Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

PS5 odniosło duży sukces w Europie (+369%), podczas gdy Xbox Series X |  S jest słaby (-10%) |  Xbox One

PS5 odniosło duży sukces w Europie (+369%), podczas gdy Xbox Series X | S jest słaby (-10%) | Xbox One

Jak co roku wiele bilansów i innych analiz przypada na okres od kwietnia do maja. Doskonała okazja, aby zmierzyć temperaturę graczy w branży gier wideo i ich wydajność. Dziś GSD (Game Sales Data) powraca z najnowszymi europejskimi danymi dotyczącymi sprzedaży gier, konsol i urządzeń zewnętrznych.

PlayStation dominuje na początku roku w porównaniu z Xboxem pod względem sprzedaży w Europie

według Najnowsze dane z GSD, w marcu 2023 roku w Europie sprzedano 13,6 mln gier na PC i konsole, co oznacza spadek o 4% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. W pierwszym kwartale roku sprzedano 39 mln gier, co oznacza spadek o 11% w porównaniu do zeszłego roku. Spadek ten przypisuje się temu, że w tym roku wydano mniej dużych gier wideo, w przeciwieństwie do ubiegłego roku, kiedy tytuły takie jak Elden Ring, Pokemon Legends: Arceus, Horizon: Forbidden West i Gran Turismo 7 były wielkimi hitami.

Pomimo ogólnego spadku sprzedaży gier, Hogwarts Legacy było najlepiej sprzedającą się grą kwartału, przewyższając nawet serię FIFA pod względem szybkiej sprzedaży od czasu rozpoczęcia ocen GSD w 2017 r. Jednak Resident Evil 4 Remake objął prowadzenie. W marcu po zaledwie dwóch tygodniach na rynku. Sprzedaż Resident Evil 4 była niższa niż Resident Evil Village w 2021 r. i Resident Evil 2 Remake w 2019 r., ale wzrosła o 57% w porównaniu z Resident Evil 3 Remake w 2020 r.

W marcu ukazało się także WWE 2K23, które zajęło ósme miejsce. Początkowa sprzedaż gry zapaśniczej spadła o 28% w porównaniu z WWE 2K22. Ponieważ jednak zeszłoroczna gra miała długą przerwę od serii, spadek ten może wynikać z dodatkowego popytu podczas jej pierwszej premiery.

Wreszcie, rynek konsol do gier wideo odnotował w marcu znaczny wzrost, przy 67% wzroście sprzedaży sprzętu konsolowego w niektórych krajach europejskich. Wzrost ten wynika głównie z ogromnej sprzedaży PS5, która wzrosła pięciokrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem. Te szczególnie imponujące wyniki wynikają z niższych zapasów PS5 z zeszłego roku, co wyjaśnia ten duży skok od Sony. Konsola odniosła ogromny sukces i jest najlepiej sprzedającą się konsolą w Europie w pierwszym kwartale.

READ  Aktualizacja World of Warcraft Shadowlands: Chains of Domination nadejdzie pod koniec miesiąca

Sprzedaż przełączników spadła o 19% na wszystkich rynkach w porównaniu z marcem 2022 r., podczas gdy sprzedaż Xbox Series S i X spadła o 13%. Jeśli chodzi o akcesoria, na wszystkich rynkach sprzedano 1,5 miliona produktów uzupełniających, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu z rokiem poprzednim. Kontroler PS5 DualSense to ich najlepiej sprzedający się produkt.