Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

10 milionów ludzi zostało przymusowo przesiedlonych w ciągu zaledwie trzech tygodni

Przerażająca wojna na Ukrainie spowodowała wysiedlenie dziesięciu milionów ludzi, czyli ponad jednej czwartej populacji Ukrainy.„Wojna na Ukrainie jest tak niszczycielska, że ​​uciekło dziesięć milionów ludzi, albo wewnętrznie przesiedlonych, albo uchodźców za granicą” Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi w niedzielę. „Odpowiedzialnością tych, którzy prowadzą wojny na całym świecie, jest cierpienie cierpienia cywilów, którzy są zmuszeni do opuszczenia swoich domów” – dodał, zwracając uwagę na niebezpieczne warunki, w jakich muszą stawić czoła pracownicy organizacji humanitarnych, aby pomóc ludziom. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka powiedział w niedzielę, że co najmniej 902 cywilów zostało zabitych, a 1459 rannych na Ukrainie do dnia 19 marca.

3,4 mln ludzi uciekło ze swojego kraju

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców powiedział w niedzielę, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego kraj opuściło 3 389 044 Ukraińców, a kolejne 60 352 wybrało drogę masowego exodusu.

Około 90% uciekinierów to kobiety i dzieci. Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mogą zostać wezwani i nie mogą odejść. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) poinformował, że wśród osób, które uciekły za granicę, znalazło się ponad 1,5 miliona dzieci i ostrzegł, że ryzyko handlu ludźmi i wyzysku jest „realne i rośnie”.

Międzynarodowa Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Migracji (IOM) poinformowała również, że od środy 162 000 obywateli państw trzecich uciekło z Ukrainy do sąsiednich krajów.

Kolejne miliony opuściły swoje domy, ale pozostają w granicach Ukrainy. Organizacja Narodów Zjednoczonych i powiązane agencje twierdzą, że według szacunków około 6,48 miliona osób zostało w środę przesiedlonych wewnętrznie na Ukrainie.

READ  Plastikowe kawałki odkryte w herbatnikach Milka w Mozeli

UNHCR początkowo szacował, że nawet cztery miliony ludzi może opuścić Ukrainę. Przed konfliktem Ukraina zamieszkiwała 37 milionów na obszarach kontrolowanych przez rząd, z wyjątkiem zaanektowanego przez Rosję Krymu i prorosyjskich separatystycznych regionów na wschodzie.

Oto podział krajów sąsiednich, do których uchodźcy ukraińscy uciekli przed wojną, według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców:

– Polska –

Według danych UNHCR sześciu na dziesięciu ukraińskich uchodźców (do tej pory 2050 392) przekroczyło granicę Polski.

„Oceniamy, że znaczna liczba osób kontynuowała swoją podróż do innych krajów” – powiedział UNHCR.

– Rumunia –

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców powiedział, że do Rumunii przybyło 527 247 Ukraińców, w tym duża liczba osób, które przejechały przez Mołdawię, wciśniętą między Rumunię a Ukrainę, aby dotrzeć do państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Następnie zdecydowana większość z nich wyjechała do innych krajów w głąb Europy.

– Mołdawia –

Granice Mołdawii znajdują się najbliżej głównego portu Odessy na południu Ukrainy. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców powiedział, że 362 514 Ukraińców przekroczyło granicę do kraju spoza Unii Europejskiej, jednego z najbiedniejszych w Europie.

Większość z nich kieruje się na zachód w kierunku Rumunii i innych krajów.

Na przejściu granicznym Palanka, które jest najbliżej Odessy, MSF powiedział, że codziennie przybywają tysiące ludzi.

Według organizacji pozarządowej większość osób postronnych to uchodźcy uciekający przed atakami na Mikołajów. MSF wyjaśnia, że ​​lokalni wolontariusze „powitają ich herbatą, jedzeniem i kilkoma namiotami”. Organizacja precyzuje, że mężczyźni wrzucają kobiety i dzieci do samochodów, zanim opuszczą front.

– Węgry –

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców liczba uchodźców ukraińskich przekraczających węgierską granicę przekroczyła już 300 tys. Węgry mają pięć przejść granicznych z Ukrainą.

READ  Wojna wkracza do Kijowa, UE potępia „poważną zbrodnię wojenną” w Mariupolu - 22.03.2022 o 00:46

– Słowacja –

Najkrótszą w kraju granicę słowacką przekroczyło 245 569 Ukraińców.

– Rosja –

Około 184 563 uchodźców szukało schronienia w Rosji od początku inwazji. Ponadto UNHCR poinformował, że w dniach 21-23 lutego granicę Rosji przekroczyło 50 000 osób z prorosyjskich regionów Doniecka i Ługańska we wschodniej Ukrainie.

– Białoruś –

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców na Białoruś przybyło 2548 uchodźców.

(z agencjami)