Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chmury popiołu i siarki zmierzają w stronę Francji

Chmury popiołu i siarki zmierzają w stronę Francji

Podczas swojej erupcji wulkan La Palma na Wyspach Kanaryjskich uwolnił pióropusz popiołu i duże opary dwutlenku siarki, których chmury skierowane są zwłaszcza na Francję i Pireneje.

Od 19 września 2021 roku na archipelagu Wysp Kanaryjskich wybuchł wulkan Cumbre Vieja. Wylewy lawy spowodowały ewakuację kilku tysięcy osób i zniszczenie setek domów.

Instytut Wulkaniczny Wysp Kanaryjskich ustalił, że hiszpański wulkan wyrzucił ponad 10 000 ton dwutlenku siarki, niesionego przez pióropusz popiołu. Teraz niesie go wiatr.

Według Copernicus, europejskiej usługi monitorowania atmosfery, chmura ta obejmie w piątek „dużą część Półwyspu Iberyjskiego, Maroko, Tunezję oraz wybrzeża Morza Śródziemnego we Francji, Włoszech, Algierii i Libii”. Z obserwacji wynika, że ​​chmura jest już we Francji w czwartek 23 września na południu Francji, przy bardzo niskim stężeniu. Ale od piątku 24 do poniedziałku 27 chmury dwutlenku siarki powinny już być obecne w kraju.

Agencja bierze pod uwagę „wpływ siarki na warunki pogodowe i jakość powietrza na powierzchni, które mogą być bardzo niskie. Chmura może być widoczna tylko jako lekka mgiełka na niebie”.

READ  Co najmniej 6 zabitych w zamachu bombowym w centrum handlowym w Kijowie, Mariupol odmawia poddania się mimo ostrzeżenia Rosji