Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Nie szukaj”: kometa nadchodzi, by zniszczyć Ziemię, kino „Nie niemożliwe”



W Don’t Look Up naukowiec odkrywa kometę zagrażającą Ziemi. Czy ta część tekstu jest wiarygodna?

W Układzie Słonecznym było już wiele wpływów. Tak powstała ziemia. Każde uderzenie tworzyło nowy żwir, a ziemia rosła. Wystarczy też spojrzeć na księżyc, jego kratery to antyczne kratery. W ciągu 4,5 miliarda lat historii Układu Słonecznego doszło do wielu oddziaływań. Jedna z ostatnich pochodzi z 1994 roku: kometa została odkryta kilka miesięcy przed zderzeniem z Jowiszem. To było absolutnie niesamowite.

Czy Ziemia została poddana wielu wpływom?

Zjawiska te są bardziej prawdopodobne w przypadku Jowisza niż w przypadku Ziemi, gdzie Jowisz jest większy i bardziej atrakcyjny. Na Ziemi od czasu do czasu pojawiają się „rzeczy, które upadają”. 66 milionów lat temu kamyk spadł na Jukatan w Meksyku i spowodował zniknięcie dinozaurów. Od czasu ich zniknięcia spadły inne „kamienie”. W 2013 roku w Rosji spadł meteoryt. Wszyscy podeszli do okna, żeby zobaczyć, co się dzieje. Ponieważ dźwięk przemieszcza się wolniej niż światło, ludzie widzieli to zjawisko, ale potem przyszła fala dźwiękowa, łamiąc wszystkie płytki i powodując wiele obrażeń.

Tak więc scenariusz „nie patrz” jest wiarygodny…

Kometa pochodzi z obłoku Oorta (kula komet otaczająca Układ Słoneczny), jak w filmie, który zobaczymy dopiero na kilka miesięcy przed zderzeniem z Ziemią, nie jest to niemożliwe… ale jest mało prawdopodobne. Już dlatego, że bardzo mało komet wchodzi do naszego wewnętrznego Układu Słonecznego, a potem dlatego, że w naszym Układzie Słonecznym jest dużo pustki. To nie będzie szczęście…

Potem są nie tylko komety, ale i asteroidy, zwłaszcza między Marsem a Jowiszem, które regularnie zbliżają się do Ziemi. A priori, w nadchodzących dziesięcioleciach znane są potencjalnie niebezpieczne asteroidy, które mogą zniszczyć Ziemię.

Skąd wiesz, że nie dotkną ziemi?

Znamy ich, podążamy za nimi, wyliczamy ich drogę.

A czy dziesięciokilometrowa kometa, jak w filmie, może zniszczyć Ziemię i wszystkich jej mieszkańców?

Prawdopodobnie tak, zależy to od tego, jak duże są i jak szybko tam dotrą. Im szybciej posuwasz się naprzód, tym dalej jesteś i tym bardziej jest to niebezpieczne. Zdarzyło się to dinozaurom i po tym efekcie niewiele zostało.

Eric Lagadec:
Eric Lagadec: „A priori, w nadchodzących dziesięcioleciach wiadomo, że znane są niebezpieczne asteroidy, które mogą zniszczyć Ziemię”. (Archiwum zdjęć Telegram)

W tym filmie opowiada także o wypowiedziach uczonych, którzy nie słyszeli. Czy identyfikowałeś się w niektórych klipach?

Generalnie jako astronom jestem słuchany, bo mówię o rzeczach, które nie wpływają na życie ludzi. Następnie w filmie kometa jest obrazem przywołującym zmiany klimatyczne. I tam widzimy to wyraźnie. Przez dziesięciolecia naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu bili na alarm i nikt ich nie słuchał. ten Najnowszy raport IPCC Wyraźnie pokazuje, że zmiany klimatyczne są spowodowane dzisiejszą działalnością człowieka. I wciąż istnieją media, które nazywają negacjonistami klimatu… Lepiej negują klimat nad sceptykami klimatycznymi, to jest silniejsze. Zmiana klimatu jest przerażająca, a ludzie nie chcą słyszeć, co ich przeraża. Valerie Mason-Delmotte, jedna z przewodniczącej Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, rozpoznaje się w filmie. Jej dzieci powiedziały jej: „Wyglądam jak ty, mamo”.

W filmie ludzie nie wierzą naukowcom, a kiedy widzą to zjawisko, jest już za późno…

To też jest problem zmiana klimatu, który jest wykładniczy. Ludzie nie rozumieją, że wykładnik, który widzieliśmy ponownie podczas pandemii, nie jest od razu pionowy, ale rośnie bardzo szybko później. A kiedy sprawy rozwijają się zbyt szybko, jest już za późno… Każdy potrzebuje edukacji naukowej. W końcu to politycy podejmują decyzje i niekoniecznie istnieje silna kultura naukowa wśród naszych polityków. Nie jestem pewien, czy w Enie uczy się dużo przedmiotów ścisłych…

Czy informacje o nauce są słabo czy mało, zwłaszcza w mediach?

Często brakuje mu pedagogiki. Na przykład, kiedy w grudniu jest fala upałów, świadczą o tym ludzie na plaży. Zamiast być alarmującym, media tutaj „uspokajają”. Ale powinniśmy się martwić! Zamiast mówić o globalnym ociepleniu, należałoby powiedzieć, że zmiany klimatyczne. Globalne ocieplenie doprowadzi do wydarzeń, które czasami będą znacznie silniejsze. Silniejsze burze, ulewne deszcze, silniejsze fale upałów… może słowo deregulacja pomaga ludziom stać się bardziej świadomymi rzeczywistości.