Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nexteam zbliża się do Ventany

Nexteam zbliża się do Ventany

To nowy krok w konsolidacji łańcucha dostaw w lotnictwie. Po przejęciu Hitim przez Mecachrome i ogłoszeniu przejęcia Latécoère, dwaj główni podwykonawcy na południowym zachodzie, Nexteam i Ventana, postanowili połączyć siły.

Urodzony w 2015 roku ze związku kilku firm rodzinnych w południowo-zachodniej Francji (Asquini (Lot-et-Garonne), Gentilin (Haute-Garonne), Sofop (Aveyron) i MP Sud (Pyrénées-Atlantiques)), następnie kupił Nexteam Group Mecafi In 2018. Przed kryzysem grupa osiągnęła obroty w wysokości 250 milionów euro przy 1500 pracownikach. Ze swojej strony Grupa Ventana ma siedzibę w Narcastet (Pyrénées-Atlantique). Przed wybuchem pandemii firma zatrudniała 900 pracowników.

Aeronautyka: Nextteam przejmuje McAfee

Uzupełniające umiejętności przemysłowe

W ten sposób nowa grupa waży 315 milionów euro w obrotach sprzed kryzysu i zatrudnia 2400 pracowników, co jest wielkością krytyczną, która plasuje ją wśród największych producentów lotniczych części zamiennych we Francji: Figeac Aero zarejestrował 441 milionów euro. Osiągnął najwyższy poziom 380 milionów euro w 2019 roku.

„Ta fuzja, nad którą pracowaliśmy od kilku miesięcy, przyczyni się do wzmocnienia rynku lotniczego, do którego ostatnio domagał się rząd i główni gracze w branży”– skomentował Gerard Russo, prezes Grupy Ventana. Ze swojej strony Ludovic Asquini, prezes Nexteam Group, podkreśla: „Konwergencja dwóch graczy o ugruntowanej pozycji rynkowej, łączących uzupełniające się umiejętności przemysłowe”.

Obie grupy prowadzą stosunkowo różne działania. Nexteam specjalizuje się w mechanice precyzyjnej, produkcji skomplikowanych części i obróbce powierzchni dla przemysłu lotniczego i obronnego. Ze swojej strony Ventana posiada umiejętności spawania mechanicznego i odlewniczego dla lotnictwa, lotnictwa, obronności i energetyki. Obie firmy mają 11 zakładów produkcyjnych, ale w różnych lokalizacjach. Nexteam znajduje się poza granicami Francji W Polsce, Rumunii i Maroku, kiedy Ventana ma moce produkcyjne w Szwecji, Austrii, Portugalii i Tunezji.