Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

64 miliony razy bardziej szczegółowe obrazy mózgu niż wcześniej!

64 miliony razy bardziej szczegółowe obrazy mózgu niż wcześniej!

Nigdy wcześniej mózg ssaka nie był tak szczegółowo obserwowany! Amerykańscy naukowcy opracowali wysokowydajną maszynę do rezonansu magnetycznego, która jest 64 miliony razy dokładniejsza niż obecne. Umożliwiło to zmapowanie całego mózgu myszy z rozdzielczością mikrometryczną.

Rezonans magnetyczny (MRI) to medyczny test obrazowania, który analizuje tkanki miękkie, takie jak mózg, serce lub płuca. Dzięki niemu lekarze mogą wykrywać anomalie, takie jak nowotwory, ale obecna rozdzielczość MRI nie pozwala na obserwację szczegółów mniejszych niż rząd mikrona.

uczeni Duke Center for In Vivo Microscopy, Przyłączony do University of Tennessee w USA zaprojektował MRI zdolny do dostarczania obrazów o rozdzielczości 64 milionów razy dokładniejszej niż konwencjonalny MRI. Używany do unieśmiertelniania mózgu myszy, każdy woksel (trójwymiarowy odpowiednik piksela) na obrazie odpowiada obszarowi mózgu o wielkości 5 μm.

Rozdzielczość dla mikronów

Ten techniczny wyczyn był możliwy dzięki zastosowaniu niezwykle silnych magnesów, około 100 razy silniejszych niż magnesy w obecnych urządzeniach do rezonansu magnetycznego oraz komputera o mocy obliczeniowej 800 laptopów razem wziętych.

W ten sposób naukowcom udało się zmapować wszystkie połączenia neuronowe obecne w mózgu młodej myszy. Ostatecznie mają nadzieję, że dzięki temu potężnemu nowemu narzędziu będą w stanie posunąć naprzód badania nad chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

MRI, skaner, prześwietlenie: jaka jest różnica?

READ  Recenzja Xiaomi Redmi Note 11: powrót poziomu podstawowego z dobrym stosunkiem ceny do jakości