Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zboża: Polska i Ukraina robią krok ku sobie

Zboża: Polska i Ukraina robią krok ku sobie

Opublikowano 3 października 2023 o 11:49.Zaktualizowano 4 października 2023 o 9:43

Może to być początek eskalacji stosunków między Polską a Ukrainą, które od tygodni przeżywają ostry kryzys dyplomatyczny. Jest to jednak krok we właściwym kierunku, mający na celu poprawę relacji między obydwoma krajami, co stało się wykonalne. Kijów i Warszawa osiągnęły we wtorek porozumienie w niezwykle delikatnej kwestii ukraińskiego zboża, które od ubiegłego roku jest eksportowane do Unii Europejskiej bezcłowo.

„Uzgodniliśmy w ważnej kwestii” – powiedział polski minister rolnictwa Robert Delus po spotkaniu online ze swoimi ukraińskimi i litewskimi odpowiednikami. „Zaczynać jutro [mercredi]Ograniczenia [qui devaient être effectués, NDLR] Na granicy ukraińsko-polskiej tranzyt zboża przez Litwę będzie odbywał się na terytorium Litwy, w litewskim porcie. »

Ostra reakcja Zełenskiego

Był to pierwszy znak pokoju od czasu, gdy 15 września Warszawa, wbrew wytycznym Komisji Europejskiej, nałożyła embargo na ukraińskie zboże.

Zakaz wywołał bardzo ostrą reakcję prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w swoim przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ skrytykował decyzję Polski. Podobne decyzje podjęły Słowacja i Węgry, co doprowadziło Kijów do złożenia skargi na trzy kraje UE w WTO.

Poważny kryzys dyplomatyczny wzbudził zaniepokojenie na Zachodzie, mimo że Polska jest jednym z najzagorzalszych sojuszników Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Polski premier poszedł dalej i stwierdził, że jego kraj nie będzie dostarczał broni Ukraińcom. Oświadczenie, które od tego czasu zostało w dużej mierze bagatelizowane, ale podkreśla stopień, w jakim wzrosło napięcie między obiema stolicami.

Eksporter z trzeciego świata

W środku kampanii wyborczej – wybory legislacyjne odbywają się 25 października – polski rząd twierdzi, że chce chronić swoich rolników przed spadkiem cen zbóż, który przypisuje napływowi ukraińskich towarów. Chce mieć pewność, że pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik z Ukrainy przejdą przez Polskę, ale nie zostaną tam sprzedane.

READ  Do lata Polska musi zdecydować, czy fundusze unijne wesprą branżę pojazdów elektrycznych

Ogłoszone we wtorek porozumienie „umożliwi przyspieszenie tranzytu przez Polskę” – obiecał Robert Delus, zaznaczając, że Litwa przejmie „pełną odpowiedzialność za kontrole” towarów w tranzycie. Transport ten jest bardzo ważny dla ukraińskiego rolnictwa, które utraciło większość swoich tradycyjnych szlaków eksportowych przez Morze Czarne. Jest przeznaczony dla klientów Ukrainy w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Kijów był przed wojną trzecim co do wielkości eksporterem zboża na świecie.