Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Znaczący wzrost raka jelita grubego

Znaczący wzrost raka jelita grubego

Zachorowalność na raka jelita grubego u osób młodych alarmująco wzrasta przed 50 rokiem życia. Tak więc szacuje się, że osoba w wieku 20-30 lat (urodzona w latach 90.) ma obecnie dwukrotnie większe ryzyko wczesnego raka okrężnicy i czterokrotnie większe ryzyko raka odbytnicy w porównaniu do osoby urodzonej w tym samym wieku w 1950 roku.

Kwestionowany styl życia i higiena żywności

Te wczesne nowotwory są tak niesamowite. Ponieważ rak jelita grubego na ogół wymaga 10 do 35 lat, aby rozwinąć się i osiągnąć klinicznie wykrywalne stadium zaawansowane. Aby mógł zostać zdiagnozowany u osób w wieku poniżej 50 lat (a czasami młodszych), rak ten musiał pojawić się nieprawidłowo wcześnie w życiu tych osób lub rozwinąć się bardzo szybko po pojawieniu się pierwszej zmiany przedrakowej (polipa).

Zdecydowana większość (75%) nowotworów jelita grubego jest bezpośrednio związana ze stylem życia. Natomiast udział dziedzicznych czynników genetycznych jest mniejszy niż 10%. Jedynym sposobem wyjaśnienia nagłego wzrostu częstości występowania wczesnych nowotworów jelita grubego jest to, że zmiany stylu życia, które zaszły w ciągu ostatnich dziesięcioleci, stworzyły sprzyjające warunki do pojawienia się i/lub rozwoju komórek przedrakowych. na poziomie okrężnicy.

Zużycie cukru wzrosło o 500% od 1950 r.

Jedną z głównych zmian, jakie nastąpiły po 1950 r., było gwałtowne (500%) spożycie napojów słodzonych (napoje bezalkoholowe, napoje dla sportowców, napoje energetyzujące). W porównaniu z poprzednimi pokoleniami osoby urodzone po 1950 roku zaczęły spożywać te napoje w młodszym wieku iw większych ilościach. Na przykład udział kalorii napojów słodzonych cukrem w diecie młodzieży znacznie wzrósł w latach 1977-2001, wzrastając z 5 do 12% wśród osób w wieku od 19 do 39 lat i z 5 do 10% wśród osób w wieku od 19 do 39 lat 2-18 lat stary. Spożywanie dużych ilości cukrów prostych jest szkodliwe dla zdrowia. W rzeczywistości sprzyja rozwojowi zaburzeń metabolicznych (otyłość, insulinooporność, cukrzyca typu 2), które zwiększają ryzyko wielu chorób, w tym raka.

READ  Espace temps - Espace vide ... choreograf Jean-Luc Okou La Fonderie Le Mans Niedziela 12 grudnia 2021

Napoje słodzone: główny czynnik wśród młodych ludzi

Wydaje się również, że nadmierne spożycie słodkich napojów może przyczynić się do obserwowanego w ostatnich latach zwiększonej zachorowalności na raka jelita grubego we wczesnym stadium. Analizując nawyki żywieniowe 95 464 pielęgniarek w wieku od 25 do 42 lat, które wzięły udział w badaniu Nurse Health Study II, naukowcy zauważyli, że kobiety, które w wieku dorosłym wypijały 2 lub więcej słodkich napojów dziennie, były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój wczesnego raka jelita grubego. Którzy pili rzadko, rzadziej niż raz w tygodniu.

Ryzyko to jest jeszcze większe, jeśli nawyk picia słodkich napojów występuje już w okresie dojrzewania (13-18 lat), a ryzyko raka jest 3-krotnie większe u kobiet, które w tym okresie wypijały więcej niż dwa słodkie napoje dziennie. okres.

Zapobieganie rakowi jelita grubego

Aby zapobiec rakowi jelita grubego, konieczne jest znaczne ograniczenie spożycia słodkich napojów, a także ogólnie zmniejszenie spożycia przetworzonej żywności przemysłowej. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i soli produkty te hamują przemianę materii i tworzą stany przewlekłego zapalenia, które znacznie zwiększają ryzyko raka jelita grubego.

Spożywanie większej ilości roślin i mniej czerwonego mięsa (zwłaszcza mniej wędlin), utrzymywanie szczupłej sylwetki i regularna aktywność fizyczna przez co najmniej 150 minut tygodniowo pozostają filarami profilaktyki raka jelita grubego również u młodych ludzi.

Źródła

Siegel RL i in. Wzorce zachorowalności na raka jelita grubego w Stanach Zjednoczonych, 1974-2013. Instytut Raka J. Natla

Hur J i in. Spożycie napojów słodzonych cukrem w wieku dorosłym i młodzieńczym a ryzyko wczesnego raka jelita grubego u kobiet. Jelito

Tabung FK i in. Związek potencjału zapalnego w diecie z ryzykiem raka jelita grubego u mężczyzn i kobiet. Gamma Onkol.