Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

100 dni po rozpoczęciu konfliktu dwie twarze Mariupola są teraz pod kontrolą Rosji

opublikowany

Modernizacja

Artykuł autorstwa

To miasto męczenników w konflikcie na Ukrainie. Mariupol od kilku tygodni jest przetrzymywany przez Rosjan i prorosyjskich separatystów. Stopniowo życie się tam wznowiło. Ale miasto nie zakończyło jeszcze leczenia ran.

Rosja pojawia się nawet przed symbolem zniszczenia Mariupol : Bombardowanie teatru miejskiego. Rosjanie chcą dać obraz miasta, w którym życie się odradza. Wiele szkół zostało ponownie otwartych. Studenci są szczęśliwi, że wracają tam po kilkutygodniowym schronieniu w piwnicach. Lekcje nie odbywają się już po ukraińsku, ale po rosyjsku. Aby znaleźć chleb, wodę, a nawet prąd, mieszkańcy gromadzą się na placu w środku miasta. Na gigantycznym ekranie wyświetlane są rosyjskie kanały demonizujące Ukrainę.

Z drugiej strony to, co nie jest transmitowane, jest drugim obliczem Mariupol. Na innym cmentarzu na obrzeżach miasta groby ciągną się jak okiem sięgnąć. Odkopali szybko, mają tylko prostą liczbę, która wynosi ponad 3000. W masowym grobie pochowany jest mąż kobiety. Miał 32 lata, zabity pociskiem. Nie da się w tej chwili określić, ile osób w nim zginęło Mariupol.


Drużyna tygodnia

 • Redaktor naczelny

  Elsa do głosowania

 • Zastępca Redaktora Naczelnego

  Sebastien Renaut, Anne Poncinet, Arnaud Comte

 • redaktor

  Delfin Moninot

 • żartowniś

  Karen Bast

Zespół Weekendowy

 • Redaktor naczelny

  Frank Ginauzzo

 • Zastępca Redaktora Naczelnego

  Irene Benefis, Willy Gouvel, Jean-Francois Meunier

 • redaktor

  Jean-Louis Godin

 • żartowniś

  Tomasz Soto

Zobacz wszystkie czasopisma

Subskrypcja newslettera

Subskrypcja newslettera

Artykuły na ten sam temat

Oglądane z Europy

Kanał Franceinfo wybiera codzienne treści z europejskich mediów audiowizualnych, członków Eurowizji. Treści te są publikowane w języku angielskim lub francuskim.