Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zidentyfikowano pochodzenie najpotężniejszego szybkiego błysku radiowego i jest to zaskakujące!

Zidentyfikowano pochodzenie najpotężniejszego szybkiego błysku radiowego i jest to zaskakujące!

Ten szybki rozbłysk radiowy (FRB) jest najpotężniejszym, ale także najdalszym, jaki kiedykolwiek zaobserwowano. A teraz także on jest tym, którego pochodzenie jest najbardziej zaskakujące. Naukowcy właśnie zlokalizowali ją w sercu gęstej gromady składającej się z co najmniej siedmiu galaktyk.

To również Cię zainteresuje

[EN VIDÉO] Szybkie i częste impulsy radiowe Pochodzenie szybkich rozbłysków radiowych – czyli szybkich rozbłysków radiowych (FRB) – pozostaje tajemnicą. Niektóre…

Rozbłyska, a następnie znika dosłownie w ciągu milisekund. Ci astronomowie nazywają je szybkimi rozbłyskami radiowymi, czyli po angielsku FRB Szybki wybuch radia – Pozostaje jednym z najdziwniejszych zjawisk obserwowanych w naszym świecie. Eksplozje, które podczas jednej eksplozji generują więcej energii, niż nasze Słońce wytwarza przez cały rok. Naukowcy wciąż mają trudności z ustaleniem jego pochodzenia.

Wykryto najodleglejszy szybki rozbłysk radiowy emitujący energię ze Słońca od 30 lat

Latem 2022 roku zaobserwowali jeden z takich szybkich rozbłysków radiowych. Ale nie byle jaki. Od tego czasu potwierdzono, że FRB 20220610A jest nie tylko najbardziej aktywną, ale i najdalszą, jaką kiedykolwiek zarejestrowano. Wtedy wydawało się, że nasz wszechświat ma nie więcej niż 5 miliardów lat, dziś jest prawie trzy razy starszy. Dzięki obrazom przesłanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a astronomowie z Northwestern University (Stany Zjednoczone) dodali kolejną wyjątkową cechę.

Wyjątkowe miejsce narodzin szybkiej radiofonii

Aby lepiej zrozumieć znaczenie tego odkrycia, warto pamiętać, że naukowcom nie udało się jeszcze wskazać pochodzenia więcej niż kilku szybkich rozbłysków radiowych. Pomyślne zidentyfikowanie odległej lokalizacji, z której odleciał FRB 20220610A, jest osiągnięciem samym w sobie. Co więcej, astronomowie ujawniają, że zdjęcia pokazują, że ten szybki rozbłysk radiowy przyszedł do nas z bardzo zwartej gromady składającej się z co najmniej siedmiu galaktyk. Środowisko galaktyczne charakteryzujące się gęstością, którą istnieje tylko kilka w naszym wszechświecie.

READ  Gra, która w mgnieniu oka sprawi, że Twoje PlayStation 5 stanie się przestarzałe!

Astronomowie donoszą na spotkaniuAmerykańskie Towarzystwo Astronomiczne Wydaje się, że w Nowym Orleanie (USA) galaktyki należące do tej grupy wchodzą w interakcję. Mogą wymieniać się materiałami. Albo nawet być na etapie integracji. Wszystko to może prowadzić do eksplozji w procesie formowania się gwiazd. Wystarczy skojarzyć FRB 20220610A z grupą stosunkowo niedawnych gwiazd. Co na szczęście pokrywa się z tym, co astronomowie myślą o innych szybkich rozbłyskach radiowych, które już badali.

Nie ma potrzeby stosowania szybszych rozbłysków radiowych, aby określić jego prawdziwą naturę

Od czasu pierwszej obserwacji szybkiego rozbłysku radiowego w 2007 roku astronomowie zarejestrowali prawie tysiąc rozbłysków. Dziś zdają się być zgodni, że musi obejmować obiekty zwarte, takie jak czarne dziury czy gwiazdy neutronowe. Nadal jednak wahają się, czy potwierdzić mechanizmy stojące za tymi wydarzeniami. Aby się tam dostać, będą musieli ciągle odkrywać innych. Dzięki coraz bardziej wrażliwym technologiom.

Zrozumienie prawdziwej natury szybkich rozbłysków radiowych nie tylko zaspokoi ciekawość astronomów. Mają nadzieję, że pomoże im to również rzucić światło na prawdziwą naturę samego naszego wszechświata. Ponieważ kiedy fale radiowe z szybkich rozbłysków radiowych w końcu dotrą do naszych teleskopów, mogły podróżować przez miliardy lat i po drodze wchodzić w interakcje z dużą ilością materii. Wystarczająco, aby informować badaczy o wszystkim, co napotykają, od obłoków pyłu po przestrzeń międzygwiazdową i galaktyki.