Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Życie jest możliwe wokół planet bez słońca

Życie jest możliwe wokół planet bez słońca

We wszechświecie będą ich miliardy. Wyrzucone ze swojej gwiazdy planety błąkały się po ośrodku międzygwiezdnym. Nazywa się je planetami wędrującymi. A w pewnych warunkach satelity, które zabrałyby ze sobą podczas upadku, mogłyby zawierać wodę w stanie ciekłym… a nawet życie!

Będziesz także zainteresowany

[EN VIDÉO] Bezpośrednia obserwacja powstawania egzoksiężyca Gigantyczny radioteleskop ALMA wykonał pierwsze bezpośrednie zdjęcie Księżyca…

Aby mogło istnieć życie, musi istnieć woda w stanie ciekłym. Dzięki temu kryterium wyznaczana jest ekosfera wokół gwiazdy, w tym odległości do gwiazdy, które umożliwiają utrzymanie wody w stanie ciekłym. Ale w niektórych przypadkach problem staje się bardziej złożony: jak wędrujące planety. Oznaczają one planety wyrzucone z ich systemu gwiezdnego podczas jego początków, z powodu dynamicznej niestabilności.

Tak może się stać z tajemniczą Planetą X, czyli dziewiątą planetą Układu Słonecznego, której istnienia jeszcze nie udowodniono, ale która leży daleko poza orbitą Neptuna. Według hipotez narodził się w pobliżu orbit Jowisza i Saturna, a następnie został wyrzucony podczas interakcji z jednym z gazowych olbrzymów.

Ale w przypadku wędrujących planet odległość jest zbyt duża, aby planeta mogła złapać dalej. I dlatego są skazani na unoszenie się w przestrzeni międzygwiezdnej. Więc trudno sobie wyobrazić tam życie. Nie ma źródła ciepła ani światła: nie można tam znaleźć wody w stanie ciekłym, nie mówiąc już o życiu. Jednak… zgodnie z badaniem opublikowanym niedawno w Międzynarodowy Dziennik Astrobiologiimożemy wykryć ślady życia nie na tych egzoplanetach, ale na towarzyszących im eksolunach!

Siły pływowe wytwarzają wystarczającą ilość ciepła, aby utrzymać wodę w stanie płynnym

Podczas wyrzucania, w zależności od postępów planety, mogła ona już odebrać satelity, które śledzą ją podczas lotu! Jeśli planeta jest wystarczająco masywnym gazowym olbrzymem, jej satelity mogą mieć wystarczająco dużą masę, aby mieć dobrze rozwiniętą strukturę podobną do planet skalistych. Tak jest w przypadku dużej liczby satelitów Jowisza czy Saturna, takich jak Europa, Io czy Enceladus.

READ  Oto pięć produktów, które należy jeść, aby obniżyć poziom cholesterolu

Następnie, aby obecna była woda w stanie ciekłym, pozostaje pytanie, skąd pochodzi ciepło. Jednak od strony promieniowania gwiazdowego nie ma takiej możliwości. W grę wchodzą więc siły pływowe. Jeśli orbita satelity jest ekscentryczna (bardzo eliptyczna), zmienia się odległość między dwiema gwiazdami, a zatem zmienia się również siła grawitacji. Efekty pływowe mają tendencję do deformacji egzoksiężyca, generując ciepło podczas jego przechodzenia, co wystarcza do utrzymania wody w stanie ciekłym!

Następnie pozostaje utrzymać to ciepło na miejscu: nadejście nowego stanu, stan atmosfery wystarczająco gęstej i obciążonej CO2. Jednak badania wykazały, że orbity satelitów z czasem stają się mniej przekrzywione, co zmniejsza ilość ciepła generowanego przez efekty pływowe. To właśnie zespół badawczy chciał przetestować, Symulując miliardy lat ewolucji wędrujących planet i ich satelitów. Odkryli, że niektóre z zewnętrznych księżyców utrzymywały ekscentryczne orbity przez kilka miliardów lat, wystarczająco długo, aby rozwinęło się życie!