Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Został porzucony w kosmosie i tym samym stał się pierwszym człowiekiem, który odbył „podróż w przyszłość” |

Został porzucony w kosmosie i tym samym stał się pierwszym człowiekiem, który odbył „podróż w przyszłość” |

Podróże w czasie to szeroko rozwinięty temat w science fiction. Sytuacje takie jak te, które przytrafiły się Marty’emu McFly czy Avengersom, nie są częścią rzeczywistości. Chociaż technicznie rzecz biorąc, była na świecie osoba, która w latach 90. jako pierwsza na świecie odbyła podróż w przyszłość.

Chodzi o Siergieja Krikalewa, rosyjskiego kosmonautę i inżyniera mechanika, który ma niezwykłą i niesamowitą historię, którą tylko on może się pochwalić. Podróżował w przyszłość ze względu na regionalną sytuację polityczną, która sprawiała, że ​​cierpiał w tamtym czasie.

Ta historia. Jesteśmy w 1991 roku, okresie zimnej wojny i szczytowych momentów rozpadu Związku Radzieckiego. Siergiej musiał udać się na kosmodrom swojego ówczesnego kraju, MIR, jako inżynier pokładowy.

Przyleciał 19 maja i miał spędzić kilka miesięcy na orbicie okołoziemskiej. Załoga, z którą podróżował, otrzymała rozkaz zawrócenia, a Siergiej Krikalow w dobrej wierze zdecydował się pozostać na miejscu, aby spotkać się z drugą załogą, a następnie zawrócić.

Jednak pośród tego oczekiwania Związek Radziecki rozpadł się i nie pojawili się zastępczy kosmonauci.

Oznacza to, że Siergiej spędził od 19 maja 1991 do 25 marca 1992 na samej orbicie. Okrążył Ziemię 312 dni i 5000 razy.

A przyszła podróż?

Rosyjski kosmonauta doświadczył efektu zwanego dylatacją czasu, elementu przewidzianego przez Alberta Einsteina w jego teorii względności. Zgodnie z tą koncepcją, gdy jedna rzecz idzie szybciej niż druga, czas zwalnia.

W tym czasie stacja, do której jechał, poruszała się z prędkością 7,7 km na sekundę, co oznaczało, że Siergiej żył o jedną tysięczną sekundy szybciej niż ludność chodząca po powierzchni świata.

Wiele lat później Sergey Krikalev nadal zwiększał liczbę godzin lotu, lecąc na Międzynarodową Stację Kosmiczną NASA (ISS), rejestrując łącznie 803 dni, 9 godzin i 39 minut z Ziemi. Oznacza to, że astronauta technicznie podróżuje w przyszłość o 0,02 sekundy.

READ  Ospa małp: szczepienie rozszerzone na „grupy najbardziej narażone”, kto jest w to zaangażowany i kiedy?