apple 1 jest wykonana z drewna! Nie ma to nic wspólnego z tym, co znamy dzisiaj”., AFP Pan Lupina wyjaśnia. Aby zebrać swój egzemplarz, kolekcjoner zwrócił się do innych ekspertów i wykorzystał elementy czasu. Zajęło mu to prawie trzy lata wysiłku.

Steve Wozniak podpisał się na płycie głównej podczas wizyty w Polsce w 2018 roku. „Przeanalizował wszystkie spawy i komponenty i naprawdę docenił realizację. Pokazał mi również miejsca, w których on i Steve Jobs chcieli zmienić, ale nie mieli czasu.powiedział.

Ogromna ciekawość

Również w dużej sali wystawione są dziesiątki komputerów, takich jak Apple II, Lisa, Imac, Powermac, Macbook, Mac Pro czy iPhony, iPody, iPady, instrukcje obsługi, oprogramowanie i inne produkty ze świata Apple. Na ścianach oryginalne plakaty, w tym popularna kampania reklamowa „Myśl inaczej” (Myśl inaczej), od 1997 r. z Bobem Dylanem, Pablo Picasso, Mohammedem Alim czy Albertem Einsteinem. Ekrany wideo i interaktywne terminale lub przewodniki audio pozwalają widzom poruszać się po całym świecie Apple.

READ  Dla Polski Emmanuel Macron „nie ma racji” - EURACTIV.com

„Przez pierwsze dwa lata amatorzy musieli posiadać kilka maszyn, aby cieszyć się ich oglądaniem, na co mnie nie było stać, ponieważ było to zbyt drogie dla kogoś, kto mieszka w post-Europie”., wspominał Jacek Lupina. Wkrótce potem zaopatrzenie zaczęło zajmować jego dom na obrzeżach Warszawy, najpierw biuro, a potem salon. „ Sprzedałam wszystkie meble, stół, krzesła w pokoju i zostawiłam tylko sofy.– mówi z uśmiechem. W 2017 roku otworzył w swoim domu muzeum.

Spędza tam swój wolny czas, czasem całą noc, oglądając aukcje w różnych strefach czasowych. „Walka bywa trudna, ostatnio przegrałem immoc z kolekcjonerem z Holandii”, powiedział. Dziś jego pragnieniem jest również wydawanie pieniędzy. „Nie mam oszczędności, nie mam odpoczynku, tylko moja kolekcja”.

autorstwa Bernarda Osera

Artykuł został opublikowany przez AFP 31 maja 2022 r.