Organizacja wolontariacka Médecins Sans Frontières (MSF) ogłosiła w czwartek, że opuszcza granicę polsko-białoruską po zablokowaniu organizacji pomocowych dla migrantów i uchodźców. Komunikat pojawia się po Polsce na początku grudnia, po trzymiesięcznym przedłużeniu embarga na granicy z Białorusią nałożonego we wrześniu po rozpoczęciu kryzysu migracyjnego spowodowanego przybyciem tysięcy migrantów.
W oświadczeniu MSF wyjaśniło, że trzy miesiące temu wysłało zespół reagowania kryzysowego, aby pomóc migrantom i uchodźcom w przekraczaniu granicy między Białorusią a Polską. Organizacja postanowiła jednak wycofać swoją grupę „przez polskie władze, aby uniemożliwić im wjazd na teren pogranicza dżungli, gdzie grupy ludzi żyją w temperaturach poniżej zera i potrzebują pomocy. Pomocy medycznej i humanitarnej”.
Prośby o dostęp zostały odrzucone
„Od października MSF wielokrotnie starało się o dostęp do obszarów o ograniczonym dostępie i stanowisk straży granicznej w Polsce, ale nie udało się” – powiedziała Frauke Ossig, koordynator ds. sytuacji kryzysowych MSF na Polskę i Litwę. „Wiemy, że w dżungli za granicą wciąż ukrywają się ludzie, potrzebują wsparcia, ale mamy obowiązek pomagać im gdziekolwiek się znajdują. Nie udało nam się do nich dotrzeć w Polsce” – dodał.
Narody zachodnie oskarżają Białoruś o planowanie przyjazdu tysięcy imigrantów przez granice UE od lata 2021 roku w odwecie za sankcje nałożone po kontrowersyjnych wyborach w 2020 roku. Przekroczyć granicę.
Do 2021 roku w okolicy zginie co najmniej 21 osób
„W ciągu ostatnich sześciu miesięcy polscy strażnicy graniczni wielokrotnie przymusowo deportowali migrantów i uchodźców na Białoruś, łamiąc ich intencje dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego i naruszając ich prawa” – powiedział MSF. Migranci ukrywali się w lasach bez jedzenia, wody, schronienia czy ciepłej odzieży i próbowali przedrzeć się przez teren. Organizacja pozarządowa twierdzi, że do 2021 r. w regionie zginie co najmniej 21 osób.
W odpowiedzi na napięcia z Białorusią Polska postawiła ogrodzenie z drutu kolczastego i zmobilizowała tysiące żołnierzy wzdłuż 400-kilometrowej granicy. Dostęp do granicy mają wyłącznie osoby niebędące obywatelami, w tym organizacje wolontariackie. Rząd ogłosił w tym tygodniu, że wybrał pierwsze trzy firmy, które zbudują barierę zastępującą tymczasowe ogrodzenie.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE