Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Salwador wysyła kobietę do więzienia po poronieniu

Salwador wysyła kobietę do więzienia po poronieniu

Trzydzieści lat więzienia za utratę płodu. To kara Esme (imię zmienione) została skazana w poniedziałek 9 maja, kiedy zadzwoniła na izbę przyjęć i poroniła. Według Obywatelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dekryminalizacji Aborcji, daleko jej do niezbędnej opieki, została zgłoszona na policję i oskarżona o morderstwo. Prawnik Esme, Carla Vacerano, ogłosiła, że ​​odwoła się od decyzji sądu, twierdząc, że oskarżenia prokuratury są stronnicze i pełne stereotypów płciowych.

Salwador jest jednym z siedmiu krajów na świecie (obok Nikaragui, Hondurasu, Dominikany, Haiti, Surinamu i Malty), które całkowicie zakazują aborcji. Obecnie za kratkami przebywają dziesiątki kobiet po nagłych porach. Zarzuca się im, że rzeczywiście chcą przerwać ciążę. Czasem ich wyrok sięga czterdziestu lat, jak w przypadku Marii Teresy Rivery, której udało się uciec do Szwecji i uzyskać tam azyl.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Niepokojący spadek podstawowych swobód” w Ameryce Łacińskiej

Przez siedem lat nie było nowych skazań. Tak więc ceremonia Esme jest pierwszą tego rodzaju podczas kadencji młodej głowy państwa, Neba Bockela, u władzy od 2019 roku, od której feministki wiele się spodziewają. Prezydent podczas swojej kampanii podkreślał, że popiera dekryminalizację przerywania ciąży w przypadku zagrożenia życia ciężarnej kobiety.

Fałszywe obietnice proxy proxy

Obietnica złamana. We wrześniu 2021 r. ogłosił, że postanowił wycofać aborcję terapeutyczną i małżeństwa osób tej samej płci z propozycji reformy konstytucyjnej. Zespół ad hoc odpowiedzialny za przygotowanie projektu reformy konstytucyjnej konsultował się jednak z grupami feministycznymi, gejowskimi, biseksualnymi i transpłciowymi. Wiceprezydent Stanu, Felix Ulloa, autor tekstu, przypisał odmowę Nayiba Bukele pod naciskiem „Bardzo potężne sektory konserwatywne, zwłaszcza Kościół katolicki”. Jeśli chodzi o skazywanie kobiet na ciężkie wyroki więzienia, przyznał, że Salwador był „Wstyd za to”.

Przeczytaj także Salvador: Prezydent Bukele odmawia włączenia aborcji i małżeństw osób tej samej płci do nowej konstytucji
READ  „Proszę o podniesienie wizy między Komorami a Majottą”

W grudniu 2021 r. Nab Bokhel w geście ułagodzenia nakazał uwolnienie trzech z 17 kobiet skazanych na surowe wyroki za morderstwo kwalifikowane. W styczniu i lutym zwolniono jeszcze dwie kobiety po odbyciu kary dziesięciu lat więzienia po aborcji.

potępienie jego imienia (…) jest ciosem [la lutte] Koniec kryminalizacji położnictwa w nagłych wypadkach, o którym mówi Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka [Cour interaméricaine des droits humains]I Powinny być traktowane jako problemy zdrowia publicznego i gwarancja praw kobiet”, Morena Herrera, przewodnicząca Klubu Obywatelskiego.

Masz 46,43% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.