20 grudnia 2021 r. japoński miliarder Maezawa Yusaku wrócił z 12-dniowego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Liczba Japończyków, którzy podróżowali w kosmos, wynosi teraz czternastu.
Tutaj przedstawiamy czternastu Japończyków, którzy podróżowali w kosmosie, od Akiyamy Toyohiro, pierwszego Japończyka, który poleciał w kosmos w 1990 roku, do miliardera. Maezawa Yusaku, autor tego samego wyczynu dzisiaj.
Akiyama Toyohiro: pierwszy podróżnik kosmiczny w Japonii
Urodził się w Tokio w 1942 roku. Jest zwykłym obywatelem, jak Maezawa, a nie zawodowym astronautą. Jako reporter Tokyo Broadcasting System (TBS) odwiedził stację kosmiczną Mir na pokładzie rakiety Sojuz z byłego Związku Radzieckiego. Był nie tylko pierwszym Japończykiem, który podróżował w kosmosie, ale także pierwszym dziennikarzem, który transmitował na żywo obraz Ziemi z orbity.
Mori Mamoru: pierwszy japoński pasażer promu kosmicznego
Urodzony w Yoichi w prefekturze Hokkaido w 1948 r. W 1992 r. Mori został pierwszym japońskim naukowcem, który podróżował amerykańskim promem kosmicznym, a drugi lot odbył w 2000 r. Początkowo był pierwszym Japończykiem, który poleciał w kosmos, ale stracił swoje miejsce na szczycie rankingu po rozbiciu wahadłowca Challengera w 1986 roku i zajęciu drugiego miejsca za Akiyamą.
Mukai Chiaki: Pierwsza Azjatka w kosmosie
Urodził się w 1951 roku w Tatbayashi w prefekturze Gunma. W 1994 roku jej lot promem kosmicznym Columbia uczynił ją pierwszą Azjatką, która weszła w kosmos i powtórzyła swój wyczyn w 1998 roku.
Wakata Kochi: pierwszy japoński dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Urodzony w 1963 w prefekturze Saitama. W 1996 roku został pierwszym japońskim specjalistą w misji przydzielonej do promu kosmicznego. Następnie, w 2000 roku, pomógł stworzyć Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W 2009 roku został pierwszym japońskim astronautą, który przebywał tam przez długi czas. Od listopada 2013 roku spędził 188 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w drugiej połowie tego pobytu został pierwszym Japończykiem, który dowodził stacją. Swoją piątą misję kosmiczną planuje przeprowadzić od 2022 roku.
Doi Takao: pierwszy Japończyk, który chodził w kosmosie
Urodzony w 1954 w Tokio. W 1997 roku Doi poleciał promem kosmicznym Columbia i został pierwszym japońskim astronautą, który spacerował w kosmosie. W 2008 roku pomógł zainstalować pierwszą partię japońskiego modułu eksperymentalnego Kibô na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie został pierwszym Japończykiem, który dołączył do pierwszej japońskiej załogowej instalacji kosmicznej.
Noguchi Sochi: Pasażer na pokładzie specjalnego statku kosmicznego Smoka
Urodzony w 1965 w prefekturze Kanagawa. W 2005 roku prom kosmiczny Discovery wszedł na pokład, aby wziąć udział w misji budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W 2009 roku został pierwszym japońskim zastępcą kapitana statku Sojuz. Spędził pięć i pół miesiąca na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W 2020 roku dołączył do pierwszego prywatnego statku kosmicznego Crew Dragon, zaprojektowanego przez Space X, i spędził 166 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Hoshide Akihiko: drugi japoński dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Urodzony w 1968 w Tokio. Jego pierwsza misja odbyła się w czerwcu 2008 roku na pokładzie promu kosmicznego Discovery. W lipcu 2012 roku Sojuz zabrał go na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie podczas czteromiesięcznego pobytu wystrzelił w kosmos małego, czterostopniowego satelitę. W kwietniu 2021 roku specjalny statek kosmiczny Crew Dragon przewiózł go na Międzynarodową Stację Kosmiczną na sześć miesięcy, kiedy to został drugim japońskim dowódcą.
Yamazaki Naoko: Druga Japonka w kosmosie
Urodzony w 1970 roku w Matsudo w prefekturze Chiba. W 2010 roku poleciała promem kosmicznym Endeavour, a podczas długiego pobytu Noguchi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej połączyła z nim siły, by stworzyć pierwszy japoński duet na orbicie. Pracowali razem przy różnych projektach.
Furukawa Satoshi: doktor medycyny i filozofii
Urodził się w 1964 roku w Yokohami w prefekturze Kanagawa. W 2011 spędził 165 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier lotu.
Yui Kimiya: były pilot testowy Japońskich Sił Samoobrony Powietrznej
Urodzony w 1970 roku w prefekturze Nagano. W 2015 roku spędził 142 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier lotu.
Ônishi Takuya: wszystkie stare linie lotnicze Nippon
Urodzony w 1975 w Tokio. W 2016 roku spędził 113 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier lotu.
Kanai Norishige: były lekarz japońskich sił samoobrony morskiej
Urodzony w 1976 w Tokio. Według stanu na grudzień 2017 r. spędził 168 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier pokładowy.
Maezawa Yusaku: pierwszy japoński podróżnik kosmiczny
Urodził się w 1975 roku w Camagaya w prefekturze Chiba. Maezawa jest założycielem firmy Zozo, która prowadzi internetowy sklep odzieżowy Zozotown. 8 grudnia 2021 wszedł na pokład rosyjskiej rakiety Sojuz na 12-dniowy pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, stając się jednocześnie pierwszym obywatelem Japonii, który otrzymał prywatne fundusze na podróże kosmiczne. Przemawiając w komercyjnym radiu przed wyjazdem, powiedział o kosztach lotu: „Z tego, co mi powiedziano, 10 miliardów jenów czy coś takiego. Został również wybrany jako pierwszy pasażer lotu kosmicznego X na orbicie księżycowej, zaplanowanego na 2023 rok. „
Hirano Yuzu: dyrektor Maezawa
Urodzony w 1985 roku w Imabari w prefekturze Aichi. Będąc u boku Maezawy jako dyrektor/asystent podczas jego lotu kosmicznego w grudniu 2021 r., podzielił się z nim tytułem pierwszego obywatela Japonii, który otrzymał prywatne fundusze na podróże kosmiczne.
Zdjęcie na banerze: Maezawa Yusaku, pierwszy obywatel Japonii, który otrzymał prywatne fundusze na podróże kosmiczne [à gauche] Hirano Yuzu [à droite], przed odlotem 20 listopada 2021 r. W centrum rosyjski kosmonauta Aleksander Misorkin. Reutera.)
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!